Babia Góra - Kobieta z piekła rodem.

Informacje, dyskusje i komunikaty o GPI - inicjatywie Forumowiczów e-gory.pl stworzenia bazy informacji o górach Polski, Europy i Świata.

Moderator: Moderatorzy

MeFiu

Ulubione góry: Pieniny

Babia Góra - Kobieta z piekła rodem.

Śr 28 sty, 2015

Babia Góra, lub jak kto woli - Diablak, to największa góra Beskidów a także najwyższy leżący poza Tatrami szczyt w Polsce - lecz musimy pamiętać o jednej rzeczy, Babia Góra to nazwa całego masywu a Diablak to nazwa samego szczytu na którym znajduje się wiatrochron (1725m)
Dojeżdżając do Zawoi widzimy że północna ściana jest niemal pionowa, oraz mamy wrażenie że masyw Babiej Góry nie ma końca - cóż, ja gdy pierwszy raz zobaczyłem na własne oczy to pomyślałem także "jak ja do cholery wejdę?"
Już sama nazwa "Babia Góra" wskazuje że jest Ona kapryśna jak kobieta, i jestem święcie przekonany że taka jest - kilkanaście razy dała mi po dupie.
Ale jest w niej także coś co przyciąga - to jak majestatycznie góruje nad Zawoją, to że raz poddaje się łatwo a za innym razem każe się wysilić, lecz zawsze czymś wynagradza - choćby chwilą spokoju do przemyśleń.
Z całą pewnością jest to jeden z najbardziej wyjątkowych szczytów w Polsce, i jeden z najpiękniejszych pod względem panoramy.

Lecz na początek kilka uwag:
- Do Zawoi jeżdżą tylko busy (z Krakowa i Suchej Beskidzkiej), oraz okresowo 1 kurs WISPOL'u - więc gdy ktoś ma chorobę lokomocyjną to polecam ich zażycie, podczas jazdy samochodem także - stan dróg nie jest tam najlepszy.
- Zimą warto mieć kolczatkę lub raki - nie dość że duża część szlaków idzie dość stromo lasem, to także wśród potoków które zamarzają i z kamiennych schodów zmieniają je na lodowe, dodatkowo szlaki mogą być bardzo wyślizgane i niebezpieczne - mając raki możemy iść obok po nieco zlodowaciałem pokrywie śniegu.
- Wiosną, latem i jesienią uważamy pod nogi - w okolicach Babiej żyje duża ilość żmij zygzakowatych.
- O każdej porze roku dobrze jest mieć zapasowy polar i pelerynę przeciwdeszczową (no może prócz zimy) - warunki zmieniają się bardzo szybko i mimo że nic tego nie zapowiada może raptownie się ochłodzić lub spaść ulewa.

Najłatwiejszy szlak prowadzi ze strony słowackiego schroniska Slana Voda, po polskiej stronie najwięcej ludzi wybiera wariant z Zawoi Markowej przez Schronisko na Markowych Szczawinach - lecz jest on dość męczący gdyż przez większość czasu wchodzimy stromo po kamiennych schodach.
Osobiście polecam szlak z Przełęczy Krowiarki (na której jest parking, i latem dojeżdżają busy) - jedziemy do Zawoi Policznej i 4km z buta wzdłuż drogi i kawałek lasem, na początku dość męczące podejście do Sokolicy i później tylko niektóre fragmenty są bardziej strome, chwila dla nacieszenia duszy i oczu a potem zejście do schroniska na Markowych i powrót do Policznej czarnym + zmiana na niebieski na Sulowej Cyrhli - choćby po to aby coś przegryźć w Karczmie (która jest jednocześnie końcowym przystankiem busa (Policzne).

Pozdrawiam i przepraszam jeśli o czymś zapomniałem.

Maniek
Moderator

Ulubione góry: Tatry, Dolomity

Re: Babia Góra - Kobieta z piekła rodem.

