Konkurs Chiruca

Jak na Elbrus?

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Jontek

Ulubione góry: Beskidy

Jak na Elbrus?

So 10 lut, 2018

Chcialbym aby ktos kto byl doradzil mi jak to zrobic samemu. Planuje wyjazd na 2019 bo na ten rok juz mam inne plany. Wybieram sie z zona. Tylko we dwoje i nie chce spac w namiocie i wiem ze jest to mozliwe. Beczki i schroniska itd. Bardziej mnie nurtuje jak zdobyc wize. Jak sie najlepiej tam dostac. Myslalem o Mineralnych Wodach ale co dalej i jak. Myslalem zeby na koniec zrelaksowac sie w Moskwie ale to nie bedzie problem.
Zreszta wszystkie rady mile widziane. Bylem tylko raz w Rosji i nie w tym rejonie a wize ktos mi zalatwil.
Pozdrawiam wszystkich
Ps tylko prosze sie powstrzymac od rad ze jest google i internet bo forum chyba sie do nich tez zalicza.

zolw

Re: Jak na Elbrus?

So 10 lut, 2018

Biura podróży załatwiają wizy i inne potrzebne pozwolenia. Najlepiej szukać takowych przy konsulacie.

Jontek

So 10 lut, 2018

Wiem ze zalatwiaja. Ale chyba wymagaja wauczerow. Czy jest jakies biuro co samo wszystko skombinuje. Dam paszport i zaplace a oni mi tylko wize turystyczna wbija bez pytan.

zolw

N 11 lut, 2018

Tak są takie biura.

Jontek

N 11 lut, 2018

I nie wymagaja podania trasy i miejsc pobytu?
Kiedys to zalatwiali mi sami to pisali cala rozpiske plus wauczery z hoteli.
Czytalem ze hotel 3 gwiazdkowy conajmniej moze wydac taki wauczer i zastanawialem sie jak wytlumaczyc spanie w gorach w schronach.

zolw

N 11 lut, 2018

Ja załatwiałem w 2010 roku i pytali mniej więcej o miejsce pobytu ale nie robili żadnych z tym problemów. Zaproponowali też pozwolenie na pobyt w Mineralnych Wodach (strefa militarna). Nie pytali o to czy będę spał w górach czy w hotelu. Poprostu załatwili wizę, pozwolenie a ja zapłaciłem tylko.

Jontek

N 11 lut, 2018

Dobrze widziec. Na stronie ambasady wyglada to bardzo skomplikowanie.
Jak ze spaniem na gorze bo czytalem gdzies ze sa takie mozliwosci aby nie dzwigac namiotu i spac pod dachem.
Trzeba wlasny spiwor czy obejdzie sie?
Jak z jedzeniem i jak dostac sie z mineralnych pod elbrusa.
Czy da sie wejsc w dobrych trzewikach z wiazanymi rakami czy konieczne sa skorupy. Jaki ten snieg tam jest.

Jontek

N 11 lut, 2018

No i jaka walute braliscie. Tu u mnie nie ma rubli i mowili zebym na miejscu kupil. Ruble czy dolary?

empress_theodora

Ulubione góry: Tatry, Karkonosze, Olimp, Alpy

Cz 15 lut, 2018

Możesz załatwić wizę przez pośrednika, ale to będzie kosztowało dodatkowy hajs.
Ostatni raz do Rosji jechałam 2 lata temu, ale chyba z wizą turystyczną jest jak na Białorusi: trzeba mieć rezerwację w hotelu/motelu/hostelu/schornisku (turbaza) i z jej potwierdzeniem iść do konsulatu, wypełnić wszystkie formalności, zdjęcia, ubezpieczenia etc. Ogólnie był kiedyś wymóg, że po prostu musi być rejestracja gdzieś Twojego pobytu - śpisz gdzieś w hotelu, podbijają karteczkę. Przy wizycie, gdzie po prostu gościłam u Rosjan to musieli mnie "zameldować" na poczcie (w Rosji chyba na poczcie można, na Białorusi wciąz na milicji, ale nie mam teraz 100% pewności), wypełnili druczki i tyle.

