Buty wysokie do 500 zł na stope 31,5 cm

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

whiro

Ulubione góry: mazury

Buty wysokie do 500 zł na stope 31,5 cm

Wt 04 wrz, 2018

Witam. Jestem na etapie kupna buta na zimę, ale z możliwością używania w lecie. But raczej potrzebny będzie w zimie w Beskidzie Żywieckim , może jakieś doliny w Tatrach. Moja stopa to beton (31.5) i ogranicza mnie raczej w cenie do 500 zł do dostępnych na allegro modeli poniżej. W lecie raczej Też lajtowe górki bo jestem uwiązany do 5 latka.
1. Alpina Tundra
2. Aku Camana
3. Zamberal fox
Co sugerujecie i sprawdzi się w zimie i na śniegu.? Nie chce typowego buta snow bo to strata kasy , a zimy coraz lżejsze.

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Re: Buty wysokie do 500 zł na stope 31,5 cm

Wt 04 wrz, 2018

But raczej potrzebny będzie w zimie

Powiem tak. Mam 30.5cm długość stopy i powyższe modele mogą być dla mnie za małe jeśli wsadzę tam jeszcze grube skarpetki. Największe jakie znalazłem to Salewa rozmiar 48.5 Trainer Mid GTX, Repace GTX i Crow GTX, na zimę się nadają. Ale one są na styk, tak akuratnie. Przy dłuższej stopie to już nie wiem co będzie dobre. Chyba na zamówienie a to duży koszt. Może coś poszukam.

Najlepiej dobierać buta, gdzie wkładka jest 1.5 do nawet 2 cm dłuższa od całkowitej długości stopy. W tedy jest jakiś zapas co by paluchów sobie nie poobijać i jeszcze dało się skarpetę włożyć.

Ważna uwaga: Stopa po całym dniu chodzenia rozciąga się więc ma ok. 1 cm więcej niż rano. Więc buty które przy przymierzaniu fajnie pasują, na szlaku mogą okazać się niespodziewanie ciasnawe.

Przy całkowitej długości stopy 31.5 sugerowałbym buty z wkładką minimum 33cm. Rozciąganie stopy, szczególnie pod czas dłuższych marszów, a jaszcze bardziej z ciężkim plecakiem wpływają na komfort negatywnie, a skarpetki na zimę przy niezbyt dużych butach mogą po prostu dobić wędrowca bardziej niż trudy drogi, 5 letnie dziecko i kiepska pogoda razem wzięte. Sprawdzone na zamberlanach rozmiar 48 wykonanych z nubuku, nazwy nie pamiętam. Wracając do meritum takich duży butów nigdzie nie widzę, przynajmniej na razie.

Nie wiem, może przesadzam, ale radziłbym nie kupować nic w internecie oraz nie patrzeć za dużo na cenę (zwiększyć budżet do 800zł) i umówić się w jakimś sklepie na mierzenie, np. w 8a w ich stacjonarnym i brać tylko jak będzie w miarę luźno w bucie.

whiro

Śr 05 wrz, 2018

Z tymi rozmiarami jest różnie. W lecie chodzę w ecco 47 ,karrimorach 47, adidas 49.5, lowach 48.5. Adidas jest na styk a karrimor i Iowa ma ok 1 cm luzu. Duże rozmiary ma niekiedy Merrell {50 wkładka 33} i 48 ma też north face hedgehog lub storm strike. Storm strike to typowy ocieplany więc odpada. Bardzo duża rozmiarówka jest też w Ecco 48. Mam tam ok centymetr luzu. Czyli najlepiej było by pojeździć z tym że skrajnie duże rozmiary to nawet trudno zastać w sklepach z dużym asortymentem.

whiro

Śr 05 wrz, 2018

Kwestia jest tego typu że rozmiary są masakrycznie różne. Najlepiej było by mierzyć , ale nawet w dobrych sklepach dostępność dużych rozmiarów jest znikoma. Co do rozmiaru 48 to na 100% na stopę 31.5 będzie ok Ecco i lowa. Na co dzień chodzę w ecco 47 i lowach 48.5. LOWA ma zapas z centymetr a 47 Ecco jest ok. Z tym że jak mierzyłem 48 Ecco to miałem taki luz jak lowy. Lowa podaje dla 48.5 - 31.2 a Ecco -32. Myślę że co najmniej lowa podaje raczej długość stopy a nie wkładki. Widziałem też np wkładkę 50 w Merrell i Meindlu. Ale jest tego bardzo mało.

Stefanek
Moderator

Cz 06 wrz, 2018

whiro napisał(a): Widziałem też np wkładkę 50 w Merrell i Meindlu. Ale jest tego bardzo mało.

Aż postanowiłem sprawdzić i widzę, że Meindl ma sporo nad-rozmiarów w ofercie.

