Pomoc w wyborze lustrzanki do 1500zł

Fotografia górska (i nie tylko). Najlepsze górskie plenery do zdjęć, zalecany sprzęt, przydatne akcesoria, ustawienia pozwalające dokonać najlepsze ujęcia.

Moderator: Moderatorzy

GriszaX

Ulubione góry: Tatry

Pomoc w wyborze lustrzanki do 1500zł

Pn 27 paź, 2014

Czesc , chciałbym kupic lustrzankę do 1500 zł , która miała by mi służyc przedewszystkim do wypadów w góry , jestem laikiem w tych sprawach i licze na wasza pomoc , co jest alternatywą i na jakie paramatry mam zwracac uwage chcą kupic lustrzankę która bedzie spełniac wymagania które mnie zadowolą , z góry dziękuje za pomoc

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Re: Pomoc w wyborze lustrzanki do 1500zł

Wt 28 paź, 2014

Jeżeli masz budżet na poziomie 1,5 k zł i chcesz za to kupić cały aparat (body+obiektyw) to chyba zastanawiałbym się nad używką. Bo coś nowego z lustrem w tej cenie, co nie będzie jedynie powodem frustracji... :roll:
Poza tym do tych 1,5 tysiąca dolicz kilka zeta na jakieś filtry (UV, polar, szara połówka - to tak na początek) i może jakiś drugi obiektyw typu 50-200.
Bo jeżeli inwestować w lustro, to chyba dla takich możliwości.

Alternatywą jest kompakt.
Jeżeli aparat ma służyć tylko jako dokumentator wypraw, tzn nie masz ambicji w kierunku bardziej wysublimowanej fotografii, kompakt będzie lepszy, bo lżejszy i prostszy w obsłudze.

A tak przy okazji - mówią, że nie ważne jaki aparat się trzyma. Ważne kto robi zdjęcie. :wink:
I ja się z tym zgadzam.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

gobo
Moderator

Ulubione góry: puste

Wt 28 paź, 2014

Dorzucę swoje trzy grosze. Budżet rzeczywiście masz skromny i jeśli szukasz nowego sprzętu to masz b. ograniczone pole manewru. Moim zdaniem ważniejszy od body jest przyzwoity obiektyw - te w najtańszych modelach są na poziomie słoika po musztardzie i kompakty biją je na głowę, choćby pod względem ostrości obrazu. Aparat, którego szukasz powinien posiadać możliwość zapisu obrazów w formacie RAW - zwykły jotpeg kaleczy nawet najładniejszy widoczek. Ilość pikseli mieszczących się na matrycy jest nieistotna - nawet gdybyś miał ich miliard, przy kiepskim obiektywie nie zobaczysz różnicy. Powiem więcej - im ich mniej, tym lepiej, gdyż matryca generuje mniej szumów. Filtry - podstawa udanych zdjęć. Polaryzacyjnego nawet nie ściągam z obiektywu. Szara połówka zależnie od warunków, UV natomiast poza nieznacznym pogorszeniem jakości, nie daje absolutnie nic - odpuść sobie już na starcie.
Nie muszę chyba dodawać, że używanie w lustrzance trybu Auto jest ciężkim faux pas :mrgreen:

horus

Wt 28 paź, 2014

Ja bym na początek wziął jakieś body używane + jedno w miarę uniwersalne szkło, np. sigmę 17-70, który uważam, za jedno z najlepszych szkieł w przystępnej cenie, albo 18-105. Zależy też jaki jest Twój stosunek: jakości zdjęć / noszony ciężar. Ja, np. jeżeli idę na lekkie wspinanie to biorę starego zasłużonego nikona 40 ze zwykłym obiektywem 18-55 - zdjęcia robi przystępne a wielkościowo i wagowo niewielki.
Horus / Seth www.seth.com.pl /

GriszaX

Wt 28 paź, 2014

Bardzo dziękuje Panowie , za wyczerpujące odpowiedzi , troszkę rozjaśniliscie mi sytuację , a wracając do mego posta , oczywiscie nie miałem na myśli zaupu nowego lustra za 1,5k bo wiem ze to sie mija z celem , oczywiscie chciałem używke . Po rozjasnieniu przez was sytuacji , nieśmiale stwierdzę ze zbyt mało wiem o lustrzankach i ich użytkowaniu i narazie sobie odpuszczę ten temat i zacznę od jakiegos zaawansowanego kompakta , także prosiłbym jeszcze raz o polecenie kompaktu który byłby najlepszą alternatywą .

