IV Święto Rydza w Wysowej Zdroju
Organizowane przez Stary Dom Zdrojowy w Wysowej Zdroju IV Święto Rydza odbędzie się w pierwszy weekend października. Jak każdej jesieni miłośnicy grzybobrania i koneserzy grzybowych dań, a także osoby zainteresowane tradycją, historią i kulturą Beskidu Niskiego będą mogli uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych specjalnie z myślą o nich.
Termin: 1-2 października 2011 r.
Miejsce: Beskid Niski, Wysowa Zdrój
W sobotni poranek wyruszymy na Polowanie na Rydza – w okolicznych lasach będziemy zbierać dorodne rudzielce, które później zostaną zważone i ocenione przez grzyboznawców ze Stowarzyszenia Na Grzyby.
Podczas wystawy mikologicznej i prelekcji grzyboznawcy pokażą nam także występujące w Beskidzie Niskim różne gatunki grzybów oraz przedstawią zagrożenia związane ze spożyciem grzybów niejadalnych i trujących.
Niedzielne przedpołudnie spędzimy dopingując m.in. księży różnych wyznań, lekarzy i policjantów gotujących różne potrawy z rydzami, zaś po południu sprawdzimy jakie rydzowe specjały przygotują uczniowie szkół gastronomicznych.
Wysłuchamy dr. Marcina Gadochy, który podczas swojego wystąpienia opowie o produktach tradycyjnych, m.in. obwarzanku krakowskim i chlebie prądnickim.
Jak co roku, będziemy mogli podziwiać kunszt artystów i rękodzielników z Małopolski i Podkarpacia, poznawać tajemnice zanikających zawodów – koronkarki, dziegciarza, maziarza, a w szczególności snycerza – pana Bogdana Kareła, który zaprezentuje nam misterną pracę rzeźbienia w drewnie.
Korzystając z okazji jaką jest Święto Rydza, będziemy mieli okazję zobaczyć utalentowanych i aktywnych młodych ludzi z regionu. Wśród nich znajdą się konstruktorzy mobilnego obserwatorium „BubaSky” z Łużnej, rycerze Zakonu Rycerskiego z Biecza i aktorzy Grupy Teatralnej „Shade”. Przedstawią nam swoje hobby, które stało się sposobem na życie.
Rydzowe wydarzenie stworzy również możliwość do zorganizowania aukcji charytatywnej i pozyskania funduszy na zakup protez i rehabilitację Jolanty – młodej mamy, która w wypadku samochodowym częściowo straciła górne kończyny.
Więcej informacji na www.swietorydza.pl