Trzy przełęcze , EBC - Himalaje.

Jedziesz i masz wolne miejsca w samochodzie ? w Grupie raźniej? Trafiłeś wprost idealnie - tutaj zamieszczamy propozycje wyjazdów.

Moderator: Moderatorzy

kazber

Ulubione góry: Skaliste

Trzy przełęcze , EBC - Himalaje.

So 15 wrz, 2018

Wszystko przemawia za tym, że w połowie marca wejdę na ten trek. Planowałem na ten rok ale finanse nie pozwalają. Spotkani na trasach wędrowcy polecają go jako najbardziej spektakularny. Rozmyślam nad wynajęciem miejscowego tragarza/przewodnika nie ze względu na bagaż ale na kontakty z miejscowymi. Moi rozmówcy polecali takie rozwiązanie jako bardziej ekonomiczne.
Chętnie przyjmę do towarzystwa 1-2 osoby aby zmniejszyć koszta.

Janek

Ulubione góry: TATRY

Re: Trzy przełęcze , EBC - Himalaje.

So 15 wrz, 2018

-które przełęcze ?
-ile czasu masz do dyspozycji ?
-na czym ma polegać zmniejszenie kosztów ?
Pozdrawiam serdecznie
Obrazek
http://www.kochamnarty.pl/
:D

kazber

So 15 wrz, 2018

Kongma La, Cho La, Renjo La. Po drodze EBC i Gokyo Ri.
W Nepalu będę około 6 tygodni. Trasę planuję na max 22 dni.
Jak wspomniałem zamierzam wynająć tragarza/przewodnika i to są moje extra koszta do podziału.

viking

Ulubione góry: Himalaye, Alps

Pn 17 wrz, 2018

Chcesz wynając tragarza/przewodnika na trek 3 przełeczy ? tzn ze masz full kasy na zbyciu :-)
( zamiast na tragarza, wydaj ją na Imja Tse, bo mysle ze zaczniesz od Kogma La ) .
Upss, któż zabroni bogatemu ?

ps , pytanie? chcesz go wynajac poprzez oficjalnie biuro (przezyjesz szook cenowy) czy na "czarno" ? tj na lotnisku w Lukli?

stamont

Ulubione góry: Tatry,Alpy

Śr 19 wrz, 2018

Nie ma co nadmiernie straszyć chłopaka :). Za 20 dni trekkingu zapłaci tragarzowi trochę ponad 300 $ i przez ten czas będzie nosił 7 kg na plecach zamiast 20 kg. A za jeden dzień pracy przewodnika na Island Peak zapłaci co najmniej 400$ plus 250$ za permit i będzie musiał sam targać te 20 kg z Lukli do IP BC i dalej.

viking

Ulubione góry: Himalaye, Alps

So 22 wrz, 2018

stamont napisał(a):Nie ma co nadmiernie straszyć chłopaka :). "......A za jeden dzień pracy przewodnika na Island Peak zapłaci co najmniej 400$ ....." .

Stamont - skąd bierzesz taka wiedzę? byłeś kiedykolwiek Nepalu ? (nepalskim szczycie, na który trzeba posiadać "papier"

stamont

So 22 wrz, 2018

Viking,
bardzo doceniam Twoją dociekliwość, ale nie zapominajmy, że jesteśmy w temacie poszukiwania przez Kazbera towarzystwa na trekking w Nepalu. Powinniśmy zadbać by naszymi dywagacjami nie zacierać głównej myśli tego wątku. Uważam, że jeżeli Kazberowi nie możemy w tym pomóc to starajmy się nie przeszkadzać. Poza tym, jeżeli chcesz dyskutować o stawkach przewodników, to przedstaw swoje stanowisko, ile według Ciebie to kosztuje?

kazber

N 23 wrz, 2018

Cieszę się, że aż tylu ludzi wciągnąłem do dyskusji.
Jestem 64 - letnim „starcem” wciąż chodzącym po górach. Nie wiem ile jeszcze lat pozostało mi do uprawiania tego „dziwactwa”. Aby to przedłużyć staram się jak mogę min poprzez zmniejszanie wagi mojego plecaka, mojego wyposażenia i jeśli istnieje tania możliwość, to zawsze z niej korzystam.
Dotyczy to również Nepalu, kraju gdzie według moich standardów jest naprawdę tanio.
Dodam, że w moich podróżach zawsze robię „interesy” z local people.

Około 10 lat temu spędziłem 3 tygodnie w Peru na dużej wysokości. Miałem problemy ze zdrowiem i od tego czasu unikałem jak ognia wypraw w wysokie góry. Odważyłem się ponownie w tym roku i wybrałem Cordillera Huayhush.
Wróciłem cały i zdrowy. Czułem się źle pierwszego dnia pobytu w Huaraz i zacząłem brać diamox. Następnego dnia -po rozmowie z moją koleżanką z Belgii - przestałem. Zacząłem pic dużo wody i coca tea. Cały i zdrowy wróciłem do domu.

