Koszulka termoaktywna - bawełna czy poliester?

Jakie buty kupić? Jaka kurtka jest najlepsza? Czy w tym śpiworze nie będzie mi za zimno? Jak naprawić plecak? Lina podwójna czy pojedyncza?

Moderator: Moderatorzy

Stanko

Ulubione góry: Karpaty

Re: Koszulka termoaktywna - bawełna czy poliester?

Pn 22 paź, 2018

Mam trochę ciuchów poliestrowych kolarskich i parę koszulek z decathlonu
( poliester) - nie napisali jaki więc pewnie ten tańszy. Koszulki kolarskie już takie tanie nie były.Chodzę na przemian z bawełnianymi.
Koszulki z Poliestru może i zostają bardziej suche ale pod plecakiem na plecach lędźwie zostaje kałuża na skórze. W przypadku bawełny koszulka jest mokra. Przy jednodniowych wypadach preferuje przewentylować na postoju bawełnę latem i mieć wilgotną koszulkę w paru miejscach niż przejechać palcem po plecach z poliestrowymi koszulkami.

Odwrotna mogła by być sytuacja gdybym bardzo intensywnie szedł lub biegał wtedy koszulka mogła by być tak mokra jak po deszczu i wybrałbym poliester.

Przy średnim-wolnym tempie spacer-trekking wolę bawełnę, nawet jeśli trochę złapie potu nie jest to dla mnie jakieś mocno uciążliwe i nigdy szczerze mówiąc nie zwróciłem w jakiś szczególny sposób na to uwagi.
Mam lekkie nadciśnienie i jestem podatny na pocenie się.
Wszystko ma swoje plusy i minusy.

Chciałbym mieć jakieś koszulki z merino , mając jakiś tam kontakt z tym materiałem myślę ze mógłby być to lepszy materiał od bawełny i poliestru ale na chwilę obecną przy różnych wydatkach nie są na mój budżet więc zostanę przy taniej bawełnie. Kolejnym plusem merino może być bardziej ekologiczne pochodzenie niż poliestru czy bawełny wyhodowanej na glifosacie która ponoć nie jest obojętna ale co zrobić i jak to sprawdzić z jakiś upraw pozyskiwana jest do produkcji ciuchów...

W przypadku skarpet i wentylowanych butów z siateczką bez membrany tutaj dla mnie jest przepaść między coolmaxem a bawełną. Do tego stopnia że niebawem już nie znajdę skarpet bawełnianych w szufladzie. Czekam aż się wykończą.
Przy bawełnie po 35minutach marszu do pracy mam mokre skarpety i spocone nogi a na coolmaxie po całym dniu od rana do wieczora w tych samych butach prawie sucho a następnego dnia skarpety z rana zupełnie inny zapach dużo lepszy :shock:

feler 11

Ulubione góry: Alpy

Wt 23 paź, 2018

Moim zdaniem merino jest lepszym rozwiązaniem. Bawełna długo schnie i przez to szybko wychładza organizm, poliester jednak zawsze trochę śmierdzi po paru dniach. Ale każdy musi sam wypróbować co mu najlepiej pasuje.

Stanko

Wt 30 paź, 2018

Są też koszulki łączące cechy obu to koszulka bawełniano-poliestrowa. Z ciekawości taką zamówiłem. Wydaje mi się to całkiem ciekawą alternatywą bo i jakoś to będzie oddychać, może ciup mniej śmierdzieć i przyjemniejsze w dotyku od samego poliestru ale to się okażę.
Mam jedną koszulkę poliestrową z decathlonu made nie była droga około 20zł ale jest jakaś wstrętna i chłonie zapachy ani nie jest specjalnie milusia . Trzeba zaznaczyć że jednak sposób wyrobu lub jakość poliesteru też jest różna.
Chętnie bym tą z deca wywalił ale żona mi kupiła przy okazji innych zakupów pewnie zobaczyła że tania i wrzuciła do kosza... więc ją trzymam by przykrości nie robić jej , liczą się chęci czasem trafia się też dobre :wink:

Dziś 4 dzień u używam koszulki endura 100% poliester rowerowej dom - praca (służbowy)praca - dom . Daleko nie mam bo 20 minut ale za każdym razem jestem zlany bo lubię dobre tempo i mam skłonności do pocenia. 4 dzień teraz wąchałem i nie oddaje nawet na plecach pod plecakiem nieprzyjemnych zapachów. Konwaliami może nie pachnie ani proszkiem ale na pewno nie śmierdzi i nie odpycha do założenia 5 dzień. Kiedyś używałem bawełnianej to leciała do prania codziennie po drodze do pracy i z powrotem 40 minut. Następnego dnia już nie jest pachnąca a po 2 dniach to prawie jak po tygodniu plecak z reklamówką w której zostały rzeczy z basenu(ręcznik i kąpielówki) pewnie ktoś tto pamięta jak chodził na basen regularnie za młodu :wink:

http://purevisions.pl/idealny-t-shirt/ tutaj można na stronie trochę informacji przydatnych znaleźć, bo co osoba to inny produkt,inna forma użytkowania i subiektywne odczucia.

The_Szczypior

Ulubione góry: Beskid mały

Śr 31 paź, 2018

Również szukam rozwiązania dla siebie, więc podepnę się :) ja akurat wykluczam bawełnę.

Mam bieliznę termoaktywną. Ale wiadomo, że taka bielizna jest bardzo opięta na ciele. Stąd też raczej zakładam na nią koszulkę. Ale no właśnie.. Jaką koszulkę wybrać, żeby odprowadzanie wilgoci działało tak jak trzeba? Na co zwrócić uwagę? Czy gdy będzie luźna, nie minie się to z celem?
Celuję raczej w spokojny trekking, żadnego biegania i extremalnych wyczynów.

Można znaleźć również 'bluzy' które zakłada się na skórę.
Mogą one kosztować nawet 300 zł, np z TNF. Czy to ma jakieś przełożenie na efekty?

Stanko

N 18 lis, 2018

Testuje znanej marki koszulkę 50/50 i prócz tego że jest mniej przyjemna dla skóry to minimalnie lepiej oddycha i nie śmierdzi. 4 wypady na rower ,około 20km pod bluza i nie wiedzieć czemu pachnie jakby była perfumowana jakimiś cytrusami od nowości.
Gdyby nie ta szorstkość to oceniałbym bardzo dobrze takie rozwiązanie . Jest też mniej elastyczna niż bawełna organiczna ciup mniejszy komfort(przy podnoszeniu rąk) ale przy większym kroju nie ma problemu. Bardziej by się nadawała dla kogoś kto kilka dni bez prania by się poruszał niż na jednodniowe wypady.

Mam też drugą nową ostatecznie skończy pod bąbkami i lampkami 24grudnia mimo że grafika petarda a wybiorę bawełnę, wole sobie ją wyprać i drugą założyć. Zależy od Podejścia i chyba najlepiej zakładać co komu zapewni większy komfort.

Poprzednia strona
Powrót do Sprzęt, szpej