XXXI Łemkowska Watra
Od 19 do 21 lipca 2013 r. w Zdyni (Beskid Niski) odbędzie się 31. Łemkowska Watra. W tym roku organizatorzy chcą zwrócić się tematycznie w stronę spraw tożsamości kulturowej Łemków.
Termin: 19-21 lipca 2013
Miejsce: Beskid Niski, Zdynia
– Zależy mam aby ludzie szczególnie młodzi zdawali sobie sprawę ze swojej odrębność kulturowej, która wbrew wszechobecnej popkulturze jest bardzo piękna i sama w sobie atrakcyjna. Bez poczucia inności, wyjątkowości trudno jest kształtować własne poczucie tożsamości, czy to na poziomie jednostkowym, czy grupowym. Bardzo istotną kwestią jest przeszłość, zarówno biografie indywidualne, jak i historia, która w ogromnej mierze, czy tego chcemy czy nie wpływają na naszą tożsamość – mówią organizatorzy.
Watra programowo będzie składała się z różnych akcji, wydarzeń towarzyszących oraz koncertów muzycznych sceny głównej:
-
Z babynoj zahorody/z babcinego podwórza – czyli gospodarski blok integracyjny: plecenie koszy wiklinowych, dojenie krowy, kopienie siana, przecinanie kłody (rizanja droł), oczywiście jak co roku zawitają maziarze w Łosia.
-
Wartat znaty/warto wiedzieć – w programie spotkań literackich i nie tylko będzie mówa o prof. Jerzym Nowosielskim, Bohdanie Osadczuku, a także o procesie formowania się tożsamości narodowej u Łemków czy kwestiach językowych gwary łemkowskiej. Wieczorem projekcje filmów dokumentalnych.
-
Czuże chwalyte, a swoho ne znate/cudze chwalicie, a swego nie znacie
-
Pamjatame/pamiętamy – pochód, światełko do nieba – symboliczne upamiętnienie przodków
Szczegóły i program tegorocznej 31. Łemkowskiej Watry na oficjalnej stronie festiwalu.
Łemkowska Watra
Rozproszonych przed ponad półwieczem na cztery strony świata autochtonicznych mieszkańców Łemkowszczyzny Rusinów-Ukraińców miało nie być. Mieli roztopić się w morzu większości. To z ich przeogromnej tęsknoty za górską Ojczystą Ziemią zrodziła się idea organizowania Łemkowskiej Watry. Od miejscowości Czarna, przez Hańczową i Bartne Watra szukała swego miejsca, by znaleźć go ostatecznie w Zdyni.
Począwszy od kilkuset – pierwsza – aż po tysiące – obecna – sprowadza na ojczystą ziemię kilka pokoleń Łemków, dla których najcenniejszą i niezastąpioną jest ich Ojcowizna.
Na trzy dni na skrawek Łemkowszczyzny powraca życie, z jego własną, niepowtarzalną atmosferą. Wieczorem przy wielu płonących ogniskach rozmowom, wspomnieniom, opowieściom i wspólnemu śpiewaniu nie ma końca. Własna tożsamość zachowywana w sercu na obczyźnie, nierzadko ukrywana, tu wśród tak wielu rodaków z całego niemal świata normalnieje i dochodzi do głosu.