Kilka tygodni przeszedłem z kobietą z Polski JMT. Ja szedłem lekko a ona w myśl powiedzenia, że - „szkłem można podetrzeć”. Doszliśmy. Ja na luzie a ona też się dowlokła. JMT tak ją przygotowało, że dzisiaj weszła na Mount Blanc.

Pobyt w Peru był dla mnie testem. Od kilku lat interesuje mnie Nepal. Przede wszystkim czytam blogi ludzi, którzy tam byli. Rozmawiam z moim dobrym kolegą, który jest właścicielem agencji organizującej wejścia na najwyższe szczyty naszej planety. Niestety będąc emerytem nie stać mnie na jego usługi.

Po lekturze, rozmowach i glebokiej analizie doszedłem do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie gościa, który nie dość, że weźmie część mojego bagażu to jeszcze będzie moim przewodnikiem i będzie odpowiedzialny za organizowanie pobytu we wioskach.
Nie „kopałem” głęboko ale już w tej chwili wiem, że jest to koszt w granicach $20 za dzień.
Dzieląc tą sumę na 2-3 osoby...., i ujmując z pleców 5kg to dla mnie warto (chodzę lekko).
Kto chodzi po górach, wysokich górach ten wie, że każdy gram się liczy. Dla mnie to też duży wydatek bo żyję z emerytury ale to wydatek bardzo dobrze zainwestowany.

Dzięki wszystkim za podjęcie dyskusji i będzie mi miło jeśli ktoś dołączy do mnie w Nepalu a tym bardziej ktoś -znający temat i dobrze przygotowany.

Pozdrawiam

kazber

N 23 wrz, 2018

stamont napisał(a):Nie ma co nadmiernie straszyć chłopaka :). Za 20 dni trekkingu zapłaci tragarzowi trochę ponad 300 $ i przez ten czas będzie nosił 7 kg na plecach zamiast 20 kg. A za jeden dzień pracy przewodnika na Island Peak zapłaci co najmniej 400$ plus 250$ za permit i będzie musiał sam targać te 20 kg z Lukli do IP BC i dalej.

Drogi Przyjacielu,
Mimo, że od 30 prawie lat mieszkam w górach na rzut kamieniem i chodzę po nich to wciąż poznaję coś nowego. Mimo podeszłego wieku lubię się uczyć a nie wymądrzać.
Jeżeli dla Ciebie nie ma różnicy pomiędzy 7 kg a 20 kg to prawdopodobnie nigdy tak na poważnie nie spędziłeś w górach długi okres czasu niosąc wszystko na własnych plecach.

Pozdrawiam serdecznie

Stelmach

Ulubione góry: Bałkany :)

N 23 wrz, 2018

Dla osób do towarzystwa, uważajcie żebyście nie byli przypadkowi... bo Szanowny kolega w podeszłym wieku nie lubiący się wymądrzać nie zostawi na Was suchej nitki... Trochę złośliwie wrzucam ten wątek, bo sam do niego nawiązałeś oraz osobiście jednak liczyłem na Twój w nim komentarz, jak i inni liczyli na jakieś bliższe info o samym treku JMT już bez wyprawek emocjonalnych.
http://www.e-gory.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=12542

Kazber, czytając Twojego posta o JMT, pomyślałem, że masz ca 25-30 lat i stąd ta cała Twoja frustracja zaistniałą sytuacją.
A tu zaskoczenie, masz 64, świetnie, że cały czas podtrzymujesz pasję, też mam na to nadzieję, że będąc w Twoim wieku (co mam nadzieję nastąpi za lat 20) dalej będę mógł robić górskie wyprawki.
Wiem, że ludzi nie da się zmienić i po prostu masz taki charakter, ale spróbuj odpuścić trochę swoim górskim towarzyszom a na pewno będzie Wam milej.
Z informacji od innej osoby, wygląda na to, że Pani z Wrocławia, nie została przygotowana na MB podczas JMT, tylko generalnie jest przygotowana na takie wyprawy.

Pozdrawiam serdecznie

stamont

Wt 25 wrz, 2018

Stelmach, dziękuję Ci za zwykłą, ludzką życzliwość. Wypowiedź Kazbera jest dla mnie totalną katastrofą logiczną z wyraźną aberracją w kierunku deficytów aklimatyzacji społecznej. Amen.
Życzę wszystkim pomyślności.

kazber

Re: Trzy przełęcze , EBC - Himalaje

Pn 15 paź, 2018

Update.

