Klub Filmowy Głodówka ma równy rok
Kiedy 10 stycznia 2011 roku uruchomiliśmy to najwyżej położone kino w Polsce (na inauguracji było ok. 70 osób), mieliśmy spory zapas entuzjazmu, ale nie byliśmy pewni czy to ma sens.
Był torcik z jedną świeczką… przywieziony z Zakopanego przez stałych bywalców Klubu Filmowego Głodówka – Lidkę i Bogdana. To bardzo miły i niespodziewany akcent rocznicy kina w schronisku górskim. Na słodko widzowie wchodzili w bardzo trudny temat offowego filmu Dominika Matwiejczyka pt. „Czarny”, uznanego za jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów kina polskiego ostatnich lat.
W pierwszym roku działalności odbyło się 55 projekcji, w tym dwumiesięczny projekt ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich "Kino Polskie Na Wysokości 1138 m” i kilka specjalnych wydarzeń: Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata (22-25 czerwca), Jesienny Maraton – Muzyka i Animacja (28-30 października) i Tatrzańską Zadumkę Filmową (10-12 listopada). Esencją tych spotkań były wyselekcjonowane produkcje dokumentalne i fabularne kina niezależnego, które KFG pozyskuje własnymi kanałami.
Widzowie obejrzeli ponad sto filmów i spotkali się z twórcami kina w liczbie ponad 40-tu osób, których przez ten rok zaprosiło Schronisko Głodówka. Tak, po każdej projekcji była dyskusja, nieraz bardzo mocno osadzona w emocjach. Oto fotograficzny ślad tych spotkań.
Zdecydowana większość widzów dojeżdżała z Zakopanego i Nowego Targu (ponad 20 km). Nawet wtedy, kiedy na drogach bywało bardzo ślisko. Godne podziwu, chyba nie tylko mojego! Najlepszy dowód, że ten z pozoru abstrakcyjny pomysł ma sens.
Projekt kina w schronisku, na uboczu cywilizacji przetrwał rok. Powinien istnieć dalej ale wymaga wsparcia z zewnątrz. I z tym jest kłopot. Włodarze gminy i szerzej – powiatu nie chcą nas zauważać, nie chcą nam pomagać. A Schronisko Głodówka jest swoistą Kliniką Kultury, najprężniej działającą placówką kulturalną w gminie. Placówką niepubliczną! Prócz kina organizuje się tutaj koncerty tzw. muzyki wartościowej i kilkudniowy Festiwal Muzyczna Zohylina o zasięgu co najmniej regionalnym. Jest komenda Podhalańskiego Hufca ZHP, który w tym samym roku się tu zawiązał.
Gramy dalej, nie budując swojej przyszłości na narzekaniu, tylko na działaniu. Pod prąd. W bieżącym roku pragniemy utrzymać poniedziałkowe projekcje, a także kreować wydarzenia specjalne.
Oto plany na pierwszą połowę roku:
- 21 marca 2012 – Maraton filmowy „Strefa dokumentu – Głodówka Doc”
- 08 marca 2012 – Kino dla kobiet
- 24 marca 2012 – Maraton filmowy „Strefa dokumentu – Głodówka Doc”
- 11-13 maja 2011 – Planet Doc Film Festival
Tym, którzy nam zaufali – dziękujemy, zapraszamy na kolejne spotkania ze sztuką filmową. Zabierzcie swoich znajomych i przybywajcie do kina na najwyższym poziomie!