W świetle naftowej lampy
Wynaleziona przez polskiego aptekarza Ignacego Łukasiewicza była przedmiotem, który jak żaden inny podbił i zawojował świat, trafiając pod… strzechy. Zanim wyparła ją żarówka i oświetlenie elektryczne, doczekała się olbrzymiej różnorodności form i kształtów, stając się niezbędnym wyposażeniem kuchni, pokoi, salonów.
Termin: od 8 marca do 11 kwietnia 2012 r.
Miejsce: Gorlice, Galeria Sztuki “Dwór Karwacjanów”, ul. Wróblewskiego 10 A
Lamy naftowe były nie tylko sprzętami typowo użytkowymi, ale również – dzięki zręczności artystycznej produkujących je rzemieślników – niejednokrotnie prawdziwymi działami sztuki. W połowie XIX w bogato zdobione lampy naftowe były obowiązkowym wyposażeniem domów mieszczańskich, dworów i pałaców.
Gorlice, z okazji 190-lecia urodzin i 130-lecia śmierci Ignacego Łukasiewicza, zapraszają na wystawę unikatowych lamp naftowych ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, powstałych w latach 1855-1925, uzupełnioną zdjęciami i grafikami z epoki oraz pamiątkami po Ignacym Łukasiewiczu i Janie Zehu, wybitnych przedstawicielach myśli technicznej związanej z przemysłem naftowym i wynalazkami z dziedziny oświetlenia.
Lampy pochodzą głównie z wytwórni niemieckich, austriackich i węgierskich. W ich stylistyce przeważa dekoracja eklektyczna nawiązująca do okresu biedermeieru, baroku, antyku, a także zapowiadająca początki secesji. Eksponaty te są odbiciem trwających w II połowie XIX wieku wzmożonych poszukiwań twórczych.
Dodajmy, że wystawa, zostanie uzupełniona prezentacją multimedialną przedstawiającą historię oświetlenia na przestrzeni 7000 lat.
Jedyną w Europie, unikatową kolekcję osiemdziesięciu lamp naftowych będzie można oglądać od 8 marca do 11 kwietnia br. w gorlickiej Galerii Sztuki “Dwór Karwacjanów”, przy ul. Wróblewskiego 10 A.