Alpy Bergamskie

Moderator: Moderatorzy

Pełta

Ulubione góry: Alpy

Alpy Bergamskie

N 19 sie, 2018

Witam...od dwóch lat jeżdżę w Alpy Bergamskie,a w zasadzie latam z Modlina ryanairem.Loty tanie, w czerwcu tego roku w dwie strony 260zł,w cenie dwa bagaże podręczne z pierwszeństwem wejścia,co należy wykupić aby je zabrać.W obydwu mieszczę wszystko...rzeczy osobiste,uprząż,lonżę,kask,jak i prowiant w postaci suchej kiełbasy czekolad :P,lecę na pełny tydzień.
Lot do Bergamo,z małego lotniska gdzie nie można się zgubić autobusem linii ATB (na wprost wyjścia z hali przylotów) 15 min i jestem po dworcem kolejowym w Bergamo,skąd pociągiem do malowniczej miejscowości,a zarazem celu mojego wyjazdu Lecco.
Obrazek
Bilet kolejowy do Lecco to całe 3,60E,a podróż trwa ok. 40min i już praktycznie możemy ruszać na szlak!
Obrazek
Dojazd pod kolejkę Piani d,Erna skąd ruszam do celu mojej wyprawy jest b.prosty.Po wyjściu z dworca na stronę miasteczka,praktycznie po drugiej stronie na ul.Via Montello znajduje się przystanek autobusowy,stąd autobusem nr 5 dojedziemy w ok.20 min do dolnej stacji kolejki...na zdjęciu powyżej wspomniany przystanek,oraz w oddali w lewej kiosk,gdzie zakupimy bilety ( 1E) oraz mapę całego regionu...
Obrazek
Obrazek
...No to jedziemy :D ...kolejka wynosi mnie na 1300m n.p.m
Obrazek
Obrazek
Bilet na kolejkę ( Funivia) równe 6E...widoczki piękne,było warto!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak na prawdę cel mojego wypadu to via ferrata Costa Giumenta,zresztą pierwsza moja ferrata,w skali ferrat oznaczona jako A,więc łatwa :D ,tak aby się oswoić z ekspozycją!
Noclegi gdzie noc zastanie,lub spotkam wyjątkowo ciekawe miejsce,ot spontanicznie bez sprecyzowanego planu...cieszę się przyrodą,odpoczywam... :)
W plecaku mam namiot dwójkę,samopompujący materac,śpiwór...mam ze sobą 35L plecak i torbę,która podczepiam od dołu plecaka,mi to w zupełności wystarcza.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
To tak w skrócie, nie sposób wszystko wrzucić...
W tym roku nie wiem czy będę organizował coś podobnego,ale w przyszłym na pewno ,niebawem Orla Perć,na którą zapraszałem w propozycjach wypraw i wyjazdów...

m___s

Ulubione góry: Bieszczady

Re: Alpy Bergamskie

Pn 20 sie, 2018

Bardzo wartościowy i pomocny post, na pewno skorzystam w przyszłości z pomysłu i przy okazji przestudiuję rejony które odwiedziłeś. :wink:

Pełta

Wt 21 sie, 2018

m___s napisał(a):Bardzo wartościowy i pomocny post, na pewno skorzystam w przyszłości z pomysłu i przy okazji przestudiuję rejony które odwiedziłeś. :wink:

Dziękuję...tereny wokół Lecco są bardzo bogate,zarówno w szlaki trekkingowe,wspinaczkowe,ferraty (chyba 4,w tym jedną zaliczyłem ja) itp. okolice bardzo malownicze,no i oczywiście jezioro...piękne.W okolicznych górach dużo schronisk,jak i schronów,jak ten w moim poście,po włosku Baitello z 1909r...pod jego zadaszeniem spędziłem zresztą pierwszą noc,nie musząc nawet rozbijać namiotu...na pozostawionych tam stołach położyłem materac i przespałem w śpiworze :mrgreen:
Na lotnisku wystarczy kupić bilet za 1,30E,aby autobusem ATB podjechać pod dworzec,nie sposób go przegapić,chyba dinozaur nadal tam stoi. :)
Obrazek
W tym okienku na lotnisku kupujemy :P ...jeszcze dziewcze krzyczy,abym jej fot nie robił :lol:
Obrazek
Mapę w Lecco, kupujemy w tym kiosku,rzut beretem od dworca.
Obrazek
Obrazek
Mapa 1:20 000 jest w komplecie z takim periodykiem.Ja natomiast kupiłem w sklepie Podróżnika w Warszawie na ul.Kaliskiej taką oto mapę,którą też polecam
Podać w sklepie nr.105, aby było szybciej....też jest w komplecie.
Obrazek
Ot i cała filozofia,trzeba korzystać póki loty do Bergamo tanie,stosunkowo wcześnie można kupić bilet w dwie strony za niecałe 200zł...
Jak mi się uda znaleźć foty z tamtego roku to wrzucę ubiegłoroczny wypad...