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Wt 28 paź, 2014

GriszaX napisał(a):co jest alternatywą i na jakie paramatry mam zwracac uwage chcą kupic lustrzankę która bedzie spełniac wymagania które mnie zadowolą

Hmmm... ale nic nie piszesz o zadowalających wymaganiach.
Po co Ci ten sprzęt? Do szczytowych "selfie" na FB? Do dokumentowania wycieczek obrazkami? Do artystycznej samorealizacji?
Alternatywą dla lustrzanek są bezlusterkowce i zaawansowane kompakty. Dla pstrykacza - pamiątkarza z "drewnianym okiem" wystarczy kompakt. Dla ambitnego amatora z artystycznym zacięciem lepszy jest sprzęt z wymienną optyką, celnym i szybkim autofokusem i wizjerem.
Na Allecośtam niemal stale są dostępne używane, ale zadbane i niezbyt mocno eksploatowane amatorskie lustrzanki z paroletnim stażem. Chodzą po kilkaset złotych. Skoro nie masz jeszcze żadnego doświadczenia z takim sprzętem, to wybierz cokolwiek. Jak już się trochę pobawisz, poczytasz to i owo, porównasz efekty swojego pstrykania z innymi, to następne pstrykadło sam sobie wybierzesz.
Obiektyw ma znaczenie, ale na początek wystarczy kit, czyli optyczna "zaślepka na dziurę w korpusie", z jaką sprzedaje się lustrzanki w podstawowej wersji. Kity to zoomy o ogniskowych od szerokiego kąta do standardu. Zwykle 18-55 mm. To raczej nie są słoiki po musztardzie. Współczesne kity robią całkiem przyzwoite fotki, a zakresem ogniskowych są w stanie obsłużyć większość tematów, jakie pojawiają się w turystycznej praktyce. Jak odłożysz trochę kasy, to sobie kita wymienisz na coś lepszego. Choć wielu użytkowników lustrzanek nie widzi powodu takiej wymiany i pstryka kitem w najlepsze, zadowolona z uzyskanej jakości. Sigma 17-70 to fajny obiektyw, ale pożre całą kasę, nic nie zostawiając na korpus. A może po kilku latach stać się półkilogramową "stałką" 17 mm. Od zimowego "chrup!" w rurze mam właśnie taką :). Bagnet stalowy, ale bebechy to plastik.
Filtry to też inwestycja drugiego rzutu. I też mogą okazać się zbędne. Jeśli będziesz pstrykał obrazki w RAW, to i bez filtrów sporo osiągniesz w postedycji. Według mnie, warto zainwestować najwyżej w UV (jako szybkę do ochrony zewnętrznej soczewki obiektywu) i dobry polaryzacyjny (bo kiepskie to strata kasy).
Gobo ma zacięce do "fotografii kreatywnej" i lubi przerasowany obraz, więc może polara nie zdejmować, ale w wielu tematach ten filtr jest zbędny albo wręcz psuje efekt. To trochę tak, jakby każde danie zlewać keczupem, żeby było wyraziście. Do kiełbasy pasuje, ale do naleśników z dżemem niekoniecznie. Warto jednak mieć go pod ręką na specjalne okazje.
Przy chudym budżecie trzeba zacząć od korpusu i uniwersalnego obiektywu, a o reszcie myśleć potem, zależnie od potrzeb. O opcjonalnych obiektywach i filtrach już było, ale jeszcze może kusić dobry statyw, blenda, lampa zewnętrzna (a nawet system lamp), slider i pilot interwałowy do fotografii poklatkowej... apetyt rośnie w miarę jedzenia :).
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

GriszaX

Wt 28 paź, 2014

Dzięki za wyczerpująca odpowiedz która jest dla mnie pomocna , przepraszam za moje okrojone wymagania których prawie w ogóle nie było , niestety jestem laikiem jak każdy na początku i chce sie troche dowiedziec od kogos kto poprostu w tym "siedzi"

