Pod skałami Meteory
Wspaniałe miejsce wybrali Grecy, gospodarze ubiegłorocznego kongresu UIAGM, na spotkanie delegatów przewodników wysokogórskich. Fantastyczne, kilkusetmetrowe skały Meteory z klasztorami na skalnych wieżach są niezwykłą atrakcją turystyczną Grecji.
![]() |
klasztory Warlam i Russeanu fot. Marcin Kacperek, arch. www.tygodnikpodhalanski.pl |
W takiej scenerii, w miasteczku Kalambaka, leżącym u ich stóp, odbywały się dwudniowe obrady przewodników wysokogórskich z kilkunastu państw świata, w których uczestniczyli również Marcin Kacperek i Piotr Konopka. Kongresy delegatów państw członkowskich UIAGM/IVBV odbywają się co roku w okresie jesiennym, natomiast zebrania generalne, połączone z zawodami narciarskimi, organizowane są na wiosnę. W dorocznym kongresie uczestniczą delegaci z poszczególnych organizacji członkowskich oraz przewodniczący komisji technicznej. Polskie Stowarzyszenie Przewodników Wysokogórskich reprezentowali w Grecji Marcin Kacperek, nowo wybrany prezes stowarzyszenia, oraz Piotr Konopka, który po dziesięcioletnim kierowaniu stowarzyszeniem zrezygnował z kandydowania na to stanowisko. Przewodniczącym komisji technicznej jest obecnie Andrzej Lejczak, który będzie uczestniczył w następnych posiedzeniach delegatów UIAGM.
Ubiegłoroczny kongres po raz pierwszy odbywał się w Grecji, dlatego jego organizatorom zależało na wybraniu atrakcyjnego, jedynego w swoim rodzaju miejsca. Meteory to wysokie skalne wieże, zbudowane z konglomeratu zlepieńca i piaskowca, o poziomym uwarstwieniu. Skały te tworzyły się w płytkiej zatoce morza, do której z gór Pindos spływały rzeki transportujące piasek i żwir. Przed mniej więcej 60 mln lat Nizina Tesalska była zatoką morską. Potem obszar ten został wypiętrzony i potrzaskany uskokami. Powstał w ten sposób 400-metrowej wysokości płaskowyż, który podlegał procesom erozyjno-denudacyjnym, co w konsekwencji doprowadziło do rozczłonkowania płaskowyżu i uformowania wież oraz bastionów skalnych o płaskich wierzchowinach. Tak powstał przepiękny krajobraz Meteory, której wnęki skalne posłużyły pierwszym eremitom za niedostępne pustelnie. W okresie najazdów serbskich w XIII wieku zaczęli się na niedostępnych skałach chronić anachoreci, którzy zbudowali 24 klasztory, będące obecnie niezwykłą atrakcją turystyczną. U stóp skał Meteory leży miasteczko Kalambaka, którego korzenie sięgają ponad 2000 lat. Miasto to, w źródłach historycznych noszące wówczas nazwę Eginion, zostało zniszczone przez Rzymian w 167 roku przed narodzeniem Chrystusa. Z czasem odbudowane, nosiło nazwę Stagi. Obecną nazwę Kalambaka nadano mu w okresie Imperium Otomańskiego. