Pierwsza od 32 lat polska wyprawa w góry Afganistanu
W lipcu przyszłego roku wyruszą do Afganistanu, do “Korytarza Wachańskiego”, polscy alpiniści. Korytarz Wachański to wąskie (300 km długości i kilkadziesiat kilometrów szerokości), równoleżnikowo położone terytorium Afganistanu, oddzielające Tadżykistan od Pakistanu, na wschodzie graniczące z Chinami.
Obszar ten zajmują góry pogranicza Pamiru, Hindukuszu i Karakorum. Przez 32 lata polskie wyprawy nie odwiedzały tego rejonu. Inwazja sowiecka, komunistyczny przewrót, walki z Talibami, skutecznie uniemożliwiły wyjazdy do Afganistanu. Wcześniej, przez 18 lat, działało w korytarzu wachańskim kilkadziesiąt polskich wypraw, które zdobyły wiele dziewiczych szczytów. Zimowym wejściem na Noszak (7492 m) Andrzej Zawada z Tadeuszem Piotrowskim zapoczątkowali zimowe zdobywanie gór wysokich, co póżniej przekształciło się w polską specjalność.
Ośmioosobowa wyprawa zamierza dotrzeć w rejon swojej działalności- wschodnią część "Korytarza"- z Tadżykistanu, co wyeliminuje poruszanie się przez rejony objęte wojną. "Korytarz" jest wolny od działań wojennych. Celem wyprawy jest zdobycie kilku dziewiczych szczytów i pokazanie, że alpiniści znowu mogą jeżdzić do Afganistanu, w którym na pierwszych zdobywców czeka jeszcze kilkaset szczytów.