27 marca rozpoczynam mój pobyt w Nepalu. W Kathmandu pozostaję na 3 noce (airbnb $41 total). 30 marca lot do Lukla (180-190 USD one way). Negocjuję cenę biletu. Tego samego dnia wyjście na trasę w towarzystwie porter/guide w jednej osobie. Ma to być gościu lokalny, czyli nie trzeba płacić za przelot z Kathmandu do Lukla. Facet wychodzi ze swoim ubezpieczeniem i w razie wypadku jestem finansowo kryty. Oczywiście ja też mam insurance z ewakuacją do 6 tys metrów.
Porter/guide - biorę go na 19 dni. Może nieść do 15 kg bagażu. Chodzę lekko i nigdy nie miałem takiej wagi na plecach. $20 za dzień. Będzie oczekiwał na lotnisku w Lukla.
Podczas trekkingu będzie tylko ciałem doradczym a ja (my) podejmuję (emy) ostateczną decyzję.
Spanie i wyżywienie (dwa posiłki dziennie) w tea houses. Cena w zależności od preferencji 20- 30 USD na dzień.
Przekąski zabieram z USA. Nie planuję zakupu alkoholu, mięsa i gorących napoi. Biorę thermos, kawę, kakao, herbatę. Będę płacił tylko za wrzątek.
Oczywiście biorę tabletki do uzdatniania wody (krople mogą zamarzac). Wlasna woda i napoje to duża oszczędność. Nie zamierzam jeść potraw mięsnych (są drogie a oprócz tego mam tego wystarczająco w domu - mięsożerna żona).
W zwiazku z tym, że bilet powrotny mam na 24 kwietnia powrót do Kathmandu planuję autobusem. Aby dojść do najbliższego przystanku trzeba pokonać około 50 km trudnej ale tańszej (spanie, jedzenie) i mniej uczęszczanej trasy. Alternatywą jest jazda jeep(em), lub półgodzinny lot samolotem i nuda w mieście.

Jestem Polakiem i dlatego zawsze w pierwszej kolejności proponuję współuczestnictwo moim Rodakom. Oczywiście mam też na uwadze moje personalne wydatki. Mam już gotowy plan ale jestem otwarty na zmiany.

Forum traktuję jako bank informacji. Nie interesują mnie wasze opinie na temat czy jestem dobry, zły, biedny, bogaty, młody czy stary.
Szukam informacji i najczęściej na forach je znajduję. Dzięki temu forum poznałem wielu wspaniałych ludzi, z którymi do dziś utrzymuję bliski kontakt. Dzięki nim mogłem lepiej zorganizować moje wędrówki.
Chętnie dzielę się moim skromnym doświadczeniem.
W górach preferuję mieć odpowiedzialnych partnerów ..., a nie umiłowanych przyjaciół. To moja zasada, która być może nie wszystkim odpowiada. Unikam problemów i unikam ludzi nieodpowiedzialnych. Wedlug mnie w górach nie ma miejsca na towarzystwo wzajemnej adoracji ani czasu na „sikanie po krzakach” (ulubione powiedzenie mojego polskiego przyjaciela).
Nigdy nie zostawiłem na pastwę losu mojego partnera (ki) chociaż często na to zasłużyli .

Pozdrawiam

Zawrat

Ulubione góry: Beskidy .Tatry .Pireneje .Bałkany.Kaukaz,

Wt 16 paź, 2018

kazber - NAPISAŁ - Kilka tygodni przeszedłem z kobietą z Polski JMT. Ja szedłem lekko a ona w myśl powiedzenia, że - „szkłem można podetrzeć”. Doszliśmy. Ja na luzie a ona też się dowlokła. JMT tak ją przygotowało, że dzisiaj weszła na Mount Blanc - 2018 . Tylko zapomniał dodać że w roku 2017 ta pani weszła na Tubkal Wysokość n.p.m.: 4 167 m i Elbrus Wysokość n.p.m.: 5 642 m . To nie JMT przygotowało kobietę z polski do wejścia na Mont Blanc - Wysokość n.p.m.: 4 810 m , tylko wcześniejsze chodzenie po górach i wyprawy , w Styczniu 2019 leci na Aconcaguę Wysokość n.p.m.: 6 962 m , fakt nigdy nie przeszła 400 km ale po kilkadziesiąt km dziennie wcześniej robiła w Sudetach lub Tatrach więc nie można pisać ze JMT doprowadziło ją do tego że weszła na Mont Blanc bo to gruba przesada .

Janek

Ulubione góry: TATRY

Cz 18 paź, 2018

Zawrat napisał(a):kobietę z polski

Widzę że ta pani to jakaś legenda, może warto Ją zaprosić na forum.
Może w innym temacie bo ten jest o HIMALAJACH :mrgreen:
Pozdrawiam serdecznie
Obrazek
http://www.kochamnarty.pl/
:D

Powrót do Propozycje wypraw i wyjazdów