Buty na mokrą skałę ? - trudny temat

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Luki_27

Ulubione góry: Tatry

Buty na mokrą skałę ? - trudny temat

Wt 05 cze, 2018

Witam

Nigdzie nie mogłem znaleźć odpowiedzi na moje pytanie, więc może tutaj ktoś mi pomoże.

Pomimo iż chodzę po górach niedużo, zauważyłem, że w moich starych butach Becks gdy jest mokra skała/kamienie buty bardzo się ślizgają - parę razy było niebezpiecznie.
Biorąc to pod uwagę stwierdziłem, że na suchym to każde buty jakoś dadzą sobie radę i jeśli nie chodzę dużo to nie będzie problemu i trzeba szukać butów, które w jakiś trudniejszych warunkach gdy trochę popada uchroni mnie, przed upadkiem na śliskiej mokrej skale.

Chcę kupić buty podejściowe(lato/jesień/wiosna) w cenie ok 600 zł oraz wyższe jesień/zima (tatry)/wiosna z możliwością podpięcia raków koszykowych w cenie maks 700-800 zł
Jak pisałem priorytetem dla mnie jest dobre trzymanie na mokrej skale + wyższe oczywiście na śniegu.
Od czego zależy ten parametr ? Chyba buty sztywniejsze będą gorsze na mokrym ?

Już miałem zamiar zakupić buty Salewa Mountain trainer mid gtx - takie:-usunięty link do sklepu-
oraz Salewa MS MTN Trainer GTX - takie: :-usunięty link do sklepu- ... mille.html

ale zrobiłem mały test i byłem zadziowny.
Na mokrych płytkach zrobiłem test poślizgnięcia i najlepiej wypadły tanie trekingi syna QUECHUA za 200 zł - ciężko było je poślizgnąć na mokrym, na drugi miejscu moje stare 15 letnie Becks, które wydawały mi się słabe i śliskie w takich warunkach. Na 3 miejscu były Salewy Mountain Trainer Mid GTX, a bardzo śliskie niskie Salewy MS MTN Trainer GTX.
Może test nijak ma się do warunków górskich, ale jak poczytałem gdzieś na zagranicznych forach, że pewien model Salew jest tragicznie sliski i niebezpieczny na mokrej skale to zacząłem się zastanawiać.

Proszę więc o radę jakie buty na mokre warunki + opinie użytkowników tych Salew czy warto je kupić jeśli mogę w dobrej cenie ?? (może mój prymitywny test jest zupełnie niemiarodajny?)

Pozdrawiam
Łukasz

Stelmach

Ulubione góry: Bałkany :)

Re: Buty na mokrą skałę ? - trudny temat

Wt 05 cze, 2018

Hej,
mogę się wypowiedzieć odnośnie Salewy MTN Trainer, bo te akurat posiadam. Również uważam, że są dość śliskie na mokrym jak również trochę kiepsko łapią przyczepność na gładszych skałach. Używałem na kilku ferratach i innych trasach i czasem trochę brakowało tej przyczepności. Z drugiej strony dzięki wypłaszczeniom i dużej sztywności, dobrze trzymają się malutkich występków, oraz chodzenie po poszarpanych, ostrych skałach i piargach jest mało odczuwalne na stopie.
Jak to zwykle bywa coś za coś...
Odnośnie przyczepności na ten moment najbardziej byłem zadowolony z trailowych Salomonów XA Pro 3D Ultra 2 - używanych do chodzenia, nie biegania - ale to zupełnie inny rodzaj buta, jak i miększa znaczniej podeszwa.
Powodzenia w poszukiwaniach! Mariusz

Luki_27

Śr 06 cze, 2018

Masz te niższe Salewy MTN Trainer ? Podejściówki czy wyższe ?
Ale nowszy czy starszy model, bo ten starszy to już w ogóle wydaje, że guma jest twarda i mało przyczepna - ja oglądałem nowsze i chyba są ciut lepsze,
Zastanawiam się teraz poważnie nad jakimiś podejściówkami z LaSportivy.

Stelmach

Ulubione góry: Bałkany :)

Cz 07 cze, 2018

Hej, niskie podejściówki bez gore. Co do modelu to nie wiem, mam je jakieś 2,5 roku. Jeśli mogę to po czymś rozpoznać to daj znaka zerknę na nie :) Pzdr, M.

kasia357

Wt 26 cze, 2018

Jeśli chodzi o niskie buty do 600 PLN to mogę polecić buty podejściowe Zodiac włoskiej marki Scarpa lub model Zen Pro tej samej marki (Scarpa) - cena przyzwoita, opinie użytkowników również. Zodiac ma nieco sztywniejszą podeszwę, Zen Pro nieco bardziej miękką, ale obydwa modele są wytrzymałe i dobrze radzą sobie w trudnym terenie.
Polecam

Powrót do Sprzęt, szpej