Korona Gór Polskich

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

MOne

Ulubione góry: puste

Re: Korona Gór Polskich

N 31 maja, 2015

arekc84 napisał(a):Po Kłodzkiej Górze idąc od najmniejszej góry jest Chełmiec który również nie jest najwyższym szczytem swojego pasma więc jak to jest z tą Koroną ? dlaczego te błędy nie zostały poprawione? Myślałem że celem korony było zdobycie najwyższego szczytu danego pasma. Pozdrawiam :)

Co do Chełmca to punkt pomiarowy znajduje się na 18-metrowej wieży widokowej i dzięki temu został uznany za najwyższy w Górach Wałbrzyskich, jednak w rzeczywistości najwyższa jest Borowa. Nie wiem czemu tak jest, ale tak jest. Ja zaliczyłem na wszelki wypadek jeden i drugi :wink: Pozdrawiam

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

N 31 maja, 2015

arekc84 napisał(a):dlaczego te błędy nie zostały poprawione? Myślałem że celem korony było zdobycie najwyższego szczytu danego pasma. Pozdrawiam :)

Celem zdobycia korony określonej formalnie jest "zaliczenie" szczytów z listy, według "widzimisię" autorów. Jeśliby zmienić listę szczytów, trzeba by unieważnić i zweryfikować listę zdobywców. Wielu musiałoby znów ruszyć w Sudety, a prestiżowe miejsce zamienić na nijakie. Czyli afera :). Lepiej udawać, że ślimak to ryba i cieszyć się tym, co już się ma. Choć według tej logiki dachem Sudetów jest Pradziad (góra+maszt).
Jeśli robisz koronę dla siebie, olejesz Chełmiec i wejdziesz na Borową (tam, gdzie wchodzą zdobywcy Korony Sudetów), a w G. Bardzkich na wszelki wypadek odhaczysz także inne pipanty podejrzane o "dachowanie" w tej grupie. Tylko nie dostaniesz za to kwitka i blaszki ani zapisywanego wielocyfrowo miejsca na liście ukoronowanych.
Rzeczywiste wysokości gór geodeci mierzą dziś z milimetrową dokładnością, ale nikt ich o to nie pyta. W literaturze przewodnikowej i krajoznawczej istnieje praktyka powielania danych ze starszych opracowań. A punktem wyjścia w Sudetach są pomiary geodetów pruskich z czasów (i metodami) króla Ćwieczka.
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

wujek

Ulubione góry: Gorce :-)

Pn 01 cze, 2015

Jeśli chcesz zdobyć Koronę oficjalnie, to musisz się trzymać wytycznych. Czyli, jeżeli Komisja uzna, że najwyższym szczytem Tatr jest Giewont, to.... :p
zapraszam na moją stronę GÓRSKIE FOTORELACJE --> http://www.fotografie.nowytarg.pl
Konto na facebooku --> Lubię To :-)

arekc84

Ulubione góry: Bieszczady

Pn 01 cze, 2015

Marek napisał(a):
arekc84 napisał(a):dlaczego te błędy nie zostały poprawione? Myślałem że celem korony było zdobycie najwyższego szczytu danego pasma. Pozdrawiam :)

Celem zdobycia korony określonej formalnie jest "zaliczenie" szczytów z listy, według "widzimisię" autorów. Jeśliby zmienić listę szczytów, trzeba by unieważnić i zweryfikować listę zdobywców. Wielu musiałoby znów ruszyć w Sudety, a prestiżowe miejsce zamienić na nijakie. Czyli afera :). Lepiej udawać, że ślimak to ryba i cieszyć się tym, co już się ma. Choć według tej logiki dachem Sudetów jest Pradziad (góra+maszt).
Jeśli robisz koronę dla siebie, olejesz Chełmiec i wejdziesz na Borową (tam, gdzie wchodzą zdobywcy Korony Sudetów), a w G. Bardzkich na wszelki wypadek odhaczysz także inne pipanty podejrzane o "dachowanie" w tej grupie. Tylko nie dostaniesz za to kwitka i blaszki ani zapisywanego wielocyfrowo miejsca na liście ukoronowanych.
Rzeczywiste wysokości gór geodeci mierzą dziś z milimetrową dokładnością, ale nikt ich o to nie pyta. W literaturze przewodnikowej i krajoznawczej istnieje praktyka powielania danych ze starszych opracowań. A punktem wyjścia w Sudetach są pomiary geodetów pruskich z czasów (i metodami) króla Ćwieczka.

Rozumiem :) ja zdobywam koronę dla własnej przyjemności a nie dla zasług i zrobię tak jak kolega powyżej zaliczę oba szczyty :) Pozatym ostatnio usłyszałem o czymś takim jak DIADEM POLSKICH GÓR i wydaje mi się to o wiele ciekawsze gdyż szczytów jest aż 80! :) gdyby ktoś był tym zainteresowany podsyłam linka http://www.ktg.wroclaw.pl/diadem.php Pozdrawiam :)

Marek

Ulubione góry: Małe Pieniny

Pn 01 cze, 2015

Diadem - mocna rzecz :).
Swoją drogą, to zabawne. Idea "korony" jako listy dachów określonego terenu została spopularyzowana przed sformalizowaniem KGP, ale nazwy korona w wariantach już używać nie można, bo ktoś się będzie o to ciskał. Nawet w sądzie, bo KGP to marka, stanowiąca czyjąś własność. Jest jeszcze jakaś biżuteria nagłowna oprócz korony i diademu?
A może do asortymentu da się włączyć inne nagłowne dinksy i wihajstry? Kask Gór Polski, Czołówka Gór Polski (dwuznaczeniowe), Opaska Frotte Gór Polski, Buff Gór Polski i takie tam...
Wirklich; ein zehnfach interessantes Land dieses Schlesien!
(Goethe)

http://przyslop-potocki.pttk.pl
http://aim-gory.blogspot.com/

duncan76

Wt 02 cze, 2015

...Łysina Gór Polskich - w grę wchodzą tylko szczyty niezalesione :lol:

megatapety

Ulubione góry: Tatry

Pn 06 lis, 2017

Temat trochę stary, ale ze swojej strony powiem że z dziewczyną robimy Koronę dla siebie (bez jakiś książeczek i pieczątek, robimy sobie zdjęcia z wyprawy), tam gdzie są kontrowersje, który szczyt powinien być w koronie, a który nie to zawsze "zaliczamy" oba :). Na Borowej byliśmy wczoraj, wieża widokowa jest już w zasadzie gotowa, widok jest piękny ... tak myślę bo wiadomo że wchodzić nie można :D

MichałKa

Ulubione góry: Tatry

Śr 08 maja, 2019

Minęło kilka lat od aktywności w tym temacie, mam pytanie, czy ktoś aktualnie jeszcze interesuje się zdobywaniem KGP ? bo ja zacząłem temat po tym jak wszyscy skończyli. Pozdrawiam

Poprzednia strona
Powrót do Rozmowy o górach