Ekologia w schroniskach
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze modernizuje górskie schroniska. W Tatrach prace trwają w obiektach na halach Gąsienicowej i Kondratowej oraz w Dolinie Pięciu Stawów.
Od kilku lat PTTK przy współpracy Ekofunduszu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie realizuje program pn. „Zmniejszenie uciążliwości obiektów PTTK, zlokalizowanych na terenach parków narodowych dla ich środowiska przyrodniczego”. W ramach projektu wykonywana jest termomodernizacja budynków, tj. ocieplenie ścian i dachów oraz wymiana stolarki budowlanej, a także zmiana systemu ogrzewania na ekologiczne przy zastosowaniu energii elektrycznej, oleju opałowego i drewna. Poza tym w wielu obiektach wykorzystywana jest energia słoneczna i siła wody. W schroniskach sukcesywnie budowane są nowe lub modernizowane biologiczne oczyszczalnie ścieków. Obiektami zarządza spółka „Karpaty” PTTK w Nowym Sączu.
W Tatrach polepszono już warunki w obiektach na Polanie Chochołowskiej (tutaj planowane są jeszcze modernizacja oczyszczalni ścieków, polegająca na wymianie urządzeń technologicznych i montaż kolektorów słonecznych), w Dolinie Roztoki, na Kalatówkach i Ornaku. Schroniska zostały ocieplone, zmodernizowano kotłownie i instalację centralnego ogrzewania. Trzy pierwsze budynki ogrzewane są energią elektryczną i drewnem. Na Ornaku – ze względu na brak zasilania energetycznego – do ogrzewania wykorzystywane jest tylko drewno. Przygotowanie ciepłej wody wspomagają zainstalowane kolektory słoneczne. Przykładem schroniska, które stało się w pełni ekologiczne, jest hotel górski na Kalatówkach, gdzie kotłownia – jako jedyna – sterowana jest komputerowo. Ostatnio w schronisku przy Morskim Oku została zmodernizowana – z zastosowaniem nowoczesnej technologii – oczyszczalnia ścieków. PTTK wyremontowało też oczyszczalnię na Hali Kondratowej.
Rozpoczęły się prace przygotowawcze do modernizacji schroniska na Hali Gąsienicowej. Do „Murowańca” z dolnej stacji kolejki w Kotle Gąsienicowym doprowadzane jest zasilanie energetyczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie tu wybudowana stacja trasformatorowa. – Doprowadzony prąd pozwoli wreszcie przyłączyć wszystkie obiekty, przede wszystkim oczyszczalnię ścieków, która nie powinna mieć przerw w pracy. Zamierzamy ją przebudować i zmodernizować – tłumaczy Jerzy Kalarus, prezes spółki „Karpaty”. – Do 2011 roku zamierzamy też wymienić stolarkę i urządzenia centralnego ogrzewania, ocieplić ściany zewnętrzne, zmodernizować kotłownię, w której zamontujemy kotły elektryczne i zamontować solary – wymienia. Ostatnio PTTK dostosowało „Murowaniec” do obowiązujących wymogów p.-poż.
Remont w „piątce”
Usytuowane w trudnym wysokogórskim terenie schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich do dziś nie posiada odpowiedniego zasilania energetycznego. Kłopoty są z oczyszczaniem ścieków. W związku z tym planowana jest przebudowa małej elektrowni wodnej do mocy 80 KW. Pochodząca stamtąd energia zasili oczyszczalnię ścieków i ogrzeje budynek. Przewidziana jest też modernizacja kotłowni, polegająca na zastąpieniu kotła węglowego kotłami elektrycznymi.
Zostaną również zainstalowane kolektory słoneczne na połaci dachowej, które posłużą do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Schronisko czeka modernizacja instalacji centralnego ogrzewania oraz termomodernizacja budynku. W projekcie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu w oparciu o ustawę o ochronie przyrody znajduje się wiele wymogów dotyczących wyglądu budynków siłowni i oczyszczalni, zastosowania elementów dźwiękochłonnych, zamaskowania rurociągów w terenie, a także zabezpieczeń przed skażeniem środowiska na wypadek jakiejkolwiek awarii. – Aby to wszystko zrealizować, podstawowym warunkiem jest modernizacja małej elektrowni wodnej. Dlatego na ten obiekt staramy się pozyskać dodatkowe środki z Fundacji EkoFundusz oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, ponieważ koszty przedsięwzięcia oszacowano na ponad 5 mln zł – tłumaczy Jerzy Kalarus.