Babia Góra zimą - wybór szlaku

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

birkut

Ulubione góry: Piryn

Re: Babia Góra zimą - wybór szlaku

Pt 11 sty, 2013

a ja proponuje najpierw do schroniska - ma tam dyzur GOPRowiec, na tablicy ponadto sa wypisane waruki najbardziej aktualne - mozna uniknąć niespodzianki na szczycie
Do tego można wypozyczyc rakiety.

kamfan

Ulubione góry: Tatry

So 09 lut, 2013

łatwość szlaku bardzo mocno zależy od warunków, jeżeli na grzbiecie mocno wieje to zdecydowanie lepiej iść szlakiem schronisko - przeł. Brona - Babia Góra (najkrótszy odcinek po grzbiecie masywu) i tym samym szlakiem wracać, jeżeli warunki są OK to szlakiem z Krowiarek

ja ostatnio wybrałem się z Krowiarek na Babią czerwonym szlakiem (przed ostatnią odwilżą), powyżej granicy lasu był tak silny wiatr i śnieg, że ranił twarz, było dużo miejsc gdzie było trzeba się przedzierać przez ponad metrowe zaspy naniesione przez wiatr, widoczność było ok. 3-4 m (sic!), tak że nawet nie dało się określić w którą stronę następuje wznoszenie się terenu, od Kępy korzystałem z GPSu w komórce, żeby nie zboczyć z kierunku i dojść na szczyt, mogę stwierdzić, że gdyby nie komórka to pewnie bym zawrócił, żeby nie zgubić się w terenie, byłem sam

Marcinek

Ulubione góry: Beskidy

N 12 lis, 2017

Wybieram się (prawdopodobnie w styczniu, bo ma być to zimowe wejście) na Babią Górę ze znajomymi. Co sądzicie o trasie: Markowe, Brona, Diablak, Sokolica i potem zielonym i niebieskim powrót do schroniska? Ile zajmie nam przejście? Czy ostatni odcinek może być zawalony śniegiem (rakiety oprócz raków)? Inne uwagi?

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Pn 13 lis, 2017

Na Twoje pytania dziś nikt nie będzie w stanie odpowiedzieć. Zwłaszcza te dotyczące czasów. Nie wiadomo jakie będą warunki, czy śnieg, o ile będzie, będzie świeży czy przedeptany i jaka będzie ogólna sytuacja pogodowa. Oraz jaką kondycję ma najsłabszy zawodnik z Twojej grupy.
Ostatni odcinek (niebieski) raczej zawalony nie będzie, ale gwarancji na piśmie na to nie dostaniesz.
Przy warunkach skrajnych taka wycieczka może zająć albo 4-5 godzin, albo i dobę.

Poszukaj w sieci informacji na temat zimowych wejść na Babią. Parę lat wstecz głośno było o jednym takim wejściu, które zakończyło się podwójną akcją GOPRu.

Choć z drugiej strony jeżeli traficie na zimowy stacjonarny wyż, to możecie mieć idealne warunki. Wtedy warto rozważyć wejście nocne na wschód słońca. Ale tylko przy idealnych warunkach i przetartych szlakach. No i przygotowanie odpowiednie bo wyż zazwyczaj = mróz.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

arthur

Ulubione góry: chińczyk

Wt 14 lis, 2017

Planuje ktoś w grudniu lub w styczniu wejście na babia gore?

Marcinek

Cz 16 lis, 2017

Aha, właśnie ja, w styczniu. Narazie znalazłem dwóch ochotników. Prawdopodobnie w jakąś sobotę, bo w tygodniu praca.

Lucass, dzięki za odpowiedź, myślałem że to forum umarło. Mam świadomość, że wszystko zależy od pogody, a raczej warunków. Szukam, pytam, bo chcę natrafić na informacje, która mnie zaskoczy, rzecz o której nie wiedziałem.

madej

Ulubione góry: Beskid Sądecki

Wt 20 lut, 2018

Witam,
Od dawna przeglądam forum, ale udzielam się pierwszy raz.
Zatem witam Szanownych forumowiczów.
Bardzo pomocne w przeszłości i zapewne również w przyszłości.

Ale jak już o Babiej to dorzucę swoje parę groszy i przy okazji oczywiście podpytam.