Janek

Ulubione góry: TATRY

So 25 sie, 2018

Fajna relacja- dzięki
Nie bałeś się tak samotnie ?
Ludzi tyle co w Tatrach czy mniej ?
Pozdrawiam serdecznie
Obrazek
http://www.kochamnarty.pl/
:D

Pełta

So 25 sie, 2018

Janek napisał(a):Fajna relacja- dzięki
Nie bałeś się tak samotnie ?
Ludzi tyle co w Tatrach czy mniej ?

Hey!...nie ma się czego bać,w nocy cisza i spokój,nawet tam gdzie spałem pierwszej nocy tylko w śpiworze,ludzi na prawdę mało,co mi bardzo odpowiada,na ferracie mijała mnie najpierw grupa 3 osób,szli z przeciwnej strony i pod koniec jeden gość.A ogólnie w ciągu dnia 4 -6 osób i to wszystko :D ,nie ma stonki i to jest piękne!
A co do bania się,to pokaże gdzie spałem dwie nocki w tamtym roku,jest to miejscówka z pięknym widokiem w górnym mieście w Bergamo,ale szczegółów położenia nie zdradzę :mrgreen:

Obrazek
Obrazek
wykusz znajduje się na wysokości ok 170cm,spokojnie się tam wchodzi,w nocy w czerwcu tamtego roku było mi za gorąco nawet i się odkrywałem :D ,rano ok 5 przebiegł jakiś gość uprawiający jogging ale nawet mnie nie zauważył,ogólnie mało kto tam chodzi...

birkut

Ulubione góry: Piryn

Śr 06 lut, 2019

Witam

Zachęcony relacjami (w tym Twoją) właśnie zakupiłem bilet do Bergamo, na drugą połowę czerwca.

W związku z tym mam kilka pytań.
- śnieg. Czytałem relacje, z których wynikało że w czerwcu w górnych partiach (powyżej 2500mnpm) bywa dużo śniegu, że bez raków i czekana lipa. Jakie jest Twoje doświadczenie?

noclegi - wykluczamy płacenie za schroniska. Planujemy schrony, chatki lub namiot. Co doradzasz? Czy w chatkach nie będzei problemu z miejscem - leci nas 4 osoby. I czy to prawda że przy schroniskach są bezpłatne tzw. pokoje zimowe?

komunikacja - Napisałeś jak dojechać do Lecco - z tego co się orientuje (nie mam jeszcze mapy) to jest to niższa część Alpi Orobi (Monte Resegone). A czy masz rozgryziony dojazd do miejsowości gdzie zaczynają się szlaki w wyższe partie np. do Carony? jakieś linki do rozkładówpociągów czy innej komunikacji

mapy - Chcę już kupić w Polsce, żeby zaplanować trasy. Oprócz 105 widziałem 104. I znasz jakieś mapy interaktywne?

Pozdrawiam

ps. oczywiście jak ktoś zna odpowiedź na moje pytania to będę wdzięczny

tomix

Ulubione góry: .hmm każde

Cz 07 lut, 2019

Zainstaluj sobie apke KOMPASSu, a na kompie maps.kompass.de

Pełta

So 16 lut, 2019

Cześć birkut :D ,bardzo dobrze zrobiłeś,będziesz zadowolony.Zakup sobie dobrą mapę,ja kupowałem w Sklepie Podróżnika mapę kompasu,mam ich już 3,lecz nie za bardzo są dokładne,lepiej poszukać Tabacco. Czy schrony czy namiot?...nie doradzam,żeby nie było płaczu,najpierw mapy,wtedy może znajdziesz na nich schrony (baitello) interesującego Cie rejonu.Szukaj w necie,szperaj...ja taki wyjazd przygotowuję kilka tygodni,szukam i przewalam net z uporem maniaka,chcę w końcu wiedzieć jak najwięcej,mieć jakiś obraz sytuacji.Naprawdę jest tego w necie dość sporo,mnie nikt nie pomagał,używaj translatora...tak dużo znalazłem na włoskich stronach.
Ale coś Ci podrzucę :D ...masz tu wyłuszczony dojazd do wspomnianej Carony,nasz ziomek wrzucił relację,wrzucam też mapkę do sklepu Cisalfa,jak byś chciał jakiś gaz do kuchenki...
https://www.fly4free.pl/forum/bergamo-trekking-po-gorach,1227,82075#p1105718
https://www.google.com/maps/place/Cisalfa+Sport/@45.6928849,9.6659089,19z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x4781510e6ad386dd:0xaf2547806d275b75!2sVia+XX+Settembre,+24122+Bergamo+BG,+W%C5%82ochy!3b1!8m2!3d45.6930035!4d9.6662183!3m4!1s0x4781510e69c5ef3b:0xb7fbceacf12996a3!8m2!3d45.692971!4d9.6663862
Pzdr.

