35-lecie “Chaty Socjologa” na Otrycie
“Chata Socjologa” na Otrycie w Bieszczadach obchodzi jubileusz 35-lecia. Chata została wzniesiona przez pracowników naukowych Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w 1973 roku. Przez 30 lat dawała schronienie licznie przyjeżdżającej młodzieży szkolnej i akademickiej, a także turystom.
W latach 70. i 80. ub. wieku służyła jako miejsce wymiany wolnej myśli, a ostatnio jako miejsce ucieczki od zgiełku wielkomiejskiego życia. Odbywały się w niej liczne panele dyskusyjne, obozy integracyjne, pokazy filmowe, a także warsztaty artystyczne. Obecnie Klub Otrycki powrócił do tych chlubnych tradycji.
13 stycznia 2003 roku „Chata Socjologa” spłonęła doszczętnie. Wkrótce Klub Otrycki – opiekun schroniska – podjął decyzję o jego odbudowie. Na jesieni 2004 roku konstrukcja Chaty była już gotowa. W kolejnych latach trwały prace wykończeniowe.
Odbudowa „Chaty Socjologa” była inicjatywą całkowicie społeczną. Otrytczycy odbudowali ją własnymi siłami, za własne pieniądze oraz pieniądze firm i ludzi dobrej woli. Dziś schronisko na Otrycie jest otwarte dla wszystkich strudzonych turystów.
Powstanie nowej „Chaty Socjologa” nie byłoby możliwe bez pomocy takich ludzi jak Nadleśniczy Marek Bajda z Nadleśnictwa Lutowiska, prof. Krzysztof Dyga, który społecznie zrobił projekt architektoniczny, były Dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego Wojomir Wojciechowski i wielu innych ludzi, którzy wykazali się dużą życzliwością i wsparciem.
W odbudowie „Chaty Socjologa” wzięło udział ponad sto osób, nie licząc przypadkowych turystów, którzy zatrzymywali się na Otrcie, by choć przez chwilę pomóc budowniczym.
Uroczystości 35-lecia odbyły się w dniach 26-27 września br. Wzięli w nich udział budowniczowie pierwszej i drugiej „Chaty Socjologa”, a także przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji oraz sponsorów. Tradycyjne wspólne pieczenie barana zakończyło również sezon turystyczny 2008.
„Jeszcze pięć lat temu nie byliśmy pewni, że będzie jeszcze szansa na świętowanie 35-lecia „Chaty Socjologa”. A jednak się udało! To dla wielu ludzi wielka sprawa. Uroczystości związane z 35-leciem były okazją do oficjalnych podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do odbudowy Chaty na Otrycie – powiedział Radosław Kowalski, Prezes Stowarzyszenia Klub Otrycki.
Więcej na:
Bieszczady.pl