Lawinowa “czwórka” w Tatrach!
W Tatrach obowiązuje IV stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie powyżej górnej granicy lasu jest w zasadzie niemożliwe. Schroniska w Pięciu Stawach Polskich oraz przy Morskim Oku obecnie nie są osiągalne. Wszystkie szlaki prowadzące do niego są zagrożone zejściem lawin dużych rozmiarów.
Podobnie schronisko w morskim Oku, gdzie droga dojazdowa prowadzi popod stoki o znacznym i średnio stromym nachyleniu i jest ona w zasięgu dużych lawin. Do pozostałych schronisk możemy bezpiecznie dotrzeć drogami dojazdowymi.
Pamiętajmy że poruszanie się w tych warunkach powyżej górnej granicy lasu wymaga dużej wiedzy lawinoznawczej oraz bezwzględnego posiadania sprzętu lawinowego tj. detektora LVS, sondy, łopatki, oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Jest ono osiągalne jedynie dla ludzi zawodowo związanych z górami i posiadających duże doświadczenie.
Ruch narciarski może odbywać się wyłącznie na wyznaczonych i przygotowanych trasach. Jakiekolwiek jazdy poza trasą przygotowaną mogą skończyć się wypadkiem lawinowym.
Stabilność Pokrywy Śnieżnej:
Pokrywa śnieżna jest słabo związana na większości stromych stoków.
Prawdopodobieństwo samoistnego i mechanicznego wyzwolenia lawiny:
Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne na licznych stromych stokach już przy małym obciążeniu dodatkowym. Możliwe jest samorzutne schodzenie licznych średnich, a często również dużych lawin.
Zalecenia dla ruchu osób:
Warunki zdecydowanie niekorzystne. Poruszanie się wymaga ekstremalnie dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach średnio stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków.
Przewidywany rozwój zagrożenia lawinowego:
tendencja rosnąca
Informacje dodatkowe:
Poruszanie powyżej granicy lasu jest w zasadzie niemożliwe. Zagrożone są również dojścia do schronisk. Szczególnie niebezpieczne jest dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Apeluję o zapoznanie się z zaleceniami dla ruchu turystycznego dla IV SZL
za szczególne niebezpieczne należy zawsze uważać stoki o wystawie północno-wschodniej, północnej, i północno-zachodniej. Czynnikiem radykalnie zwiększającym zagrożenie lawinowe jest silny wiatr w połączeniu z opadem śniegu, należy śledzić kierunek wiatru i miejsca odkładania śniegu w terenie.