Mają w sprzedaży na przykład Engadin Men MFS - 48.5, Paradiso MFS - 48 i 48.5, Caracas - 48.5 i 49.5, Vakuum Men GTX - 48.0 i 49.5, Vakuum Men Ultra - 49.5, Island MFS Active - 49.5, Borneo 2 MFS - 48.0, 48.5 i 51.0

http://www.meindl24.pl/produkty/dla-kog ... -uk,2,4342

Myślę, że śmiało mógłbyś celować w np. Vakuum Men GTX o rozm. 49.5:
Obrazek

Jest tylko jeden problem z tymi butami, mianowicie bez min. 1000zł w kieszeni nie podchodź :)

whiro

Cz 06 wrz, 2018

No i tu właśnie jest pies pogrzebany. Za połowę tej ceny mogę kupić jakieś Merrell czy adidas w rozmiarze 50 lub Ecco alterra za 600 zł. Ale te Ecco bardziej niż jakiś Merrell czy adidas do mnie nie przemawia. Dzięki za poświęcony czas i rady. Muszę teraz skupić się na wyszukiwaniu jakiś ciekawych okazji. Ale przynajmniej wiem że muszę szukać czegoś ok 49 lub 50. Pozdrawiam.

Stefanek
Moderator

Cz 06 wrz, 2018

whiro napisał(a):Muszę teraz skupić się na wyszukiwaniu jakiś ciekawych okazji.

Okazje cenowe to na buty Meindla (i nie tylko) są jak zostaną ostatnie sztuki rozm. 46 modelu z końcówki produkcji bo wychodzi inny fason. Dla nas nie ma okazji bo sklepy takich nie sprowadzają. Jak patrzę na inne sklepy to mają głównie do rozm. 47.

whiro

Cz 06 wrz, 2018

To chyba pozostanie mi wybór pomiędzy Adidas i Merrell. One mają rozmiar 50 w miarę dostępny. Jakieś ax2r można kupić już nawet za 300 zł. Choć wolał bym brushwood bo są przynajmniej skórzane. Reszta terrex jest syntetyczna.

kazber

Ulubione góry: Skaliste

So 15 wrz, 2018

Nie wyobrażam sobie chodzenia w tej samej patrze butów zimą i latem. Latem używam tzw trail runners i do tego samego namawiam Was. Wasze stopy oto błagają. Pozwólcie im oddychać i nie obciążajcie ich zbędną wagą.
Rocznie spędzam w górach 3-4 miesiące. Wiem o czym mówię. Jeśli idziesz na lodowiec to wiadomo, że do raków muszą być BUTY.
Dwa tygodnie temu wróciłem z Sierra Nevada. W 19-dniowym trekkingu towarzyszyła mi kobieta z Polski. Niedość, że niosła ciężki, drogi i niefunkcjonalny niemiecki plecak to na stopach miała gortexy powyżej kostki. Nie zdały egzaminu. Podczas potężnej burzy woda wlała się przez cholewki. Buty schły dwa dni a ich właścicielka miała problem ze stopą. Po ukończeniu trasy wyrzuciła je.
Popatrzcie jakiego obuwia używają profesjonaliści (true hikers), którzy rocznie pokonują po kilka tysięcy kilometrów.
Uczcie się od mądrzejszych i przestańcie dawać wirę ludziom, którzy w górach spędzają kilka dni w roku.

duncan76

So 15 wrz, 2018

kazber napisał(a):Nie wyobrażam sobie chodzenia w tej samej patrze butów zimą i latem.

Pełna zgoda.
kazber napisał(a):Popatrzcie jakiego obuwia używają profesjonaliści (true hikers), którzy rocznie pokonują po kilka tysięcy kilometrów.

W zimie? No jakiego?
kazber napisał(a):Uczcie się od mądrzejszych i przestańcie dawać wirę ludziom, którzy w górach spędzają kilka dni w roku.

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

Stefanek
Moderator

N 16 wrz, 2018

To ja mam jakieś złe przyzwyczajenia. W tej samej parze wysokich chodzę na 0° czy plus 30° aż się zużyją i biorę następne. :P

Może powinienem zmienić to?

whiro

N 16 wrz, 2018

kazber napisał(a):Nie wyobrażam sobie chodzenia w tej samej patrze butów zimą i latem. Latem używam tzw trail runners i do tego samego namawiam Was. Wasze stopy oto błagają. Pozwólcie im oddychać i nie obciążajcie ich zbędną wagą.
Rocznie spędzam w górach 3-4 miesiące. Wiem o czym mówię. Jeśli idziesz na lodowiec to wiadomo, że do raków muszą być BUTY.
Dwa tygodnie temu wróciłem z Sierra Nevada. W 19-dniowym trekkingu towarzyszyła mi kobieta z Polski. Niedość, że niosła ciężki, drogi i niefunkcjonalny niemiecki plecak to na stopach miała gortexy powyżej kostki. Nie zdały egzaminu. Podczas potężnej burzy woda wlała się przez cholewki. Buty schły dwa dni a ich właścicielka miała problem ze stopą. Po ukończeniu trasy wyrzuciła je.
Popatrzcie jakiego obuwia używają profesjonaliści (true hikers), którzy rocznie pokonują po kilka tysięcy kilometrów.
Uczcie się od mądrzejszych i przestańcie dawać wirę ludziom, którzy w górach spędzają kilka dni w roku.

Spokojnie. Na lato mam niskie LOWA Phoenix, Adidas Brushwood i jakieś Hi Mountain na vibram. Tych wysokich użyję jedynie w granicznych porach roku lub podłej pogodzie. Raczej nie preferuję w lecie męczyć nogi wysokim trepem.

Powrót do Sprzęt, szpej