Leon Getz – dzieje jednego Łemka
Na ostatnich przed wakacjami Spotkaniach (w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 w dniu 18 maja 2012 r. o godz. 18.00) zapraszamy na prelekcję współautora słynnego przewodnika “Powroty w Czarnohorę”, członka Towarzystwa Karpackiego dr. Leszka Rymarowicza.
Termin: 18 maja 2012 r. godz. 18:00
Miejsce: Warszawa, Muzeum Ziemi PAN, al. Na Skarpie 27
Dr Leszek Rymarowicz na Beskidy Wschodnie spogląda poprzez postacie niezwykłych, a szerzej nieznanych ludzi. Niedawno na łamach Płaju pisał o Norbercie Okołowiczu i Lejzorze Gertnerze osobach mocno związanych z Huculszczyzną.
Tym razem opowie nam o arcyciekawej postaci malarza Leona Getza, w którego barwny życiorys wplecieni są apb. Szeptycki, Ukraińscy Strzelcy Siczowi, walki o Lwów w 1918 r., afera szpiegowska i nagie modelki, losy internowanych w Dąbiu pod Krakowem, ukraińska szkoła w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zapomniane obrazy sanockich zaułków, Muzeum Łemkowskie w Sanoku, Bohdan Ihor Antonycz, renesansowe okna zamku w Sanoku, wykopaliska archeologicznych w Bachórzu, Partia Godnych Artystów, Nikifor, Tyrsus Wenhrynowycz i Stanisław Vincenz. Dowiemy się także czy Leon Getz rzeczywiście był Łemkiem i co znajduje się w jego teczce w IPN. Całość będzie bogato ilustrowana archiwalnymi zdjęciami.
Wstęp wolny.
Towarzystwo Karpackie zostało założone w 1990 roku przez grono osób wywodzących się z warszawskiego akademickiego środowiska turystycznego, głównie ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich, w którym już od pewnego czasu z jednej strony uwierał ich mało studencki wiek, z drugiej zaś coraz mniej czasu na wywiązywanie się z przewodnickich obowiązków. Potrzebna więc była organizacja mniej wymagająca, w której każdy mógłby robić to co lubi bez dodatkowych zobowiązań. Niewielka grupa „ojców założycieli” w krótkim czasie powiększyła się o miłośników Karpat z całej Polski, a także z innych karpackich krajów. Połączyły ich wspólne zainteresowania, które najkrócej można określić jako karpackie krajoznawstwo, pojmowane jako interdyscyplinarna wiedza i zarazem aktywność poznawcza, jako swoista ciekawość świata, a w tym konkretnym przypadku Karpat. Dla członków naszego Towarzystwa Karpaty są bowiem przedmiotem szeroko rozumianej aktywności poznawczej, badawczej, artystycznej, kulturalnej i społecznej.