Majówka - Alpy

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

motyl87

Ulubione góry: Tatry

Majówka - Alpy

N 15 kwi, 2018

Cześć :D

Z okazji zbliżającego się długiego weekendu majowego zdecydowałem o wyjeździe góry. W Tatrach będzie za dużo turystów, więc alternatywą wydają się Alpy. Dotychczas byłem tylko latem w Dolomitach. Mam podstawowe doświadczenie zimowe (Tatry), wiem że w maju będzie dużo śniegu i zagrożenie lawinowe. Jeśli warunki będą korzystne próbował bym zdobywać jakieś szczyty max do 3000 m. Alternatywą mogą tez być ciekawe trekkingi w niższych partiach. Zastanawiam się nad Alpami Berchtesgadeńskimi nieopodal Salzburga.

Czy ktoś z forumowiczów był w tamtym regionie i mógłby podpowiedzieć pomysł jakiejś wycieczki? Oczywiście inne regiony też wchodzą w grę, preferował bym Alpy Austriackie.

Pozdrawiam

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Re: Majówka - Alpy

N 15 kwi, 2018

Na 3000m n.p.m. na pewno będzie mnóstwo śniegu, gdziekolwiek nie zawędrujesz. Na tej wysokości przy większym ochłodzeniu nawet w Lipcu lubi trochę sypnąć (doświadczyłem 2 razy) a co dopiero na początku maja. Myślę, że (o ile nie planujesz zabierać sprzętu zimowego) dobrą opcją będzie poszukanie miejscówki gdzie jest dużo szlaków w okolicach 1300-2300m n.p.m. przy czym nie kierowałbym się absolutnie tym czy okoliczne góry są małe, duże czy za duże, tylko właściwie liczbą szlaków wytyczonych na niedużej wysokości, co właściwie oznacza spore wysokości względne. Moim zdaniem cała dolina Zillertal bardzo się tu nada:dość duże góry i sporo nisko położonych szlaków. Tak wiem, że to jest największy kurort narciarski ale na miejscu ciepłą porą roku naprawdę nie widać, żeby te góry były poorane przez przemysł narciarski. Alpy Berchtesgadeńskie też się nadadzą jak najbardziej. Tu zrób research i poszukaj interesujących cię szlaków: http://maps.kompass.de/#lat=47.15143535 ... 0Touristik

motyl87

Ulubione góry: Tatry

N 15 kwi, 2018

Dzięki za odpowiedź i link do mapy szlaków.

Zamierzam wziąć sprzęt zimowy, jeśli warunki będą sprzyjające zamierzam wchodzić wyżej. No chyba, że pogoda będzie kiepska wtedy zostaję trekking w dolinach. Zrobię sobie research tylko że zostało mało czasu a możliwości jest pełno. Dlatego jeśli ktoś był w Alpach w danym okresie i mógłby coś podpowiedzieć co do szlaku i szczytów byłbym wdzięczny. Zawsze to da mi jakiś punkt zaczepienia.

Mam jeszcze ogólne pytanie co do schronisk. Wiem że większość jest zamknięta w sezonie ale pozostawiane są otwarte pomieszczenia na nocleg. Jednak chodzi mi o te otwarte, czy jest możliwość noclegu bez rezerwacji jeśli nie ma wolnych miejsc, na podłodze czy coś w tym stylu.

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Pn 16 kwi, 2018

motyl87 napisał(a):Zamierzam wziąć sprzęt zimowy, jeśli warunki będą sprzyjające zamierzam wchodzić wyżej.

A to źle na początku zrozumiałem :) Sądziłem wstępnie, że chodzi tylko o podreptanie po zielonym.

motyl87 napisał(a):Mam jeszcze ogólne pytanie co do schronisk. Wiem że większość jest zamknięta w sezonie ale pozostawiane są otwarte pomieszczenia na nocleg. Jednak chodzi mi o te otwarte, czy jest możliwość noclegu bez rezerwacji jeśli nie ma wolnych miejsc, na podłodze czy coś w tym stylu.

Z tych otwartych to zależy od podejścia obsługi do tematu spania na podłodze w danym schronisku, a z tym bywa różnie i nie raz spanie na podłodze nie wchodzi w grę jeśli braknie miejsc w pokojach, niektóre to dopuszczają, jak Martin-Busch-Hütte.

Bywają schroniska które regularnie są przepełnione i pomimo gorących próśb o kąt pod ścianą obsługa powie nam: sorry winnetou ale schodź na dół. Na szczęście większość schronisk nie często bywa pełna i zazwyczaj znajdziemy miejsce na matratzenlagerze bez rezerwacji. Bywają też schroniska odwiedzane przez nielicznych turystów położone gdzieś wśród naprawdę opustoszałych szlaków. Jednak to tyczy się lata. Na początku maja nigdy nie byłem.

Generalnie im dalej od cywilizacji i/lub miejsc rozpopularyzowanych w internecie tym mniejsze obłożenie. Im więcej możemy wyczytać i usłyszeć o jakimś ciekawym miejscu tym więcej ludzi się tam pcha. Duże znaczenie ma to czy jest to weekend czy jakiś dzień w środku tygodnia. W weekendy głównie z Soboty na Niedzielę jest więcej chętnych i w tedy są to często lokalsi, którzy chodzą w góry regularnie na krótkie wycieczki bo mają blisko.

feler 11

Ulubione góry: Alpy

Wt 17 kwi, 2018

Polecał bym np. miejscowość Leutasch w Tyrolu tuż przy granicy z Niemcami. Jest tam sporo pensjonatów i kwater, szczyty z przedziału, który Cię interesuje, na Alpspitze lub Zugspitze też blisko. Na majowy weekend może być ew. ruch, ale to w Alpach norma, jedynie poza weekendami i świętami jest względnie pusto.

styskaa

Ulubione góry: Alpy

Pt 20 kwi, 2018

Widzę, że interesujecie się Alpami więc mogłabym prosić o wypełnienie krótkiej ankiety? https://goo.gl/forms/KUH9eUpFSS0SbYHG2 Bardzo pomoże mi w napisaniu pracy dyplomowej, z góry dziękuję.

Powrót do Rozmowy o górach