Słownik historyczno-krajoznawczy Bieszczadów
Kolejne Spotkanie Karpackie w dniu 21 grudnia 2012 r. o godz. 18 w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie przy al. Na Skarpie 27 wypełni prelekcja Stanisława Krycińskiego zatytułowana: Słownik historyczno-krajoznawczy Bieszczadów. Tom 3. Gmina Czarna.
Termin: 21 grudnia 2012 r. godz. 18:00
Miejsce: Warszawa, Muzeum Ziemi PAN, al. Na Skarpie 27
Pierwszy tom Słownika dotyczący Gminy Lutowiska ukazał się w 1995 r., drugi tom o Gminie Cisna w 1996. Razem blisko 1000 stron, których wagi dla poznania i utrwalenia dziejów Bieszczadów trudno przecenić. Poczytujemy sobie za zaszczyt fakt, że Towarzystwo Karpackie miało swój udział w ich wydaniu. Jednak na trzeci tom musieliśmy czekać aż 6 lat, ale doczekaliśmy się. Tom poświęcony Gminie Czarna jest już gotowy i tylko patrzeć jak ukarze się drukiem. Zanim to się stanie autor tego monumentalnego dzieła Stanisław Kryciński opowie nam o pracy nad Słownikiem i jego najnowszym tomem.
Wstęp wolny.
W każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 18 w Willi Pniewskiego przy alei Na Skarpie 27 prawdziwi miłośnicy Karpat spotykają się by posłuchać ciekawych prelekcji o tych jedynych w swoim rodzaju górach, o ich historii i dniu dzisiejszym, o etnografii i geografii, czy też o dziejach związanych z nimi ludzi.
Towarzystwo Karpackie zostało założone w 1990 roku przez grono osób wywodzących się z warszawskiego akademickiego środowiska turystycznego, głównie ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich, w którym już od pewnego czasu z jednej strony uwierał ich mało studencki wiek, z drugiej zaś coraz mniej czasu na wywiązywanie się z przewodnickich obowiązków. Potrzebna więc była organizacja mniej wymagająca, w której każdy mógłby robić to co lubi bez dodatkowych zobowiązań. Niewielka grupa „ojców założycieli” w krótkim czasie powiększyła się o miłośników Karpat z całej Polski, a także z innych karpackich krajów. Połączyły ich wspólne zainteresowania, które najkrócej można określić jako karpackie krajoznawstwo, pojmowane jako interdyscyplinarna wiedza i zarazem aktywność poznawcza, jako swoista ciekawość świata, a w tym konkretnym przypadku Karpat. Dla członków naszego Towarzystwa Karpaty są bowiem przedmiotem szeroko rozumianej aktywności poznawczej, badawczej, artystycznej, kulturalnej i społecznej.