Czy warto kupować kijki?

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Frekz

Ulubione góry: Beskidy

Czy warto kupować kijki?

Pt 27 lip, 2018

Hej,

mam takie pytanko. Czy warto kupować kijki na jednodniowe wycieczki głównie w Beskid?

Zaczął mnie ten temat ostatnio zastanawiać. Zrobiłem około 28-30km poprzez Baranią górę (dużo kamieni). I strasznie się odezwała kostka, która ciągle zmieniała położenie (mam kontuzje obu kostek i kolan z dawnych treningów).

Zastanawia mnie więc czy takie kijki są w stanie jakoś umilić mi podróże, albo raczej czy warto kupować. Daję radę bez z plecakiem około 10 kg.

Znalazłem takie coś: https://www.sport-shop.pl/kije-trekking ... 25844.html

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Re: Czy warto kupować kijki?

Pt 27 lip, 2018

Jasne, że warto o ile trzymasz i stawiasz je prawidłowo. Większość ludzi niedbale ciąga je za sobą i kijki nic im nie dają.

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

Pt 27 lip, 2018

Potwierdzam. Kijki bardzo pomagają, ale tylko właściwie użyte. Samo posiadanie - już niekoniecznie :)
Sam sporo chodzę i tylko z kijkami, dzięki czeku opracowałem sobie systemy użycia kijków zapożyczone z narciarstwa biegowego.
Wbrew pozorom, używanie kijków tak, by pomagały, wcale nie jest takie oczywiste. Także stawianie stopy "z mocną piętą" mi pomaga.
W poniedziałek pobiłem swój życiowy dystans marszu - 58 km, - w większości z kijami, które jednak oddałem za połową drogi koleżance, dzięki czemu przeszła więcej kilometrów niż gdyby ich nie miała.

Gdy patrzę na tych którzy w zasadzie tylko noszą w dłoniach kijki niemalże z niech nie korzystając, myślę, że przynajmniej kije są pretekstem by z domu się ruszyć. To też taki drugorzędny plus posiadania kijków :)
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

Janek

Ulubione góry: TATRY

Pt 27 lip, 2018

warto
Pozdrawiam serdecznie
Obrazek
http://www.kochamnarty.pl/
:D

Frekz

Pt 27 lip, 2018

Tylko myślę o takich bardziej trekingowych niż do nordic walking, a one chyba troszkę inne są?

Z tego co zrozumiałem z internetu to na przemian lewa noga prawa ręka i na odwrót. Generalnie najbardziej chodzi mi o kostkę i kolano. Tym bardziej, że lubię solowe wypady w góry, a skręcenie kostki poprzez nadmierne obciążanie nie do końca mnie kręci ;).

Stefanek
Moderator

Pt 27 lip, 2018

Kij w góry ma mieć:

1. Regulację długości (możliwość dostosowania do wzrostu, schodzenia czy podejścia)
2. Pewną rękojeść (nie powinna się z dłoni wyślizgiwać pod czas opierania się na kiju)
3. Mocną budowę (ma wytrzymać opieranie ciała na kijach pod czas wchodzenia)

Może ktoś nazwie mnie heretykiem, ale jeśli ten do Nordic Walking posiada wszystkie cechy jak wyżej to osobiście zaryzykuję stwierdzenie, że nada się w góry. :)

Za 150 zł kupisz Black Diamond Trail Sport 2. Mam, kije są nie do zajechania, ale troszkę ciężkawe w porównaniu do innych modeli. :)

Mam też kije marki Fizan. Bardzo lekkie, ale słabe jak patyki.

Frekz

Pt 27 lip, 2018

To ten model "Compact Fizan" będzie słaby? Bo właśnie je zakupiłem i może lepiej oddać zanim będą przetestowane ;)?