Nasłuchałem się w życiu o tej górze, ale nigdy nie miałem okazji osobiście sprawdzić i wyrobić sobie własnej opinii.
I w końcu zamierzam to zrobić.
W najbliższy weekend, a dokładnie w piątek (23.02) z rana chcę wyjechać z Wawki i dojechać do Zawoi w okolice Markowa (Markowej??). Tam zostawić auto i wdrapać się do schroniska Markowe Szczawiny. Tam się przespać i w sobotę rano ruszyć na Babią przez przełęcz Brona. Dalej zejść na Krowiarki i na drugą stronę przełęczy czerwonym szlakiem aż do schroniska na Hali Krupowej. Tam przekimać nockę i w niedzielę rano ruszyć do Zawoi niebieskim -- zielonym -- żółtym i zejść w okolice Podryzowane.
Dalej to już się zobaczy czy od razu do auta i w drogę powrotną czy jeszcze jakąś noc w Zawoi na jakiejś kwaterze...jak się znajdzie. Oczywiście przedrapać się trzeba będzie trochę po asfaltach, żeby do auta dojść, ale to już trudno.

I teraz właśnie pytanie, a właściwie 2:
1. Czy ktoś robił takie przejście? Na mapie dostępnej online czas z Diablaka do schroniska na Krupowej to lekko ponad 5h...Wiem, zima i warunki zimowe, więc liczę przynajmniej x2 i dojście do Krupowej to już zapewne po ciemku.
2. Jest ktoś chętny? Jadę sam z Warszawy :-)

Oczywiście wszystko uzależnione od warunków, które poznam na miejscu w schronisku. Ale jakiś plan jest.

Pozdrawiam
Madej

zolw

Śr 21 lut, 2018

madej napisał(a):w okolice Markowa (Markowej??)

Markowej

madej napisał(a):1. Czy ktoś robił takie przejście? Na mapie dostępnej online czas z Diablaka do schroniska na Krupowej to lekko ponad 5h...Wiem, zima i warunki zimowe, więc liczę przynajmniej x2 i dojście do Krupowej to już zapewne po ciemku.

W 2014 na szlaku z Przełęczy Krowiarki w kierunku Hali Krupowej było dużo powalonych drzew. Możliwe że są już uprzątnięte. Ale trasa jak najbardziej do zrobienia.

Ewelina7

Cz 22 lut, 2018

A może zostaw auto w Zawoji-Podryzowane i idź czarnym na Markowe. Bardzo przyjemny szlak, ok. 2 godzin, więc nawet w warunkach zimowych powinieneś zdążyć. I potem spokojnie zejdziesz do auta, asfaltom mówimy nie !
Pozdrawiam,
Ewelina

Dlaczego nie pozwolą mi nigdy zachować moich wspomnień o wędrówkach tylko dla siebie? Czy nie mogą zrozumieć, że gadaniem niszczą wszystko? Jeśli im opowiadam, to potem nic nie zostaje.

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

Cz 22 lut, 2018

Ostatnio (2012) szedłem do Królowej ze Słowacji, z Rabcic. Co prawda późną wiosną więc tylko jeden duży płat śniegu koło miejsca po schronisku Beskidenverein był problemem ale myślę, że i zimą dało by się tamtędy podejść. W Rabcicach nocleg U Stefana.
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

madej

Ulubione góry: Beskid Sądecki

Śr 28 lut, 2018

Witam ponownie,
Zrobiłem jak napisałem.
Auto zostawiłem w Markowej pod dyrekcją BgPN około godziny 10:30 i ruszyłem na Markowe Szczawiny. Tam spokojnie posiedziałem sobie, poczytałem, zrelaksowałem. W sobotę z rana ruszyłem na przełęcz Brona i dalej na Diablaka. Szedłem sam i w zasięgu wzroku nie było żywej duszy. Zasięg wzroku ma tu spore znaczenie, ponieważ mgła stawała się coraz gęstsza, a padający poziomo śnieg nie ułatwiał zadania. Ale fajnie było. Niestety w pewnym momencie zrobiło się tak biało, że nie miałem pojęcia jak daleko do wierzchołka. Silny wiatr potęgował zimno i ostatecznie postanowiłem, że wracam z powrotem na przełęcz i na dół do niebieskiego. Bylem tam pierwszy raz i zdroworozsądkowo nie chciałem ryzykować błądzenia po nieznanym terenie. Jednak po jakiś 200m natknąłem się na kolegów, z którymi współdzieliłem 12-tkę w schronisku. Zaproponowali, żebym poszedł z nimi...we trzech będzie raźniej. I było :-) Dalej to już czerwonym przez Krowiarki na Cyl Hali Śmietanowej, gdzie pożegnałem kolegów i poszedłem do schroniska na hali Krupowej. Tam nocka...wraz z innymi, lecz mocno imprezującymi ludzikami. Trochę słabo się wyspałem. Z rana pakowanko, żarełko i w drogę. Czerwonym do zielonego, dalej niebieskim i żółtym na Mosorny Groń i zejście do Podryzowanej. Tam czarnym na Ryzowane i niebieskim do Markowej. W autko i do domu.

