Trzy dni w Tatrach - wybór trasy i porady.

Dyskusje o górach i turystyce górskiej. Jeśli Nie Wiesz gdzie napisać, istnieje duża szansa że należy to zrobić właśnie tu.

Moderator: Moderatorzy

Starkov

Ulubione góry: Bieszczady

Trzy dni w Tatrach - wybór trasy i porady.

So 12 maja, 2018

Cześć!

Postanowiłem wybrać się na trzydniową wycieczkę w Tatry na przełomie maja i czerwca i chciałbym prosić bardziej doświadczonych taterników o pomoc w jej zaplanowaniu. Sam jestem raczej początkującym turystą górskim i choć byłem już Bieszczadach czy Sudetach, to w Tatry wyruszam po raz pierwszy.

Wyprawa jest przewidziana na trzy dni, zaczynam w Zakopanem 30 maja (środa), będę tam około 7-8 rano i od razu chciałbym wyruszyć na szlak. Planuje nocować w schroniskach (2x). Ostatniego dnia (1 maja, piątek) chciałbym już schodzić powoli z powrotem do Zakopanego.

Zastanawiałem się jakie szlaki wybrać i gdzie spać, przeszukiwałem również fora i natrafiłem na podobny temat:

http://www.e-gory.pl/forum/viewtopic.php?t=506

i wstępnie zdecydowałem się na trasę zaproponowana przez koleżankę Łosiek. Po przeanalizowaniu tej trasy zniechęciłem się jednak trochę co do tej propozycji. Chodzi o etap związany z noclegiem w schronisku Murowaniec. Z tego co wyczytałem na forach, to jest to raczej specyficzne schronisko i budzi dosyć skrajne opinie. Nie pozwalają np. na spanie na glebie i odsyłają ludzi do Zakopanego, również 50 zł za nocleg w pokoju 12-osobowym wydaje mi się sporą ceną. Moja wyprawa ma być właśnie maksymalnie "budżetowa" (biedny ze mnie student :) ) i nastawiam się raczej na nocleg na glebie.
Czy ktoś bardziej doświadczony mógłby więc zaproponować jakaś modyfikację tej trasy omijająca Murowaniec lub złożyć nawet jakaś swoją propozycje co do tego gdzie i którędy iść? Sam nie mam raczej jakiś konkretnych wymagań, dodam tylko, że wolałbym sobie na razie darować przejście Orlą Percią i Rysy :D , fajnie byłoby natomiast, gdyby trasa uwzględniała szczyty zaliczane do Turystycznej Korony Tatr, choć jakoś specjalnie mi na tym nie zależy.

I drugie pytanie, co moglibyście poradzić początkującemu taternikowi takiemu jak ja? Prosiłbym o jakieś aktualne wskazówki co do noclegu w schronisku (szczególnie jak to wygląda w wariancie "na glebie"), czy tego co ze sobą wsiąść (mam 60l plecak, karmiate, śpiwór, płaszcz przeciwdeszczowy, odzież na zmianę i jakieś standardowe drobiazgi jak czołówka, sztućce i menażki, jakiś ekwipunek kosmetyczny, apteczkę itd).

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

motyl87

Ulubione góry: Tatry

Re: Trzy dni w Tatrach - wybór trasy i porady.

Cz 17 maja, 2018

Cześć

Jeśli wcześniej byłeś w Sudetach i Bieszczadach, a nie zależy Ci na zaliczeniu najbardziej popularnych miejsc (Moko, Kasprowy itp.) proponowałbym wypad w Tatry Zachodnie. Jeśli będziesz w Zakopanem o 8 to najlepiej udać się do Kir i przejść dolinę Kościeliską wraz z jaskiniami i wąwozem. O nocleg można się starać w Ornaku albo lepiej przejść Iwaniacką Przełęczą do Doliny Chochołowskiej. Nocowałem w tamtejszym schronisku 2 lata temu na glebie, lecz słyszałem że przez pewnie czas był problem z takim noclegiem. Warto zadzwonić i się dopytać czy jest możliwość takiego noclegu.

