Skarpetki

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

navyblue

Ulubione góry: Beskidy

Skarpetki

Pt 08 cze, 2018

Z przyjemnością czytam to Wasze forum. Udziela mi się pasja i fascynacja górami. Ale do rzeczy. Szykuję się do pierwszej wędrówki górskiej w Bieszczadach. Mam już buty za kostkę i teraz pytanie o skarpety. Jakie by były najlepsze na wczesną jesień lub koniec lata? Jaki surowiec i czy grube, czy cienkie?
Z góry dziękuję.

zolw

Ulubione góry: Beskidy

Re: Skarpetki

N 10 cze, 2018

Skarpety w góry muszą być grube, żeby nie obtarły buty. Bawełniane lub wełniane. Mogą być np. zwykłe grubsze bawełniane skarpety, które używasz normalnie na zimę (jeśli używasz... bo ostatnio w mieście zaobserwowałem, że na zimę modne są cienkie "stópki" do kostek) albo specjalne ze sklepu górskiego z wełny syntetycznej tzw. trzysezonowe (wiosna, lato, jesień). Zimowe skarpety są nieco grubsze.

Beska

Ulubione góry: wszystkie, w których da się odetchnąć od zgiełku

Wt 12 cze, 2018

Ja nie polecam skarpet bawełnianych - z własnego doświadczenia. Też pewnie trochę zależy jakie masz buty - z membraną czy nie, skórzane czy materiałowe. Jeśli masz buty z membraną, to wg mnie skarpety też powinny mieć włókna o właściwościach odprowadzających ciepło. Jeśli skórzane i stopy nie mają wielkich skłonności do pocenia, to być może wystarczy dobrać wygodną grubość wełnianej skarpety.
Osobiście w ostatnim roku przetestowałam skarpety firmy Mund: na zimę z dużą zawartością wełny i opisem do -10 i -20 st. C i na cieplejsze pory oparte na włóknie Coolmax z opisem do +25 st. C. I jedne i drugie sprawdziły się w kilkugodzinnych wędrówkach - w przeciwieństwie do starych zawierających włókna bawełniane - stopy suche, ciepłe, nie przegrzane i nie obtarte. Wybrałam tę firmę, bo cen nie mają tak kosmicznych, jak niektóre w górskich sklepach: 25 - 45 zł w sklepie internetowym. Skarpety produkowane jako trekkingowe powinny mieć jeszcze jedną zaletę - płaskie szwy.
Tyle jeszcze przed nami...
Góry jak góry, a Sherpowie to ciury, najważniejszy jest blues...

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

Śr 13 cze, 2018

Coolmax'y potwierdzam, sprawdzone w chłodniejsze dni i da się wytrzymać te w cieplejsze. O lecie w kontekście skarpet nie wiem niczego bo latem w góry zapuszczam się bardzo rzadko a gdybym to robił często, to w sandałach, które mają w nazwie litery ee ale jeszcze ich nie kupiłem ;-) . Wariant oszczędnościowy i oldskulowy to dwie pary skarpet noszonych jednocześnie: cienkie bawełniane wewnątrz i grubsze z czego ktoś chce na zewnątrz. Dobrze mi się sprawdzał taki zestaw z zewnętrzną stroną z podkolanówek z czymś tam opinających i stopę i łydkę i niwelujących puchnięcie stóp. Nie wiem jak to działało ale po całodziennej wędrówce nie miałem łydek jak z kamienia i spuchniętych (zbytnio) stóp. No ale jak tu brać w góry tyle skarpet i po tem to wszystko rano pozakładać , pamiętając że producenci zaczęli produkować skarpety na lewą stopę i na prawą stopę...
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

Stanko

Ulubione góry: Karpaty

Cz 14 cze, 2018

Ja miałem za 5zł parę artengo rs160 z marketu i super.
Najlepiej cienkie i przewiewne skarpetki i buty w biesy sierpień/wrzesień.
Co osoba to inne doświadczenia i gusta, dużo zależy też od tego ile chodzimy i co nosimy i czy podatni na kontuzje jesteśmy.

mrBudziol

Ulubione góry: Te małe i te duże..

Wt 17 lip, 2018

To ja Was zaskoczę... Od jakiegoś czasu używam w lecie skarpet z merino... TAK MERINO. Grube ale niby "wersja letnia, jakiś model icebreaker'a( nie pamiętam nazwy)Nie odczuwam przegrzewania stóp, po tygodniu zaczynam dopiero je czuć(tak, zdarza się że dymam tydzień w jednej parze) mam wrażenie że dychają lepiej od coolmaxu( też używałem). Od dnia kiedy zacząłem takowych używać inne poszły w odstawkę. Co do bawełny hmmm... Wodę toto ciągnie szybko ale już tak szybko nie oddaje. Nie polecam a wręcz odradzam !