Taka wycieczka na dwa dni.

Ale już planuję, że jakimś latem to chyba zrobię sobie taką jednodniówkę, że około 3 rano w auto z Wawki, w Markowej jestem na jakąś 8, przebranie, wejście na Markowe Szczawiny, dalej Perć Akademików i Diablak i zejście przez Bronę, Markowe Szczawiny do Markowej, w samochód i do domu. Myślę, że do godziny 21-22 wrócę do Wawki :-)
Muszę doświadczyć tego wspaniałego widoku :-)

Pozdrawiam
Madej

ultramaryna

Pt 02 mar, 2018

Polecam od Krowiarek. Wprawdzie do Sokolicy idziesz lasem, ale potem masz do samego szczytu piękne widoki. Ja byłam 17.02, dużo śniegu i udeptanego i takiego luźnego, na spokojnie dasz radę bez raków i rakiet. Przydatne wydają się być kijki. Ludzi dużo, także szlaki są przetarte, ale uwaga, bo na szczycie niemiłosiernie pizga i temperatura jest niższa o jakieś 5-10 stopni niż w Krowiarkach.
Babia jest piękna zimą, także powodzenia życzę i pięknej pogody!

BTX

Pn 05 mar, 2018

Tez bylem w ten weekend.
Swietna sprawa, cudowne widoki byly w sobote gdzies do 12:00. Zdjec Tatr i okolicy chyba z 300 nacykane. Cudowna pogoda. Takze szlismy od Krowiarek, ale wg. mnie raki/raczki jak najbardziej uzyteczne. Szedlem czesc drogi twardo bez, ale ciezko sie idzie. Szlak ubity, ale tez strasznie wyslizgany, na podejsciach sie slizgalem i w efekcie wolalem prawie cala droge isc w rakach niz bez nich. Kolega szedl bez i dawal rade choc momentami bardzo sie slizgal. Przy szczycie wiadomo - pizga mocno, niska odczuwalna temperatura, trzeba sie dobrze skitrac pod czapa i kapturkiem. :) A co do widokow zimowych:

https://i.imgur.com/jr0e7jg.jpg

Tak to wyglada. :D

lowell79

Ulubione góry: Beskid Mały

Pt 20 lip, 2018

Ja zima zabieram raki. Zdażyło mi się kilka razy zjechać z Przełęczy Brona w stronę schroniska i o mało co nie przecharatałem tyłkiem po małym pniaku. Od tego czasu schodzę kulturalnie w dół w rakach.

Zimą najczęściej zaczynałem wycieczkę na Babią z Przełęczy Krowiarki, powrót przez Bronę i schronisko na Markowych. Widokowo najlepsza wg mnie trasa na Babią.

http://2beinspired.pl/zimowa-krolowa-beskidow
2be inspired - stare i nowe wspomnienia

a.kielbaska

Ulubione góry: Pieniny

Cz 21 mar, 2019

Witam :) Wybieram się na Babią Górę za 2 tygodnie na początku kwietnia. Nie jestem doświadczona w wędrówkach w taką pogodę, będzie to mój drugi wypad, w lutym odwiedziłam Pieniny i trafiłam na świetną pogodę. Potrzebuję porady, jakie warunki panują na Babiej o tej porze ? jJak się ubrać/czy wziąć ze sobą raki, kije ? Będę wdzięczna za pomoc :)

Poprzednia strona
Powrót do Rozmowy o górach