Zamieszanie na Pop Iwanie – dyskusja
Czy odbudowa Obserwatorium na Pop Iwanie jest na pewno dobrym pomysłem i czy ma w ogóle sens? Czy obiekt dydaktyczny w takim miejscu ma jakiekolwiek uzasadnienie i kto poniesie koszt jego utrzymania?
Termin: 16 listopada 2012 r. godz. 18:00
Miejsce: Warszawa, Muzeum Ziemi PAN, al. Na Skarpie 27
Czy schronisko turystyczne o takiej kubaturze jest potrzebne na trzecim co do wysokości szczycie – Czarnohory i czy jego budowa nie będzie wyrokiem śmierci dla tego fragmentu Czarnohory?
Czy przypadkiem na fali – skąd inąd zrozumiałych – sentymentów i nostalgii za II RP nie został zagubiony zdrowy rozsądek?
Ne te i podobne pytania chcielibyśmy poszukać odpowiedzi.
Wstęp wolny.
W każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 18 w Willi Pniewskiego przy alei Na Skarpie 27 prawdziwi miłośnicy Karpat spotykają się by posłuchać ciekawych prelekcji o tych jedynych w swoim rodzaju górach, o ich historii i dniu dzisiejszym, o etnografii i geografii, czy też o dziejach związanych z nimi ludzi.
Towarzystwo Karpackie zostało założone w 1990 roku przez grono osób wywodzących się z warszawskiego akademickiego środowiska turystycznego, głównie ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich, w którym już od pewnego czasu z jednej strony uwierał ich mało studencki wiek, z drugiej zaś coraz mniej czasu na wywiązywanie się z przewodnickich obowiązków. Potrzebna więc była organizacja mniej wymagająca, w której każdy mógłby robić to co lubi bez dodatkowych zobowiązań. Niewielka grupa „ojców założycieli” w krótkim czasie powiększyła się o miłośników Karpat z całej Polski, a także z innych karpackich krajów. Połączyły ich wspólne zainteresowania, które najkrócej można określić jako karpackie krajoznawstwo, pojmowane jako interdyscyplinarna wiedza i zarazem aktywność poznawcza, jako swoista ciekawość świata, a w tym konkretnym przypadku Karpat. Dla członków naszego Towarzystwa Karpaty są bowiem przedmiotem szeroko rozumianej aktywności poznawczej, badawczej, artystycznej, kulturalnej i społecznej.