BUTY

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

stuiverke

Ulubione góry: Sudety

BUTY

Wt 01 maja, 2018

Witam,

Z racji iż sam nie mogę na nic konkretnego wpaść pomyślałem, że poradzę się tutaj. Otóż intensywnie zastanawiam się nad kupnem butów w góry. Szykuje mi się intensywny sezon bo jestem w trakcie kursu jaskiniowego, ogólnie nastawienie jest głównie na tatry (w niedalekiej przyszłości alpy i wyższe góry), sporadycznie rekreacyjne wyjazdy w niższe góry, sudety, beskidy, pieniny.

Poszukuję butów, które nadają się na trudne szlaki i sprawdzą się przez cały rok. Wiem, że to raczej niemożliwe aby 1 para butów spełniała wszystkie oczekiwania w ciągu całego roku ale wolałbym jednak zainwestować w 1 parę, która posłuży mi przez parę lat. W Tatry jeżdżę cały rok systematycznie i chciałbym mieć jakiś sprawdzony model, w którym nie zamaraznie mi noga w zimie a latem pozwolą mi na w miarę komfortowe poruszanie się w górach.

Jeśli chodzi o cenę to chciałbym się zmieścić w 1300 zł.

z góry dziękuję za jakieś porady!

deprre

Ulubione góry: Tatry

Re: BUTY

So 12 maja, 2018

Jak to się mówi: coś, co jest do wszystkiego, jest do niczego, więc... ;-)

Jeśli chodzisz cały rok to ja bym inwestowała w dwie pary: jedne typowo zimowe, z twardą podeszwą, pod raki półautomaty, ewentualnie automaty, a na lato zwykłe, niskie podejściówki na spokojnie wystarczą. Jeśli kupisz buty bardziej zimowe z twardą podeszwą to będziesz się w nich męczyć w lato. Ja sama zrobiłam podobny błąd, bo kupiłam Meindl Vakuum GTX, co prawda nie narzekam na nie, są naprawdę spoko i chodzę w nich i w lato i w zimę, ale jako, że plany się trochę pozmieniały i planuję zacząć łazić więcej i na bardziej wymagające trasy zimą to muszę teraz znów zainwestować w jakieś porządne zimowe, a te zostawić na pory przejściowe.

Ja ze swojej strony polecam podejściówki la sportivy - do najtańszych nie należą, ale dobrze trzymają się podłoża i są wygodne.

A jeśli faktycznie bardzo zależy ci na butach i na lato i na zimę to polecam Meindl Vakuum gtx, które sama posiadam, albo Hanwag Alaska, mój chłopak je ma i robią robotę. ;)

stuiverke

Ulubione góry: Sudety

Cz 17 maja, 2018

Hej, hej!

Właśnie też z takiego założenia wyszedłem i narazie zainwestuje w buty na cieplejszą porę roku ;) Przyjdzie jesień to będę się martwił o buty zimowe.

Dzięki za odpowiedź!

Zawrat

Ulubione góry: Beskidy .Tatry .Pireneje .Bałkany.Kaukaz,

Pt 18 maja, 2018

POLECAM UŻYWAM takie Buty La Sportiva Nepal EVO GTX - cena od 1899,00 na promocji do 1600 zł poszukaj , tańsza odmiana Buty alpinistyczne Nepal Extreme LA SPORTIVA - cena do 1300 zł idealne na Alpy , Tatry do wysokości 6000 tyś się sprawdzą a szczególnie zimą i w trudnych warunkach bardzo mocne i porządny otok nie jakaś imitacja i nie zmarzniesz oczywiście do tego odpowiednie skarpety .

I Jak prawidłowo dobrać rozmiar butów

Kupując buty kierujmy się długością wkładki. Pamiętajmy, że będziemy chodzić w górskiej skarpecie, zatem dodajmy 1-1,5 cm do długości wkładki. Mierząc buty zwróćmy uwagę na ich dopasowanie. Po zaciągnięciu sznurówek nie mogą one uwierać w żadnym miejscu, a szczególnie w kostce. Powinniśmy mieć wrażenie jakby zostały uszyte właśnie na naszą stopę. Jeżeli coś obciera, uciska, a chodząc czujemy się w nich źle, niekomfortowo, wtedy nie powinniśmy takich butów kupować. Poza tym buty warto mierzyć po południu, ponieważ podczas wysiłku i po południu stopa lekko puchnie i rozmiar może się zwiększyć nawet o 0,5 cm. Ponadto w dobrze dobranym bucie nawet po ubraniu skarpety można wyczuć nawet do 7 mm luzu. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ciasno przylegającym bucie podczas schodzenia palce będą dobijać do końca obuwia, co będzie skutkowało ich bólem a nawet odciskami. Z drugiej strony w za dużych butach łatwo o obtarcia pięty i bóle śródstopia spowodowane zbyt mocnym dociąganiem sznurówek. Przymierzając buta trzeba w nim kilka minut kilkadziesiąt pochodzić po sklepie, bo może okazać się mimo dobrze dobranego rozmiaru są one np. za wąskie, za szerokie lub posiadają zbyt wysokie podbicie. Podczas zakupu nie liczmy na to, że zbyt wąski but się rozciągnie czy rozejdzie. W dobrej jakości butach trekkingowych takie zjawisko może mieć miejsce dopiero po kilku latach intensywnego użytkowania i ma związek raczej z przecieraniem i ścieńczeniem się materiałów niż z rozciąganiem. Po zakupie należy obuwie rozchodzić w domu lub wybrać się na spacer zrobić w nich kilkadziesiąt kilometrów , by absolutnie nie iść w takich świeżo zakupionych butach na wycieczkę. Nierozchodzone buty mogą powodować otarcia i odciski.
Ubieramy cienką skarpetę ,stajemy przy ścianie delikatnie dosuwając stopę do ściany podkładamy kartkę obrysowujemy i dodajemy od 1do 1,5 cm a nie kupujemy butów tak dopasowanych że nie ma luzu a później są takie skutki noszenia obcisłego obuwia. Zrobić sobie miarkę i z takim przyrządem iść dopiero do sklepu .

Powrót do Sprzęt, szpej