birkut

So 23 mar, 2019

Dziękuję tomix, Pełta za informacje.
Ze względu na sytuację rodzinną nie mam zbyt wiele czasu na wertowanie map i przeszukiwanie internetu (zwłaszcza że nie jest to mój jedyny tegoroczny wypad).
Jest szansa że skorzystamy z tego planu
https://www.fly4free.pl/forum/bergamo-t ... 5#p1105718

Jak by ktoś miał jeszcze jakieś informacje - będę wdzięczny.
Jak się kształtują ceny jedzenia, picia w schroniskach?

Pełta

N 24 mar, 2019

birkut napisał(a):Dziękuję tomix, Pełta za informacje.
Ze względu na sytuację rodzinną nie mam zbyt wiele czasu na wertowanie map i przeszukiwanie internetu (zwłaszcza że nie jest to mój jedyny tegoroczny wypad).
Jest szansa że skorzystamy z tego planu
https://www.fly4free.pl/forum/bergamo-t ... 5#p1105718

Jak by ktoś miał jeszcze jakieś informacje - będę wdzięczny.
Jak się kształtują ceny jedzenia, picia w schroniskach?

...Hey!...nie wiem na ile się wybierasz,ja na pełny tydzień zabrałem ze sobą ok.2,5 kg suszonej kiełbasy,która wisiała i dosuszała się na strychu :D,plus 10 czekolad z orzechami...tam gdzie byłem,wody nie brakuje,co chwila jakieś źródła...a powiem,że wodę maja za....e :P dobrą,więc cóż chcieć więcej...
na tydzień miałem ze sobą 100 eurasków,co w zupełności wystarczyło,nie jechałem przecież lansować się po metropoliach,a przeżyć przygodę w zupełnej ciszy i dziczy...więc jeśli preferujesz ten typ trekkingu,to będzie pan zadowolony! :D
Powyższa propozycja jest jedną z lepszych,więc jeśli nie chcesz sobie komplikować eskapady,to się nie zastanawiaj...ja jechałem w inny rejon,stąd miałem aż cztery przesiadki,nawet nie znając języka nie miałem problemu dostać się na miejsce,nie pisze tu o powyższym wyjeździe a o rok wcześniejszym,gdzie jechałem z Bergamo do Novate Mezzola...
Powodzenia i oczywiście pochwal się po powrocie!

birkut

Pn 25 mar, 2019

Jedziemy na przeszpiegi ;) na dokładnie 75 godzin, więc szukamy miejsca, w które się szybko dostaniemy rano i szybko wrócimy wieczorem - odlot godz 22.00
O tygodniowym wypadzie mogę tylko pomarzyć ;) Jak nam się spodoba to możemy powtórzyć wypad. Z Krakowa do Bergamo samoloty latają codziennie.

Pełta

Pn 25 mar, 2019

birkut napisał(a):Jedziemy na przeszpiegi ;) na dokładnie 75 godzin, więc szukamy miejsca, w które się szybko dostaniemy rano i szybko wrócimy wieczorem - odlot godz 22.00
O tygodniowym wypadzie mogę tylko pomarzyć ;) Jak nam się spodoba to możemy powtórzyć wypad. Z Krakowa do Bergamo samoloty latają codziennie.

...Tylko mi tam porządek Słowianie zostawić! :) ...chatek nie zdewastować...grzecznie ogólnie!
...Ci się po nocach ten wypad będzie marzył :mrgreen: ...na tyle,to o kilku ,,grześkach,, i wodzie można się wybrać :P

birkut

Pt 14 cze, 2019

Witam ponownie.
Wylot za 5 dni.
Mam pytanie o ubezpieczenie - czy w Alpach Bergamskich akcje ratunkowe (np. helikopter) są płatne czy tak jak u nas darmowe? A jeśli chodzi o samo ubezpieczenie, bo agent tego nie wiedział - bierzemy opcje sporty ekstremalne?

