Łemkowie w XXI wieku w Polsce
Towarzystwo Karpackie jak co miesiąc w trzeci piątek miesiąca zaprasza w dniu 16 marca 2012 r. o godz. 18:00 do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 na prelekcję dr Ołeny Duć-Fajfer pt. “Łemkowie w XXI wieku w Polsce”.
Termin: 16 marca 2012 r. godz. 18:00
Miejsce: Warszawa, Muzeum Ziemi PAN, al. Na Skarpie 27
O działalności stowarzyszenia „Ruska Bursa”, o szkolnictwie łemkowskim i kodyfikacji języka łemkowskiego, oraz o rozwoju kultury łemkowskiej i współczesnych relacjach między Polakami i Łemkami opowie łemkowska działaczka społeczna, poetka, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Pani Ołena Duć-Fajfer jest przewodniczącą Rady Fundacji Wspierania Mniejszości Łemkowskiej „Rutenika”, członkinią zarządu Stowarzyszenia „Ruska Bursa”, Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków i kolegium redakcyjnego czasopisma „Besida”. Jest też założycielką kierunku filologii łemkowskiej na Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz autorką wielu opracowań naukowych o tematyce łemkowskiej, w tym rozprawy doktorskiej o „Literaturze łemkowskiej w drugiej połowie XIX i na początku XX w.”
Wstęp wolny.
Towarzystwo Karpackie zostało założone w 1990 roku przez grono osób wywodzących się z warszawskiego akademickiego środowiska turystycznego, głównie ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich, w którym już od pewnego czasu z jednej strony uwierał ich mało studencki wiek, z drugiej zaś coraz mniej czasu na wywiązywanie się z przewodnickich obowiązków. Potrzebna więc była organizacja mniej wymagająca, w której każdy mógłby robić to co lubi bez dodatkowych zobowiązań. Niewielka grupa „ojców założycieli” w krótkim czasie powiększyła się o miłośników Karpat z całej Polski, a także z innych karpackich krajów. Połączyły ich wspólne zainteresowania, które najkrócej można określić jako karpackie krajoznawstwo, pojmowane jako interdyscyplinarna wiedza i zarazem aktywność poznawcza, jako swoista ciekawość świata, a w tym konkretnym przypadku Karpat. Dla członków naszego Towarzystwa Karpaty są bowiem przedmiotem szeroko rozumianej aktywności poznawczej, badawczej, artystycznej, kulturalnej i społecznej.