Drugiego dnia pobudka jak najwcześniej i wycieczka Starorobociański Wierch przez Grzesia, Rakoń, Wołowiec, Jarząbczy Wierch, Kończysty Wierch. Zejście jest zależne od tego gdzie znajdziesz nocleg, jeśli w Ornaku to przez Ornak, a jeśli powrót do schroniska w Chochołowskiej to przez Trzydniowiański Wierch.

Ostatniego dnia można wrócić do Zakopanego przez Miętusi Przysłop albo Drogą pod Reglami, w zależności ile będziesz miał czasu.

Jeśli interesują Cię jednak Tatry Wysokie to daj znać, to też coś się wymyśli.

Pozdrawiam

Starkov

Ulubione góry: Bieszczady

Cz 17 maja, 2018

Dzięki za odpowiedź! Myślałem jednak, że już nikt się nie odezwie bo parę dni minęło od dodania wpisu i znalazłem sobie taką trasę:

http://www.rudazwyboru.pl/2015/07/w-trz ... odnie.html

ale teraz po Twojej propozycji nie wiem na co się zdecydować. No cóż, jeszcze pomyślę :)

Co do noclegu w Chochołowskiej to też właśnie czytałem, że może być z tym problem, ze względu na przepisy pożarowe liczba miejsc na glebę jest tam podobno ograniczona do 20. Chyba będę liczył po prostu na to, że jednak coś wolnego się trafi, jak nie w pokoju to na podłodze.

Mam jeszcze jedno pytanie, możesz polecić jakaś sprawdzoną mapę online szlaków w Tatrach, najlepiej taką którą Ty używasz? Bo trochę jednak tego jest. I to samo jeśli chodzi o mapy papierowe, jakieś porady co do skali, wydawnictwa?

Pozdrawiam.

Klajstan324

Ulubione góry: tatry

N 20 maja, 2018

JAK SIĘ WYPRAWA UDAŁA? ja byłem na gęsiej szyi na tej majówce

motyl87

N 20 maja, 2018

Trasa opisana na blogu również jest dobrym rozwiązaniem. Jednak z tego co pamiętam zielony szlak z Ciemniaka na Halę Ornak jest chyba dopiero otwarty od 1 czerwca ze względu na lawiny. Na stronie TPN nie widziałem żadnej informacji, więc może jest otwarty.

W mojej propozycji sugerowałem się tym, że nocleg na glebie w Chochołowskiej jest dostępny. Być może uda Ci się zarezerwować nocleg w innym schronisku, chociaż wydaję mi się to mało prawdopodobne zważywszy na okres Bożego Ciała. Najlepiej podzwonić po schroniskach i się dowiedzieć samemu. Jeśli taki nocleg nie wypali to można próbować jakichś prywatnych kwater w Kościelisku. Ja zazwyczaj nocuję w Nędzówce 30 min czerwonym i czarnym szlakiem od Kir. Można też iść przez Przysłop Miętusi niebieskim szlakiem na Małołączniak lub Dolina Małej Łąki na Giewont.

Co do map to korzystam z https://mapa-turystyczna.pl/ trybem Sygnatura a opisy szlaków http://natatry.pl/. Papierową mapę najlepiej kupić jakąś laminowaną wtedy posłuży na dłużej, wydawnictwo dowolne a skala zależy czy chcesz mieć tez Tatry Słowackie na jednej mapie.

Pozdrawiam.

malgo

Pn 21 maja, 2018

motyl87 napisał(a):TJednak z tego co pamiętam zielony szlak z Ciemniaka na Halę Ornak jest chyba dopiero otwarty od 1 czerwca ze względu na lawiny. Na stronie TPN nie widziałem żadnej informacji, więc może jest otwarty.

"W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamykane się dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych:

Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz
Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka Roztocka - Morskie Oko"
http://tpn.pl/zwiedzaj/turystyka/turystyka-piesza

Prognozy takie sobie wiec może ci co porezerwowali jeszcze sie rozmyślą. Ja bym próbowała. A co do Nędzówki też tam czasem sypiam to dobra okolica do startu na wypady w Zachodnie.

Powrót do Rozmowy o górach