I jeszcze pytanie o Bivacco Aldo Frattini gdzie mamy zamiar spędzić jedną noc - znalazłem taki opis na stonie włoskiej:

"Korzystaj z biwaku i pozostaw go w porządku. Opłatę (która różni się w zależności od wykorzystania biwaku) należy do Włoskiego Klubu Alpejskiego (CAI).
Chata jest bezpłatna, ale należy ją pozostawić w porządku, a opłatę pobiera Włoski Klub Alpejski (CAI)"

to bezpłatna czy płatna??

Pełta

Pt 14 cze, 2019

Cześć,
...masz 4 dni,więc zdążysz się ubezpieczyć cyt. ,,Ubezpieczenie-jeśli wybierasz się w Alpy, Tatry Słowackie lub jakiekolwiek inne niż polskie góry. Koszt dziennego ubezpieczenia na wypadek akcji ratowniczej to kwota ok. 1 do 2 €, a ewentualne koszty w przypadku akcji ratunkowej sięgają od kilku do kilkunastu tysięcy euro.Oprócz Polski, Rumuni i Słowenii górskie akcje poszukiwacze i ratunkowe są płatne, a ich koszty zależnie od państwa, regionu i rodzaju służb ratowniczych są bardzo wysokie!
We włoskiej Dolinie Aosty wyceniono usługę mobilności sanitarnej za pośrednictwem helikoptera Alpejskiego Pogotowia Ratunkowego (usługa zwana elisoccorso) na 115,00 € za minutę (maksymalna kwota 3.500,00 €)
W 2014 roku polski turysta wchodził na Rysy od polskiej strony, ale pobłądził i spadł na słowacką stronę, gdzie ratownicy Horskiej Zachrannej Służby za akcję poszukiwawczą i ratunkową wystawili mu rachunek na 15 000 € – nie był ubezpieczony, musiał zapłacić z własnej kieszeni.
Podobnie turystka, która w Alpach wpadła do 35-metrowej szczeliny i można powiedzieć, że miała wiele szczęścia, że w ogóle przeżyła, ale otrzymała do zapłacenia rachunek na 19 000 € – nie była ubezpieczona, musiała zapłacić z własnej kieszeni,,

Polecam https://www.alpenverein.pl/ubezpieczenie_ogolne_warunki_ubezpieczenia ,najwyższe stawki ubezpieczenia,na cały świat,oraz dodatkowo zniżki na niektóre schroniska w Europie jak i na kilkanaście w Polsce,tam wszystko sobie znajdziesz a wykupienie online nie sprawia trudności.
Co do wspomnianego bivacco,to czasami w takich miejscach są takie jakby skarbonki,po skorzystaniu z noclegu wrzucasz kilka euro:),u nas wydaje się to bardzo dziwne,że jak to,stoi skarbonka i nikt tego nie zabierze...no tak,przykro mówić,ale kulturowo Włosi stoją trochę wyżej...
Pozdrawiam i życzę dużo wytrwałości,jak też niezapomnianych wrażeń!
Mario

birkut

Pn 17 cze, 2019

Dziękuję za odpowiedź.

Podałeś tyle przykładów, a ja w ogóle nie zastanawiam się czy wykupić ubezpieczenie - to jest oczywiste.
Sam kilka lat temu miałem "przygodę" :( z Horską Sluzba i mało co się nie przeleciałem helikopterem.

Może nie wszyscy wiedzą, ale opłacajac składkę PPTK też jesteśmy ubezpieczani, choć na niewielka kwotę.

https://www.pttk.pl/zycie/ubezpieczenia ... /index.php

. Czas trwania ochrony ubezpieczeniowej, zakres terytorialny
1. Ochroną ubezpieczeniową objęte są następstwa nieszczęśliwych wypadków zaistniałych na terytorium całego świata (w tym na terenie RP), w czasie trwania odpowiedzialności ERGO HESTIA oraz koszty leczenia i assistance na terytorium wszystkich państw świata podczas podróży zagranicznej z wyłączeniem terytorium RP.
2. Umowa ubezpieczenia zawarta zostaje na okres od dnia 01.04.2018 do dnia 31.03.2021.
3. Odpowiedzialność ERGO HESTIA rozpoczyna się od daty początkowej okresu ubezpieczenia.

Następna strona
Powrót do Góry położone za granicą