Myślę, że powrót przez Moskwę jest jak najbardziej wykonalny - bardziej od problemu wizy będzie to kwestia finansowa ;-)

Żeby rozwiać wątpliwości to proponuje nawet po prostu zadzwonić do rosyjskiego konsulatu i spytać. Oni nie gryzą.

empress_theodora

Cz 15 lut, 2018

Mój drogi, zapytałam koleżankę, która ostatniego lata wybierała się na Elbrus + zwiedzanie Kaukazu (Czeczenia, Inguszetia) + Morze Kaspijskie, chyba też leciała przez Moskwę. Nie korzystała z pośredników. Mówi, że najważniejsze na wizę turystyczną jest to, żeby mieć na wniosku wpisaną jakąś rezerwację (w jakimkolwiek obiekcie oferującym usługi noclegowe), później po otrzymaniu wizy można tę rezerwację anulować (zasady ustala już sam obiekt).
Dopytam ją jeszcze czy gdzieś się rejestrowała, czy obecnie jest to już nie potrzebnie.
Wiem, że już będąc w Rosji poruszała się dość swobodnie, plan był zarysowany ogólnie, a nie szczegółowo, także ;-)

empress_theodora

Cz 15 lut, 2018

Koleżanka odpowiedziała, do 7 dni nie trzeba się nigdzie rejestrować, powyżej 7 powinno, ale właśnie ostatnio... byłą dłużej, nie zarejestrowała się i nikt tego nie sprawdził.

Zawrat

Ulubione góry: Beskidy .Tatry .Pireneje .Bałkany.Kaukaz,

Pt 16 lut, 2018

Byłem na Elbrusie w 2017 sierpień jeśli masz pieniądze to wizę i Voucher tylko pamiętaj że zdjęcie do paszportu nie może być starsze niż 6 – miesięcy i ważność paszportu tyle samo przed wyjazdem,
załatwisz przez biuro podróży to nie problem , jeśli chcesz to sam załatwić też nie problem. Napiszesz do tego hotelu co podałem i też ci wystawią Voucher tylko nie przyznawaj się że potrzebujesz np. na dwa dni bo wystawią ci na tyle nie trzeba płacić do przodu płaciliśmy dopiero na miejscu , za rezerwację w hotelu jak będziesz do nich pisał to napisz że będziesz tam mieszkał np. 6 – 7 dni od razu też mają jak przyjedziesz obowiązek meldunku wtedy nie musisz sam tego załatwiać na poczcie w Tereskolu w tej miejscowości jest też ich GOPR i tam jedna osoba rejestruje wyjście na Elbrus i po powrocie ze szczytu zgłasza w ich GOPR w Tereskolu w celu wyrejestrowania , gaz kupisz bez problemu w Tereskolu z tego co pamiętam był w sprzedaży przynajmniej w czterech miejscach dolary i euro wymienisz też w Tereskolu tylko sprawdź żeby nie były popisane i uszkodzone bo wtedy ci nie przyjmie w kantorze lub jak masz kartę jest w Tereskolu terminal . Wybierasz się na Elbrus ja spałem w Azau hotel Alpina , później w Beczkach i pod schroniskiem Priut 11 w barakach .Masz dwa warianty 1 - lecisz przez Rosję to Moskwa – Mineralne Wody a później Władykałkaz Nalcik Tereskol Azau pod Elbrusem , 2 - ja leciałem do Gruzji Tibilisi tam busem do Rosji przez Kazbegi Stepacminda przejście graniczne Władykałkaz Nalcik Tereskol Azau pod Elbrusem , resztę jak chcesz się dowiedzieć to priv z Azau do Tereskola jest jakieś 3.5 km , jakieś pytania priv . adres do hotelu E- mail : alpina-azau@mail.ru