Śr 28 sty, 2015

Wielokrotnie mi zwracano uwagę, że nazwa "Przełęcz Krowiarki" jest błedna, a "Krowiarki" to nazwa polany (kiedyś większej hali), która znajduje się na Przełęczy Lipnickiej.
Jak widzę nawet ciocia Wiki się z tym błędem pogodziła.
Maniek

Lucass
Administrator forum

Ulubione góry: Małe Pieniny i Kan-goory ;-)

Śr 28 sty, 2015

Cyt. za mapą Beskid Śląski, Beskid Żywiecki wyd. Compass - "Przeł. Krowiarki (Lipnicka)"
Podobnie jest nazwana na mapie "Pasmo Babiogórskie i Jałowieckie" z 1978 roku.
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
And when I die I expect to find Him laughing
- Martin Gore - DM

MeFiu

Śr 28 sty, 2015

Lucass, tzn. na większości map - również mojej z kauflanda czy stronie [url]mapa-turystyczna.pl[/url] jest napisane "Przełęcz Krowiarki" i "Przełęcz Lipnicka" w ogóle nie znajduje.
Również jeśli dobrze pamiętam to tak samo jest to oznaczone na tabliczkach.
Być może jest to tak nazywane aby nie myliło się ze szlakiem z Lipnicy / Jabłonki.
Chciałem aby to było prosto napisane i aby zwykły człowiek mógł doczytać, jednocześnie zapomniałem o tym że jest to Przełęcz Lipnicka.

Lucass
Administrator forum

Śr 28 sty, 2015

Skoro mapy jako pierwszą podają nazwę Przełęcz Krowiarki, to myślę że możemy spokojnie przyjąć takie nazewnictwo.
W dodatku zwyczajowo też się utarło.
:)
www.wedrowki.com
I don't want to start any blasphemous rumours / But I think that God's got a sick sense of humour
- Martin Gore - DM

MeFiu

Śr 28 sty, 2015

Maniek
Moderator

Ulubione góry: Tatry, Dolomity

Cz 29 sty, 2015

MeFiu napisał(a):Cóż, nawet wikipedia tak podaje
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prze%C5%82 ... _Krowiarki
Jeśli Wiki ma tu być rozstrzygjącym "autorytetem", to ja nie mam więcej uwag.
Maniek

MeFiu

Cz 29 sty, 2015

Podałem to jako jedno ze źródeł, osobiście na mapie mam "Przełęcz Krowiarki (Lipnicka)"

Lucass
Administrator forum

Cz 29 sty, 2015

Pewien student o mało co z hukiem nie wyleciał z egzaminu, gdy powołał się na Wiki.

Pewien pracownik naukowy stworzył całkowicie fikcyjne hasło w Wiki dotyczące swojej dziedziny nauki. Nie musiał długo czekać na efekty. Już przy okazji pierwszej sesji informacja ta była podawana przez zdających jako sprawdzona i z wiarygodnego źródła.

Obie sytuacje są prawdziwe. To tak a`propos wiarygodności :wink:
www.wedrowki.com
- Martin Gore - DM

radbel

Ulubione góry: Gorgany

Śr 29 kwi, 2015

Ja polecam szlak od słowackiej strony:
http://mywpodrozy.blox.pl/2014/01/Zimow ... kidow.html
Opis naszych najciekawszych podróży i wyjazdów
http://mywpodrozy.blox.pl/html

Meaz

Ulubione góry: Beskidy

Śr 29 kwi, 2015

Radbel, dzięki. Dalej od Gajówki mocno szlak w góre idzie? Bo nie do końca zrozumiałem:
"Teraz dopiero zaczynamy pokonywać wysokość. W tym rejonie trzeba też bardziej uważać na szlak – jest dużo dróg w różnych kierunkach a oznaczeń mało. Jak się później okazało, do pierwszego schronu, to był najbardziej stromy odcinek drogi."

A planuję powtórzyć swój wyjazd ale z pominięciem Pilska które jest bardzo męczące przy sypkim śniegu.

radbel

Ulubione góry: Gorgany

Cz 30 kwi, 2015

Do Gajówki-Muzeum idzie się prawie po równym. A dalej tak jak piszesz " szlak w górę idzie". Przestaje też iść drogą, którą można by jechać samochodem. Innymi słowy "szlak idzie w las"
Opis naszych najciekawszych podróży i wyjazdów
http://mywpodrozy.blox.pl/html

Powrót do GPI - Górski Przewodnik Internautów