Działo się na Dunajcu – ratownicy w akcji
Ratownicy fundacji Safe Water Safe Land i strażacy Grupy Ratownictwa Specjalnego Nowy Sącz razem, każdego roku, mówią o przygotowaniu do wypadku w górach i trenują z ochotnikami. W tym roku wolontariusze działali pod hasłem „Po Nas Nie Spływa” i do wspólnego treningu zaprosili kajakarzy górskich – przede wszystkim instruktorów tego sportu, ale także osoby uprawiające go rekreacyjnie.
Akcja odbyła się na torze Wietrznice i na Dunajcu, na przełomie lipca i sierpnia. Szkolenia z pierwszej pomocy i ratownictwa realizowane były także na zalewie Rożnowskim, a mocny finał odbył się na Przystani Flisackiej w Szczawnicy, tak by dotrzeć również do spacerowiczów i turystów, niekoniecznie zapuszczających się na ekstremalne szlaki. „Chcemy pokazać, że pierwsza pomoc jest jak mycie zębów albo wiązanie sznurowadeł – mówi Ane Piżl, ratownik, prezes fundacji Safe Water Safe Land – to jest coś, co każdy potrafi robić od dziecka. Może przydaje się rzadziej, ale gdy już jest potrzebna, zależy od niej życie”.
Akcja „Po Nas Nie Spływa” jest częścią wieloletniego projektu – w zeszłym roku pod hasłem „Nas Obchodzi”, ratownicy przechodzili szlakami Beskidów, robiąc w schroniskach pokazy ratownicze i szkolenia. Rok wcześniej była to akcja „Nam Nie Wisi”, podczas której zarówno medycy, jak i ratownicy specjalistyczni wisieli w hamakach 24 godziny, wysoko w skałach, by zwrócić uwagę na problem braku umiejętności niesienia pierwszej pomocy w miejscach, gdzie nie działają profesjonalne służby ratunkowe.
Równolegle z prowadzeniem szkoleń i treningów ratowniczych dla ludzi gór, sportowców i turystów, wolontariusze zbierają też fundusze na prowadzenie szkoleń w Azji, Afryce i Ameryce południowej – w miejscach biednych i niedofinansowanych, tam, gdzie edukacja ratownicza w ogóle nie istnieje. Wolontariusze są przekonani, że Polska, jako kraj z rozwiniętym systemem ratownictwa – zarówno medycznego, jak i specjalistycznego na wodzie i w górach – powinna dzielić się swoim doświadczeniem i potencjałem.
Partnerem projektu „Po Nas Nie Spływa” było miasto i gmina Szczawnica, Klub Turystyki Kajakowej Bystrze, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, WOPR i Projekt AED.