Zawrat

Ulubione góry: Beskidy .Tatry .Pireneje .Bałkany.Kaukaz,

Śr 18 lip, 2018

na samym początku napisz jakie masz buty [ a nie tylko cz kupiłeś powyżej kostki ] nazwa a wtedy dobierzemy skarpety czy są na membranie ,skóra lub inny materiał i czy masz odpowiedni zapas w bucie od 10 do 15 milimetrów . bardzo dobre skarpety robi firma Dexshell uprzedzam są drogie poczytać , poza tym żeby nie śmierdziały to kupujemy skarpety zawierające jony srebra bakterie wolniej się mnożną , tak jak bielizna koszulki i ręczniki szybkoschnące .

mrBudziol

Pt 20 lip, 2018

Co ma nazwa buta do skarpetek...?!
Co to się porobiło że takie bzdury muszę czytać na forum... :shock:
Nie samymi jonami srebra odzież turystyczna żyje...
Młodzieży... proszę odrobić lekcje... :idea:

Zawrat

Ulubione góry: Beskidy .Tatry .Pireneje .Bałkany.Kaukaz,

Pt 20 lip, 2018

ta młodzież przypuszczam ma więcej lat od kolegi oczywiście że ma jak dobrze przeczytasz to nie tylko było o jonach srebra ja od kilkudziesięciu lat noszę skarpety z wełny a niekiedy mam nawet po dwie pary na nogach to zależy jakie góry [ wysokość ] i jakie buty, chciałbym być młody ale to już za mną . mam kilka par butów począwszy od - Millet Everest Summit ,LA SPORTIVA NEPAL EVO GTX , Buty podejściowe La Sportiva , Meindl Island Pro i kilka par innych i zależy od pory roku gdzie idę i w jakie góry zakładam różne skarpety z różnych mieszanek właśnie wszystko zależy od buta czy ma membranę gore czy nie , począwszy od wełny a skończywszy na skarpetach z polartecu to tak chyba wystarczy.

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

N 22 lip, 2018

No i to co Zawrat napisał o skarpetach takich siakich i owakich jest tym co chciałem wypowiedzieć pisząc o skarpetach na prawą i na lewą stopę. Bo i ja jestem z czasów, w których zakładało się skarpety takie jakie się miało a właściwie jakie rzucili do sklepu, byle były bawełniane. No chyba, że mama albo babcia wydziergała nam skarpety na drutach, z wełny ze sprutych swetrów. Takie skarpety zazwyczaj szlag trafiał jeszcze w czasie wędrówki ale "zaszyte" w nich uczucie miało siłę.
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

mrBudziol

Pn 23 lip, 2018

Zawrat napisał(a):ta młodzież przypuszczam ma więcej lat od kolegi oczywiście że ma jak dobrze przeczytasz to nie tylko było o jonach srebra ja od kilkudziesięciu lat noszę skarpety z wełny a niekiedy mam nawet po dwie pary na nogach to zależy jakie góry [ wysokość ] i jakie buty, chciałbym być młody ale to już za mną . mam kilka par butów począwszy od - Millet Everest Summit ,LA SPORTIVA NEPAL EVO GTX , Buty podejściowe La Sportiva , Meindl Island Pro i kilka par innych i zależy od pory roku gdzie idę i w jakie góry zakładam różne skarpety z różnych mieszanek właśnie wszystko zależy od buta czy ma membranę gore czy nie , począwszy od wełny a skończywszy na skarpetach z polartecu to tak chyba wystarczy.

Zgodzę się z tym że zależy od technologii czy materiałów zastosowanych w bucie ale nie od jego nazwy... chyba mnie nie zrozumiałeś...? Ale nic to.
Jednak nie przesadzajmy z tym. Jeśli ktoś ciśnie wyczynowo w bardzo wysokie góry to chyba rozmawiać będziemy inaczej o doborze sprzętu i odzieży, niż w przypadku kiedy gość chce naparzać w Bieszczady. Tak jak pisałem wyżej używam wełnianych skarpet(merino) nawet w lecie. Ktoś powie "co za głupek"... więc spróbujcie. Pamiętajcie o tym, że mimo tych wszystkich wynalazków i technologii, natura sama tworzy rzeczy genialne w swej prostocie !!! Jedną z takich rzeczy jest wełna ogólnie, a w przypadku górskich aktywności szczególnie merino. Z drugiej strony, możemy patrzeć na to tak, że przecież tyle firm sportowych dziarga skarpety z bawełny do biegania i co...? Wielu z nas próbowało pewnie w górach i jakoś nie ma przekonania :wink:

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Wt 24 lip, 2018

Ja używam długich i z cienkiego materiału skarpetek z TESCO. Ale może coś tu zmienię czytając powyższe posty. Zawsze wydawało mi się, że skarpetki to mam kupić byle co najtańsze byle dużo na zmianę i cienkie, lekkie ma być a buty mają być porządne renomowanej firmy rozpoczynając od zamberlan, salewa czy meindl w górę.

A propo mrBudziol, brakuje twojego lekko ostrego i zawadiackiego tonu na tym forum, ostatnio bardzo zachowawczo i nudno się tu zrobiło.

duncan76

Wt 24 lip, 2018

Stefanek napisał(a):A propo mrBudziol, brakuje twojego lekko ostrego i zawadiackiego tonu na tym forum, ostatnio bardzo zachowawczo i nudno się tu zrobiło.

Raczej "przemądrzało-mentorskiego" :mrgreen:

mrBudziol

Wt 24 lip, 2018

Ojej...ale śmieszne :lol: Przynjmniej nikogo nie udaję i nie próbuję pchać się nikomu w d... Ale skoro ma to być forum wzajemnej adoracji to beze mnie... Wacając do tematu - wypowiedz się duncan76 w temacie slarpet - autora wątku pewnie zaintetesuje Twój punkt widzenia :wink:

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Wt 24 lip, 2018

mrBudziol napisał(a):Ojej...ale śmieszne :lol: Przynjmniej nikogo nie udaję i nie próbuję pchać się nikomu w d... Ale skoro ma to być forum wzajemnej adoracji to beze mnie...

Ja tu nie naśmiewałem się. Serio czasem nudno się robi bo już dawno nie było jakiejś porządnej dyskusji.

Co do skarpet to jak buty wysokie to skarpety też powinny być wysokie. Inaczej można nieźle sobie poodbierać łydki.

Następna strona
Powrót do Sprzęt, szpej