Jak zostać przewodnikiem tatrzańskim?
Zainteresowanie tym zawodem jest duże, szczególnie wśród ludzi młodych, uprawiających różne sporty górskie, dlatego Stowarzyszenie Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy postanowiło zorganizować kurs dla kandydatów na przewodników tatrzańskich – zawodu o ponadstutrzydziestoletniej tradycji.
Korzenie zorganizowanego przewodnictwa tatrzańskiego sięgają początków Towarzystwa Tatrzańskiego, a po słowackiej stronie Tatr – początków Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego. Obecne przewodnictwo tatrzańskie to nie tylko prowadzenie turystów oraz wycieczek szkolnych w Tatry, to także przewodnictwo po regionie szeroko pojętego Podtatrza. Tak przynajmniej stanowią do dziś obowiązujące przepisy: Ustawa o usługach turystycznych z 1997 roku oraz Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 1999 roku. W jakim kierunku pójdą prace nad nowelizacją ustawy – okaże się niebawem.
Zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi, kandydaci na przewodników turystycznych, w tym również tatrzańskich, szkoleni są na kursach, a na przeprowadzenie szkolenia wydaje upoważnienie marszałek danego województwa. Dla przewodników tatrzańskich – Marszałek Województwa Małopolskiego. Szkolenie zwykle trwa dwa lata i obejmuje od 250-300 godzin szkolenia teoretycznego i około 50-60 dni zajęć praktycznych w terenie.
Kandydaci na przewodników tatrzańskich, zgłaszając się na kurs, powinni już posiadać odpowiedni zasób wiedzy o Tatrach, a także wykazać się znajomością szlaków turystycznych w Tatrach. Zawód ten wymaga także dobrego stanu zdrowia i niezłej kondycji. Komisja przyjmująca kandydata przeprowadza sprawdzian kwalifikacyjny.
Zgodnie z ustaleniami Rady Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego, najbliższy kurs dla kandydatów na przewodników tatrzańskich organizuje SPT im. Klimka Bachledy w Zakopanem, które dysponuje kadrą wybitnych instruktorów przewodnictwa i taternictwa, w większości przewodników z międzynarodowymi certyfikatami UIAGM (m.in. Maciej Berbeka, Maciej Pawlikowski, Ryszard Gajewski, Mieczysław Ziach, Marcin Kacperek), a także wykładowcami – specjalistami w różnych dziedzinach wiedzy górskiej (Władysław Cywiński, Paweł Skawiński, Maciej Pinkwart, Rajmund Starzyk i niżej podpisany. Kierownikiem kursu będzie Wojciech Marczułajtis, który wzorowo prowadził podobny kurs w latach 2001-2003, a absolwenci tego kursu już od kilku lat są przewodnikami tatrzańskimi i dobrze sobie radzą w tym zawodzie.
Kurs rozpocznie się w styczniu przyszłego roku i potrwa z przerwami wakacyjnymi do jesieni 2010 roku. Wykłady będą prowadzone w Ośrodku Edukacyjnym TPN przy rondzie w piątki w godz. 16-20, natomiast wycieczki i szkolenie praktyczne w terenie odbywa się w soboty i niedziele. Oprócz tematyki wyszczególnionej w obowiązującym programie szkolenia, omawiane będą również tematy – także dotyczące Tatr – dotychczas na kursach pomijane, które mogą wzbogacić wiedzę przyszłego przewodnika tatrzańskiego.