ŹŹŹ -> Redakcja

Góry, ich niesamowita tajemniczość, zapach, nieskończone, zamglone krajobrazy… Tam człowiek czuje się naprawdę wolny, ale jednocześnie pokorny wobec majestatu sił przyrody, rządzącej się odwiecznymi prawami, które powstawały miliony lat wcześnie niż jakiekolwiek prawo ludzkie. Tam uczymy się szacunku dla Matki Ziemi podziwiamy jej piękno, słuchamy szeptu wiatru i uświadamiamy sobie, że tak naprawdę nie możemy bez niej istnieć.

Portal tworzony dla Ludzi Gór przez ludzi Gór,
największe medium internetowe społeczności górskiej.

Portal zawiera praktycznie wszystko co jest niezbędne turyście: najświeższe górskie aktualności, prognozy pogody, porady, zapowiedzi imprez, mapy online, górskie nagrania mp3, informator, rozkłady jazdy, adresy miejsc noclegowych, ważne informacje o bezpieczeństwie w górach, galerie zdjęć, relacje z wypraw, reportaże… dodatkowo forum dyskusyjne oraz mnóstwo innych, ciekawych materiałów. Zgromadzone autorskie materiały (np. nagrania mp3, mapy online) cieszą się ogromnym zainteresowaniem internautów.

Portal e-gory.pl to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Początki działalności w internecie to przełom rok 1999. Jest to serwis niekomercyjny. Nie jest to nasze źródło utrzymania, nie prowadzimy działalności gospodarczej. Całość pracy wykonujemy w miarę wolnego czasu i możliwości, dla przysłowiowej idei i satysfakcji, zaś środki z reklam przeznaczone są na utrzymanie i rozwój przedsięwzięcia.

Średnie miesięczne dane statystyczne, wg Google Analytics:

 • odwiedziny: 122 000
 • odsłony stron: 323 000
 • unikalni użytkownicy: 81 000
 • ilość zweryfikowanych adresów mail newslettera: 3500
 • zarejestrowani użytkownicy forum: 4600
 • fanpage na Facebook’u: 6300

Charakterystyka portalu

Wspólnie z czołowymi wydawcami map turystycznych realizujemy nowatorski projekt – atlas gór Polski on-line. Na naszych stronach można oglądać, w bardzo dobrej jakości, zarówno aktualne mapy Karpat i Sudetów, jak i historyczne przedwojenne publikacje Wojskowego Instytutu Geograficznego – niedoścignione „wigówki”. Poza nami oraz współpracującymi wydawnictwami, nikt jeszcze nie zdecydował się na taką skalę przedsięwzięcia publikacji w internecie map gór Polski.

W dziale Relacje z wypraw można zapoznać się w wieloma relacjami z górskich podróży na wszystkie z siedmiu kontynentów. Piszą dla nas tak znani podróżnicy jak m.in. Piotr Morawski, Piotr Pustelnik, Kinga Baranowska, Jakub Terakowski, który jest bodaj najmłodszym spośród tych polskich podróżników, którzy odwiedzili już wszystkie kontynenty.

W naszych galeriach zdjęć jest ponad 5000 fotografii – czyni to naszą bazę jedną z największych wśród zdjęć górsko-turystycznych. Są tam zdjęcia z gór wszystkich kontynentów: od najbardziej popularnych, z Beskidów, Bieszczadów czy Tatr – po egzotyczne: np. z Kamczatki, czy Borneo. W galeri są też oczywiście zdjęcia z gór najwyższych: Himalaje, Pamir, Tien-Szan…

Poważnie traktujemy sprawę bezpieczeństwa w górach. Na naszych stronach znajduje się unikalny poradnik „Bądź bezpieczny w górach„, z dużą ilością informacji praktycznych, porad jak bezpiecznie poruszać się po górach, minimalizować ryzyko wypadku, a jeśli już do takiego dojdzie – jak minimalizować jego skutki oraz w jaki sposób najlepiej wezwać pomoc. Materiały z naszego poradnika zostały m.in. wykorzystane w szkoleniu GOPR „W górach bezpiecznie”, dostępnym pod adresem www.gopr.com.pl

Jako jedyni w Internecie prowadzimy górski dział dźwiękowy. Zbieramy tam rozmaite nagrania: porady doświadczonych ratowników TOPR, wywiady z Ludźmi Gór, reportaże, piosenki… w ramach współpracy z Radiem Kraków publikujemy na stronach materiały dźwiękowe reporterów Radia Kraków.

Wzięliśmy też udzial w audycji Polskiego Radia Program I z Zakopanego. W sobotę, 27 marca, od 9:00 do 12:00 redakcja portalu gościła na falach ogólnopolskiego eteru. Wielokrotnie braliśmy też udział w audycjach Radia Kraków.

e-gory.pl patronuje rozmaitym rajdom, festiwalom, spotkaniom turystycznym. Objęliśmy patronat m.in. nad II Ogólnopolskim Rajdem Turystycznym KOMPASMANIA. Jest to rajd nawiązujący do starej tradycji rajdów turystycznych i harcerskich, jak i ostatnio popularnych zawodów typu Camel Trophy i Eco-Challenge. Patronowalismy także rozmaitym akcjom charytatywnym jak np. „Narty dla biednego misia”, gdzie zbieraliśmy sprzęt narciarski dla dzieci z domów dziecka. Obejmujemy także patronatem rozmaite wyprawy wysokogórskie. Pomagamy też w promocji programu „Wspieraj GOPR”, dzięki któremu zbierane są fundusze dla Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Współrealizujemy także autorski projekt fotowarsztaty.com – cyklicznych warsztatów fotograficznych dla początkujących i średniozaawansowanych amatorów, poświęcony fotografii plenerowej i krajobrazowej.

W naszej domenie znajdują się także inne serwisy www związane z górami, między innymi FAQ grupy dyskusyjnej pl.rec.gory, Studenckie Koło Przewodników Górskich w Krakowie, strony kursów przewodnickich…

Zobacz także

Zespół

Art Director
Redaktor naczelny
Paweł Brzozowski
Redaktor
Bartosz Kuźma
IT Lead Developer
Kamil Kucel
Administrator forum
Łukasz Kuc
 • Marek Bytom
 • Piotr Cierniak
 • Natalia Figiel
 • Leszek Horwath
 • Piotr Jasieński (TOPR)
 • Andrzej Kolbusz
 • Zbigniew Piotr Kotarba
 • Stanisław Orłowski
 • Łukasz Razowski
 • Ryszard M. Remiszewski
 • Michał Sośnicki
 • Piotr Subik
 • Maciej G. Szling
 • Jakub Terakowski
 • Rafał Wołowczyk