Stefanek
Moderator

So 28 lip, 2018

Compact Fizan są bardzo lekkie. Ja mam wersję regular (cięższa i mocniejsza) a i tak wydają mi się trochę słabe (jak uderzę o ziemię to stukają na łączeniach i się trzęsą. Po całym dniu łażenia zakręcane łączenia czasem tak się zapieką, że w dwóch rosłych chłopów trzeba siłą odkręcić). Ale może teraz produkują jakieś lepsze... :) Plus jest taki, że się nie połamały, więc coś tam wytrzymają.

Nie musisz nic oddawać. Jak jesteś średnio rosły i szczupły to zostaw sobie. Jak jesteś wyższy, 100 i więcej kilogramowy chłop to może lepiej pomyśleć o zmianie.

Yatzek

Ulubione góry: Pasmo Bez kidów

So 28 lip, 2018

Do wyliczeń Stefanka dodam, że dobrze by kije dało się złożyć do jak najmniejszych rozmiarów na czas transportu. Właśnie Fizan Compact mają taką cechę.

Mam Fizany Compact i napiszę o ich dwóch przypadłościach.

Po pierwsze - są wykonane z cienkościennych rurek aluminiowych, przez co są dość delikatne. Kiedyś w zimie mocno je zablokowałem i po powrocie zostawiłem w przedpokoju. Pod wpływem ciepła, blokująca rozpórka elastomerowa nieco spęczniała i rozsadziła ściankę drugiego segmentu. Pęknięcie niewielkie, ale jednak.

Po drugie - aluminium z którego są wykonane rurki nie jest od wewnątrz powlekany i jest wrażliwy na wodę, która doprowadza do utleniania powierzchniowego. To z kolei powoduje zapieczenia ciasno spasowanych rurek i też kilka razy z tym walczyłem. Bywa, że wychodzi też na rurkach liszaj korozyjny, inny niż na żelazie, ale wpływający na estetykę i eksploatację.

Posiadaczom kijów Fizan Compact doradzam:
- rozkręcać do całkowitego luzu kijki po użyciu i zakontrować na tyle, by segmenty nie wysuwały się samoczynnie,
- wycierać do sucha po używaniu w deszczu czy wilgoci. Można lekko przesmarować przed odłożeniem na dłuższy czas.

Kije te są dość delikatne, jednak używam ich od wielu lat - bodaj od siedmiu i poza przypadłościami opisywanymi powyżej, nic im nie dolega. Groty się świetnie trzymają, skrzywień nie zanotowałem.

Mam 65 kg wagi plus zwykle 10 kg w plecaku i często mocno obciążam kije przy podejściach.
Bardzo pasuje mi ich rękojeść, pasek pętli nadgarstkowej, a przede wszystkim lekkość i kompaktowość.
Wadą jest trudność skręcania i rozkręcania, bo nie posiadają plastikowych kołnierzy na końcach segmentów (odchudzanie konstrukcji). Można się jednak do tego przyzwyczaić, bo jak rozkładam na początku szlaku, to po kilku - kilkunastu dniach składam na końcu szlaku. Do chodzenia po górach skalistych typu Tatry, lepsze będą mocniejsze kije blokowane na klik (flick-lock czy jak tam producenci nazywają).
Mój blog wędrowny - http://ginvilla.blogspot.com

maka

Ulubione góry: alpy

So 28 lip, 2018

Ja wyznaje zasadę że nie stać mnie na tanie rzeczy więc od 8 lat użytkuję intensywnie kije Komperdell z power lock, szybka obsługa latem jak i zimą na mrozie nie ma problemu ze składaniem. Lepiej wydać raz a dobrze by na szlaku nie szarpać się z zacinającymi się kijami, zwłaszcza gdy w trakcie trzeba je składać i rozkładać. Wygodne w czyszczeniu i suszeniu oraz brak opisanych wyżej problemów.

