Pierwsze buty wspinaczkowe

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

empress_theodora

Ulubione góry: Tatry, Karkonosze, Olimp, Alpy

Pierwsze buty wspinaczkowe

Cz 02 sie, 2018

Kochani, potrzebuję małej porady.

Zaczynam przygodę ze ścianką, powoli kompletuję też swój szpej, żeby za każdym razem nie płacić za wypożyczenie. Mam już właściwie wszystko, za wyjątkiem butów. I tu mam spory problem z doborem rozmiaru - wiem, że każdy model jest inny, ale może ktoś rozjaśni sprawę.
Na co dzień noszę rozmiar 39 (stopa 25 cm równo), buty górskie zazwyczaj kupuję 40. Gdy pierwszy raz byłam na ściance z instruktorem dobrał mi na początek buty w rozmiarze 41,5 (trochę też "rozchechłane", bo używane... nawet nie wiem jaki model i marka). Zazwyczaj brałam te, było w nich dość komfortowo, ale z tyłu na stopie miałam wrażenie, że but się marszczy i jest za duży. Wczoraj postanowiłam spróbować z butami pół rozmiaru mniejszymi - byłam w stanie trzymać w nich stopę tylko z podkurczonymi palcami (niby prawidłowo?), ale po godzinie treningu tak bolały mnie duże palce u stóp, że już nie dawałam rady.

Czy te buty jednak były dla mnie za małe czy to kwestia "przyzwyczajenia".
Jak czas pozwoli to oczywiście mam zamiar wybrać się do sklepu i poprzymierzać różne modele, może pod okiem sprzedawcy który coś podpowie. Ale jeśli ktoś z Was by mi trochę rozjaśnił sprawę to będę mega wdzięczna.

Buty potrzebuję na razie tylko na ściankę, nie na skałę.

Janek

Ulubione góry: TATRY

Re: Pierwsze buty wspinaczkowe

Cz 02 sie, 2018

wielkim wspinaczem ściankowym nie jestem nawet nie średnim
ale buty sobie kupiłem i to w fachowym sklepie,
rozmiar dokładnie taki jak noszę na co dzień a mam wrażenie że o 2 numery za małe.
Tych bucików nie należy przez cały czas mieć na stopach,
zakładam tylko jak się wspinam a jak asekuruję to zmieniam na klapki
Pozdrawiam serdecznie
Obrazek
http://www.kochamnarty.pl/
:D

empress_theodora

Ulubione góry: Tatry, Karkonosze, Olimp, Alpy

Re: Pierwsze buty wspinaczkowe

Cz 02 sie, 2018

Kurczę, z tym, że ja już po godzinie nie dawałam rady na ściance tak mnie duże palce bolały (jeszcze dziś je trochę czuję), ale może trzeba się "zahartować".
Będę jeszcze się konsultować w sklepie, ale dzięki za odpowiedź, pozdrawiam :-)

Powrót do Sprzęt, szpej