Mój wybór padnie na jakąs używana lustrzankę z która bedę eksperymentował , lub jakiegos kompakta typu canon sx30is

araneus

Ulubione góry: Sudety

Wt 04 lis, 2014

Jeśli to ma być sprzęt w góry, to lustrzanka wg mnie nie jest najlepszym wyborem.
Starszy model z obiektywem kitowym - szału nie będzie i nawet możesz poczuć się zawiedziony. Fotografia dziś to w dużym stopniu technologia i postęp jest dosyć szybki. Sensory CMOS w bezlusterkowcach i lepszych kompaktach mogą zaoferować więcej niż starszej generacji lustrzanka. Góry nie uciekną, więc raczej nie ma takich rygorystycznych wymagań dotyczących błyskawicznego autofokusa (głównie ciągłego) fazowego. Mają przy tym zasadniczą przewagę - wagę i gabaryty.

Jakiś czas temu sprzedałem lustrzankę i większość gratów które jej towarzyszyły. Dziś mam w jednej kieszeni bezlusterkowca, w drugiej dwa obiektywy, a na ramieniu lub w małym plecaku statyw, który też może być zdecydowanie lżejszy, mój waży poniżej 1 kg, po złożeniu ok. 35 cm. Nowa matryca oferuje lepszą jakość niż stara lustrzanka, której i często nie miałem przy sobie ze względu na wagę i gabaryty. Trzeba by było wtedy zabierać dodatkową torbę na sprzęt, a czasem się zwyczajnie nie chciało.

GriszaX

Wt 04 lis, 2014

Dzieki za odp , jestem laikiem także może sie zle wyraziłem piszac "lustrzanak" jesli możesz doradz mi jakiegos dobrego kompakta który byłby dla mnie dobrym rozwiązaniem , był moim celem canon sx30is choc nie wiem czy to dobry wybór

araneus

Śr 05 lis, 2014

był moim celem canon sx30is choc nie wiem czy to dobry wybór

To dosyć stary i przeciętny (nawet w chwili wydania) kompakt i ja bym się nim interesował.

Najpierw się określ, czego dokładnie szukasz. Czy ten budżet jest docelowy i zamknięty, czy planujesz kiedyś jeszcze coś dokupować, czy chcesz po prostu robić lepsze technicznie zdjęcia, czy chcesz bardziej poznać arkana fotografii i poświęci temu więcej czasu. Takich pytań nasuwa się wiele i one decydują o wyborze typu aparatu.

Każdym przyzwoitym współczesnym aparatem zrobisz sensowne zdjęcie, ale diabeł tkwi w szczegółach i w niektórych warunkach, zależnie od typu aparatu, będzie fajna zabawa lub droga przez piekło.

Z lustrzanek w tym budżecie szukałbym używanego Nikona 5100 + 18-105 VR.
Jest to trochę starszy model, ale trzyma poziom. Z wad: kiepski wizjer, słaba ergonomia no i "nie nówka".

Z bezlusterkowców: Olympus PEN EPL5 (nowy), Samsung NX (nowy), może uda się jakiegoś w miarę nowszy model Sony NEX wyrwać. Fuji trochę odstaje cenowo i ciężko chyba będzie w tym budżecie zaszaleć.

Jeżeli nie chcesz już więcej w to inwestować (poza drobnymi akcesoriami) to możesz pójść na kompromis i brać jakiś solidny kompakt: Fujifilm X20, Olympus XZ-2 i masa podobnych. Każdy ma jakieś lepsze i słabsze strony i lepiej poczytać testy i opinie przed zakupem bo kompakt to zawsze pewne ograniczenia, których już nie przeskoczysz.
Starsze będą bardzo wyraźnie odstawały jakością zdjęć. I nie daj się nabrać na jakieś superzoomy. Unikaj tego dziadostwa.
I pamiętaj, większy nie oznacza lepszy. Często bywa na odwrót.

bobik314

Ulubione góry: Gorce, Rudawy Janowickie, Tatry

Cz 04 gru, 2014

Dorzucę swoje 3 groszę. Sam mam teraz pentaxa K5 i chodzę z nim na szyi. Sporo zainwestowałem w szkła stałoogniskowe, mam dwa które kocham: 15mm i 50mm.

