Nieszpory ludźmierskie i kardynał na postumencie
Po 16 latach od premiery na Podhalu znowu zabrzmią “Nieszpory Ludźmierskie”. Koncert uświetni odsłonięcie w Rabie Wyżnej pomnika Jana Pawła II, który daje sakrę biskupią kard. Dziwiszowi. Uroczystości odbędą się 4 maja.
Pomysł stawiania pomnika obecnemu metropolicie krakowskiemu, ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi, nie do końca podoba się kurii. – Ks. Kardynał nie jest zwolennikiem swoich pomników, ale postawiono go przed faktem – tłumaczy ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy Archidiecezji Krakowskiej. – Niestety, nie na wszystko ma się wpływ. Rzecznik podkreśla, że nie jest to pomnik kardynała – główną postacią jest Jan Paweł II, który udziela święceń ks. Dziwiszowi. Dodaje, że nie jest to pierwszy przypadek, by żywym dostojnikom kościelnym stawiać pomniki. Wcześniej z takimi pomysłami Kościół spotykał się głównie wśród Polonii amerykańskiej. Ks. kardynał Stanisław Dziwisz nie obraził się jednak na swoją rodzinną wieś i zapowiedział, że 4 maja będzie uczestniczył w uroczystościach w Rabie.
Uroczystości uświetnią 30-lecie pontyfikatu Jana Pawła II i jubileusz święceń biskupich ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Autorem pomnika jest Marek Szala, artysta z Szaflar. Wykonawcą odlewu z brązu – Andrzej Szczepaniec. Dzieło sfinansował nieżyjący już Stanisław Komorowski, pochodzący z Raby Wyżnej, który wyemigrował do USA jeszcze przed wojną. – Była to jego ostatnia wola przed śmiercią – mówi Andrzej Dziwisz, wójt Raby Wyżnej i zarazem bratanek kardynała. Wysokości przekazanej przez polonusa kwoty nie chce zdradzić.