Frekz

So 28 lip, 2018

Wiesz. 180 zł to nie jest cena nowego auta czy chociażby korby do roweru, więc jestem w stanie to przebolec, a wydać np 500 zł i nie używać to już by było szczytem rozrzutności. Niestety nie wiem czy będę się z nimi czuł dobrze, bo poza plecakiem mam jeszcze torbę z całym sprzętem Foto (ok 3 kg) i mogę np odbijać i zrezygnować z nich. Za 200 ok, źle, że nie dołożyłem na coś. Ale już 500 i więcej będzie bolało. Zgodzę się z tym, że lepiej raz a dobrze, ale jak już wiesz, że potrzebujesz produkt xy a nie yyx.

Trochę się boję tutaj o wagę, nie zwracając uwagi nawet ile to mięśni a ile tłuszczu to zazwyczaj w sezonie moja waga oscyluje w granicach 90-105 bez plecaka stąd mam rozterki względem tych kijów.

duncan76

So 28 lip, 2018

Ja po latach walki z kijkami "skręcanymi" przesiadłem się na kije z zewnętrznym systemem blokowania. Różnie w różnych firmach się to nazywa, ale zasada działania jest taka sama i skończyły się kłopoty z zapieczonymi lub ze zbyt luźnymi gwintami, regulacja jest szybka i bezproblemowa. Od czterech, pięciu lat katuję (dosłownie) Fjord Nanseny Iron i spisują się bez zarzutu (raz wymieniłem groty).

Stefanek
Moderator

N 29 lip, 2018

Yatzek napisał(a):Mam 65 kg wagi

Chciałbym kiedyś poczuć co to znaczy tyle ważyć. Sam ważę niecałe 2x tyle. Oczywiście mój wzrost jest bardzo duży, ale jednak waga jaką mam daje o sobie znać w wysokich górach. Czas schudnąć :)

duncan76 napisał(a):Ja po latach walki z kijkami "skręcanymi" przesiadłem się na kije z zewnętrznym systemem blokowania. Różnie w różnych firmach się to nazywa, ale zasada działania jest taka sama i skończyły się kłopoty z zapieczonymi lub ze zbyt luźnymi gwintami, regulacja jest szybka i bezproblemowa. Od czterech, pięciu lat katuję (dosłownie) Fjord Nanseny Iron i spisują się bez zarzutu (raz wymieniłem groty).

Zgadzam się w zupełności podpisując rękami i nogami.

duncan76

N 29 lip, 2018

Stefanek napisał(a): Czas schudnąć :)

Trzy tygodnie w Alpach na diecie "turystycznej" - gwarantuję co najmniej sześć-siedem kilo mniej :wink:
Wracając do kijków - mam do swoich na tyle zaufania, że na większych "progach" (kłody, pniaki, głazy) zdarza mi się zeskakiwać, opierając cały ciężar (mniej więcej 80 kilo plus to, co na grzbiecie) na kijach i jeszcze nie zdarzyło się, żeby się złożyły. Nie są jakieś super lekkie, ale wytrzymałe (po lekkim zgięciu dały się wyprostować). Mankamenty (jak dla mnie) - nie przedłużona rękojeść i nie wyściełane pętle.

Frekz

N 29 lip, 2018

To co myślicie z tym zrobić? Bo raczej mogę je oddać póki są nie używane i wziąć inne w podobnej cenie.

W tym samym sklepie o podobnej cenie jest np:

- Trail Sport 3 Black Diamond - 10 zł drożej
- Discovery XT FL Gabel - te już średnio bo różnica 60 zł a nie wiem czy na dłuższą metę będę korzystał.

Same kijki mogą mi utrudniać trochę poruszanie bo mam plecak z tylu + torbę na sprzęt foto z boku, a jak będę mieć z przodu to nie wiem czy wygodnie będzie :p.

Reasumując. Póki jest jeszcze czas. Zostawić je czy zamienić na jakiś z tych dwóch modeli?

Następna strona
Powrót do Sprzęt, szpej