Annapurna Dream – ruszyła wyprawa w Himalaje
Kinga Baranowska oraz Piotr Pustelnik wyruszyli w Himalaje. Ich celem jest wspinaczka na ośmiotysięcznik Annapurna (8091 m). Wyprawa planuje wspinaczkę na Annapurnę od strony północnej drogą niemiecką. Annapurna to trudny szczyt. Drogi prowadzące na Annapurnę zarówno od strony północnej jak i południowej, charakteryzują się dużymi trudnościami technicznymi oraz zagrożeniami obiektywnymi.
Annapurna to dziesiąty, co do wysokości szczyt ziemi o wysokości 8091 m n.p.m.. Położona w Nepalu, po wschodniej stronie rzeki Kali Gandaki. Należy do niskich ośmiotysięczników, jednak jest zaliczana do najniebezpieczniejszych gór świata. Do 2005 roku zarejestrowano zaledwie 103 wejścia na wierzchołek główny. Masyw Annapurny jest bardzo rozległy i składa się z 6 dużych szczytów, czyli głównego wierzchołka i pięciu wysokich siedmiotysięczników. Jest pierwszym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez człowieka – w 1950 roku zdobyli ją po ciężkiej walce Francuzi: Maurice Herzog i Louis Lachenal.
Do tej pory górę zdobyło 8 Polaków, w tym jedna Polka:
- 1987 – Artur Hajzer, Jerzy Kukuczka – pierwsze wejście zimowe
- 1991 – Bogdan Stefko, Krzysztof Wielicki, Wanda Rutkiewicz, Ryszard Pawłowski,
Mariusz Sprutta - 1996 – Andrzej Marciniak
Uczestnicy wyprawy
Kinga Baranowska
Himalaistka młodego pokolenia, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników.
Na trzech z nich stanęła jako pierwsza Polka – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia środowiskowe m.in. nagrodę Ministra Sportu za wspinaczkę na trzeci szczyt świata. Od kilku lat sukcesywnie realizuje swoje plany związane z Koroną Himalajów, której do tej pory nie osiągnęła żadna kobieta na świecie. Z wykształcenia geograf i ekonomistka.
Piotr Pustelnik
Urodził się w 1951 roku. Z zawodu inżynier chemik. Doktor nauk technicznych. Specjalność: ryzyko przemysłowe i bezpieczeństwo biznesowe. Wspina się od 1975 roku. Instruktor alpinizmu. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Dolomitach, w Pamirze, Karakorum i Himalajach. Laureat Nagrody „Fair Play” Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Honorowy Obywatel Miasta Łodzi.
W latach 1990 – 2008 wszedł na 13 z 14 szczytów ośmiotysięcznych. Do ukończenia Korony Himalajów (wejścia na wszystkie 14 ośmiotysięczników) zostało mu wejście na Annapurnę.