Przyznam się że nie przeczytałem wszystkich odpowiedzi, więc mogę powtórzyć to co ktoś już napisał. Musisz zastanowić się ile będziesz używał ten aparat. Czy nosisz na szyi czy w plecaku, ile zdjęć i jak często zrobisz. Jeżeli nosisz lustrzankę na szyi to będzie Ci ona ją męczyła. Ciężkie długie obiektywy będą wkurzały dyndając, dlatego ja poszedłem w stronę małych (pod względem rozmiarów) pentaksowych stałek. Jeżeli będziesz musiał wyjąć z plecaka to będzie to wymagało czas, denerwowało ludzi, oraz będziesz nosił 1kg czegoś co w sumie będziesz używał rzadko. Waga i wielkość są istotnymi parametrami!

O kasie to na pewno już wspomniano. Pierwsze co zrozumiałem po kupieniu DSLR to to że wydatki się teraz dopiero zaczną. Szkła są wszystkim. Jeżeli myślisz że nigdy nie będziesz chciał wydać 2k zł za szkło to radzę przemyśleć i kupić dobry kompakt. Ja początkowo kupowałem stare manualne szkła o sensownej jakości, ale dopiero jak wydałem ciutkę więcej to zrozumiałem na co poszły te złotówki i byłem z tego zadowolony.

ZBYSZEK

Ulubione góry: POLSKIE

Pn 11 maja, 2015

Na jaki wydatek trzeba się nastawić przy zakupie aparatu, aby móc wykonywać dobre zdjęcia (w górach)? Traktowałbym to jako narzędzie do utrwalania tego co zwiedziłem. Na pewno jestem zainteresowany fotografowaniem panoram górskich widzianych z dalszych odległości, bo one robią na mnie wielkie wrażenie. Pisząc dalsza odległość mam na myśli kilkaset metrów do kilku/nastu kilometrów.
Nie chcę wydawać na początek dużej kasy, bo fotografowanie jakoś nigdy w szczególny sposób mnie nie kręciło (jak mi się bardziej spodoba to mogę pomyśleć o inwestycji w lepszy sprzęt - ale raczej wątpię). Aparat traktowałbym jako coś, co nosiłbym sobie w kieszeni, czy też w kieszonce plecaka pod ręką i w razie napotkania czegoś ciekawego pstryknąłbym sobie fotkę, więc raczej małych rozmiarów, aby nie przeszkadzał w wędrówce, ani nie ciążył kilogramami.
Rzędu ile stówek jest to wydatek?

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Wt 12 maja, 2015

Od kilku lat używam małego kompakta Nikon Coolpix L25. Dokładnie w taki sposób jak mówisz, czyli do dokumentowania i utrwalania bez profesjonalnego zacięcia. Podejrzewam, że tego modelu już nie ma na rynku, ale jakiś następca jest na pewno. Jest mały, lekki, prosty, z dużym wyświetlaczem i zasilany dwoma paluszkami AA (co było dla mnie istotne - brak konieczności noszenia ładowarki)
Panoramy tez umie robić (tzn ułatwia robienie zdjęć do panoramy, ale sam nie skleja). Jakość zdjęć nie mnie oceniać ale możesz zajrzeć na moją stronę. Wszystkie zdjęcia z wycieczek są robione właśnie nim.
Kosztował mnie 200 zł po obniżce z 250.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

wrania

Wt 12 maja, 2015

I właśnie takie aparaty są super. Ciągle tylko słyszę o tym, że dobry aparat kosztuje. A przecież aparat to jedno, a umiejętności to drugie...

ZBYSZEK

Ulubione góry: POLSKIE

Wt 12 maja, 2015

No jak zobaczyłem temat "Lustrzanka do 1,500zł" to trochę zwątpiłem. Dodatkowo info, że za takie "grosze" to trzeba używki szukać :shock: . Patrząc jednak na Twój blog Lucass, to widzę, że twój aparat robi wystarczającą jakoś zdjęć na moje potrzeby, dodatkowo widząc w necie rozmiary aparatu, to to jest mniej więcej to czego szukam. Tzn. nie wiem czy dokładnie wybiorę ten model, ale to będzie ta "klasa" :). Te kilka stówek to może być.

Następna strona
Powrót do Fotografia górska