Plecak 50-60 dobry dla kręgosłupa

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Rolf

Ulubione góry: Niskie Tatry

Plecak 50-60 dobry dla kręgosłupa

Pn 22 paź, 2018

Po pierwsze - bo to mój pierwszy post - cześć i czołem! Fajnie do was dołączyć :)

Proszę o pomoc w wyborze plecaka. Używany do tej pory Alpinus Cumulus już chyba ostatecznie wyzionął ducha, pora rozejrzeć się za czymś nowszym.

Plecak używany będzie przede wszystkim na kilkudniowych wyjazdach zarówno w okresie letnim, jak i zimowym, w Polsce i na Słowacji; takie np. przejście granią Niżnych Tatr za tydzień by go czekało, jakbym zdążył kupić. Pewnie tak ze 2-3 razy w roku. Fajnie jednak, gdyby na trekking dookoła takiej Annapurny też dał radę, bo głowa pełna marzeń ;) Wydaje mi się, że w połączeniu z niewielkim ekwipunkiem (śpiwór, kurtka puchowa), pojemność 50-60 litrów powinna wystarczyć.

Co jest dla mnie najważniejsze? Dobry system nośny - ma dobrze leżeć na biodrach - bo mam spore problemy z kręgosłupem... Jest to warunek absolutnie konieczny. Musi też mieć możliwość przytroczenia namiotu, oraz - w zimie - rakiet śnieżnych.

Przede wszystkim - ile warto w moim przypadku na plecak wydać? Jak w praktyce wygląda "praca" systemu nośnego w wypasionych plecakach za 600-1000 pln w porównaniu do np. takiego Fjord Nansen Himil, który kosztuje 300 pln obecnie, czy Karrimora, bo też można wyrwać niedrogo? Czy różnica dla kręgosłupa będzie znacząca? Podkreślam raz jeszcze, dobro kręgosłupa to podstawa ;) Czy jednak dokładając kilkaset plnów - zyskam coś w tym temacie?

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

Re: Plecak 50-60 dobry dla kręgosłupa

Wt 23 paź, 2018

Jeśli dobro kręgosłupa to podstawa to może nie pchaj się w góry pod plecakiem i zamiast tego poddaj się masażom i okładaniu kręgosłupa gorącymi kamieniami oglądając w tym czasie w TV innych idących "na ciężko" pod plecakami ;-) ? To był żart z morałem albo moralitet żartobliwy. Ja już "na ciężko" nie chodzę bo to w polskich górach nie jest konieczne, w szczególności gdy się przez lata wędrówki było tam gdzie trzeba. Co najwyżej "pod plecakiem" dojdę na nocleg pierwszego dnia albo przebazuję się po dniach kilku. Do tego służy mi stary Fjord Nansen 70+10. Ty jeśli "zajeździłeś" Alpinusa Cumulusa to powinieneś wiedzieć czego chcesz. PS. Mój wspomniany Fiord Nansen był mi niewygodny przez jakieś dwa sezony aż w czasie leniwego postoju w Rabce Zdroju (z nudów chyba) zauważyłem, że można wyregulować pasy nośne. Dobrze, że nikt nie widział mojej miny gdy plecak założyłem i było - świetnie.
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

Stefanek
Moderator

Ulubione góry: Im większe tym lepsze.

Wt 23 paź, 2018

Co jest dla mnie najważniejsze? Dobry system nośny - ma dobrze leżeć na biodrach - bo mam spore problemy z kręgosłupem... Jest to warunek absolutnie konieczny. Musi też mieć możliwość przytroczenia namiotu, oraz - w zimie - rakiet śnieżnych.

Moim skromnym zdaniem (acz mogę się mylić) kłopoty z kręgosłupem wykluczają duży 50-60 litrowy plecak. Osobiście brałbym coś w przedziale 40 do max. 50 litrów i zbił całkowitą wagę majdanu do maksymalnie 14 kilogramów razem z namiotem, śpiworem i matą oraz 10 kilo w wersji na lekko bez namiotu z noclegiem planowanym w schroniskach, przy czym skupił się trochę bardziej na wędrówkach w wersji na lekko. :)

Rolf

Ulubione góry: Niskie Tatry

Śr 24 paź, 2018

Chłopaki dzięki za porady, ale bardzo proszę o wypowiedzi na temat. Interesuje mnie plecak o wspomnianej pojemności, ale nie wiem, jaki model wybrać - bo nie wiem, czym się różni np system nośny Osprey/Deuter/Gregory od niższej półki, np. Fjord Nansen/Karrimor.

A alpinusa kupiłem używanego ;)

Błędny Rybak

Ulubione góry: Beskid Niski, Beskid Wyspowy

Śr 24 paź, 2018

Czyżby wyszło szydło z worka? Pójdź do któregoś sklepu weź jeden plecak z jednym systemem, drugi z drugim i porównaj organoleptycznie. Po "zajechaniu" Alpinusa masz dostateczną wiedzę praktyczną żeby wychwycić różnice na plus i na minus między systemami nośnymi i mógł byś się nią na forum popisać. Jednak opowieści o kręgosłupie proponuję zamieścić na innym forum.
Ой верше мій верше, мій зеłеній верше. юż ми так не будє, юż ми так не будє, як ми буłо перше.

whiro

Ulubione góry: mazury

Cz 25 paź, 2018

Nie do końca zgadzam się z tym że w sklepie można coś wybadać i być czegoś pewny. 80% rzeczy wynika z praktyki. Nikt mi nie powie że można bez przejścia kilkudziesięciu km z dobrze obciążonym plecakiem, powiedzieć czy będzie on lepszy czy gorszy od tego obok. Ja też mam problemy z kręgosłupem i w ogóle to być może zależy to od problemu, bo mnie nie szkodzi chodzenie z dużym plecakiem. Mam problem w dolnym odcinku i bardziej boli mnie jak siedzę i się schylam, niż jak idę wyprostowany. Ciężar opiera się na nogach a nie na plecach.

duncan76

Cz 25 paź, 2018

Problem polega na tym, że to co jest wygodne dla jednej osoby, niekoniecznie będzie dla drugiej, zwłaszcza z problemami z kręgosłupem. Mój też do najmocniejszych nie należy, ale jakoś tak się składa, że bardziej dokucza mi na co dzień a w górach jak ręką odjął :) . Na moich plecach sprawdza się "siatkowy" system Deutera, ale ten dostępny jest tylko przy mniejszych pojemnościach i obciążeniach. Jako dużego wora używam Milleta Khumbu, który ma zupełnie inny system nośny i też jestem w stanie przenosić kilkanaście kilo bez problemów z plecami. Marka plecaka moim zdaniem nie ma większego znaczenia, tyle, że jeśli chodzi system nośny to w droższych plecakach o większej pojemności może on mieć więcej możliwości regulacji. A to w dużej mierze jest kluczowe jeśli chodzi o wygodę.

tomix

Ulubione góry: .hmm każde

Cz 25 paź, 2018

Tu masz dość ciekawy artykół o co chodzi w konstrukcji plecaków::
https://nordicsklep.pl/blog/16_systemy- ... r-cz1.html

Powrót do Sprzęt, szpej