Jontek

Pt 16 lut, 2018

Musze sprawdzic po ile sa noclegi. Jak grosze to moge zaplacic za te 3-4 noce zeby miec spokoj z voucherem. Pomimo ze w gorach bede.
Chce jechac bez namiotu i mam nadzieje ze nie ma tam problemu z noclegami na gorze.
Czy jednak trzeba to jakos wczesniej zarezerwowac.
Tak w ogole jaki budzet trzeba planowac?
Jeszcze tego nie liczylem bo to plan na przyszly rok. To albo kili. Zaleznie od kosztow.
Myslalem ze wyrobie sie w maksymalnie 5 tys za osobe. Dwojka 7,5-10tys zl.
Ps jesli noclegi sa tak tanie jak w gruzji albo jeszcze taniej to dla spokoju mozna zaplacic.
Czytalem o tych voucherach ze ambasada nie chce respektowac tych elektronicznych a tylko na papierze a te zas tylko wystawiaja hotele minimum 3*

Zawrat

Ulubione góry: Beskidy .Tatry .Pireneje .Bałkany.Kaukaz,

Pt 16 lut, 2018

Ja płaciłem w czasie wyprawy od 700 do 800 rubli sto rubli w 2017 to koszt 6 zł koszt hotelu to koszt polskiego schroniska kup bilety na lot już teraz a zaoszczędzisz tylko wykup z bagażem rejestrowym i podręcznym , jak masz sprzęt to w 5 tyś na dwie osoby spokojnie się wyrobisz , nocleg w Gruzji od 15 bez jedzenia - do 40 lari ale tu już z jedzeniem w pensjonacie przejazd z Tibilisi do Stepancmindy Kazbegi zależnie od wariantu 10 do 15 lari z targowiska Dzidube jak lądujesz w Tibilisi jest autobus nocny nr 37 jedziesz do centrum przesiadasz się na metro tam metrem na Dzidube i marszrutki we wszystkie rejony Gruzji , to załatw voucher przez biuro podróży co za problem są strony gdzie załatwisz wszystkie dokumęty nie wychodząc z domu wizę ,voucher w pisz do gogle i znajdziesz pisałeś że byłeś w ROSJI TO CHYBA WIESZ JAK TO ZAŁATWIAĆ TO PROSTE , ruble nie są takie drogie my na 6 - osób wynajęliśmy busa z Rosji do Gruzji Stepancminda Kazbegi kosztował z Tereskola 10000 tyś rubli przeliczając na polskie 600 zł a na jedną osobę 100 zł a jedziesz kilkaset kilometrów masz relację w internecie co i jak się dostać ile kosztuje tylko sobie wpisz temat nie pisz tylko poczytaj w internecie a wszystkiego się dowiesz . i nie zapomnij o ubezpieczeniu na czas wyprawy bo możesz nie dostać wiz do Rosji

Jontek

Pt 16 lut, 2018

Widzisz ja bylem 17 lat temu w Petersburgu. Nic nie pamietam z tych wiz. Jedynie ze jakis papier wypelnialem na kolanach w czasie podrozy tam. Chyba kazde miejsce musialem wpisywac gdzie i kiedy bede.
Ciocia mi opowiadala kiedys jak byla w kaukazie i nie dopilnowali tych papierow to ich milicja scigala i kazala im opuscic rosje w ciaga 24 godzin. Wolalbym unilnac stresu i zalatwic przed wyjazdem jak nalezy zeby myslec tylko o gorach.
Nie lece do gruzji bo juz jestem po przejsciach z lotem i po dlugiej zwloce lot zdecydowal wyplacic mi odszkodowanie.
Chyba ze uwazacie ze jest latwiej z gruzji. Na powrót i tak chce zobaczyc Moskwe byloby glupio nie zwiedzic jej majac juz wize.

Następna strona
Powrót do Rozmowy o górach