Żydzi w Karpatach – slajdowisko
Zagroda Magija – Twórcze Bieszczady zaprasza na tradycyjne czwartkowe slajdowisko. Żydzi do II w. św. byli znaczącą częścią mieszkańców Podkarpacia. W miastach i miasteczkach niejednokrotnie stanowili połowę populacji. Żyli niemal w każdej wsi. O ich historii, kulturze i religii opowie Andrzej Szczerbicki.
Termin: 25 marca 2010 r., godz. 18:00
Miejsce: Bieszczady, Orelec (Zagroda Magija)
Żydzi do II w. św. byli znaczącą częścią mieszkańców Karpat. W miastach i miasteczkach niejednokrotnie stanowili połowę populacji. Żyli niemal w każdej wsi. Przewijają się na kartach historii od początków istnienia państwowości polskiej. Judaizm, obyczajowość i ich sposób życia odcisnęły wielkie piętno na wielokulturowej mozaice mieszkańców Karpat. Pierwsza stała żydowska wspólnota, obecna w Przemyślu, została wspomniana już w 1085 r. przez żydowskiego nauczyciela Jehudę ha-Kohena. Stopniowo ich liczba rośnie w innych miastach.
Od czasów powstania Królestwa Polskiego w XI wieku, poprzez utworzoną w 1569 Rzeczpospolitą Obojga Narodów, Polska była jednym z najbardziej tolerancyjnych państw w Europie, stała się więc domem dla jednej z największych i najdynamiczniej rozwijających się społeczności żydowskich. Nieprzypadkowo też współcześni nazywali ówczesną Rzeczpospolitą Paradisus Iudaeorum. O ich zapomnianej nieco kulturze i religii, nierozerwalnie związanej z Kresami opowie Andrzej Szczerbicki, fotograf, autor wielu publikacji historycznych, związany z Rocznikiem Historycznym BIESZCZAD.
Wstęp wolny.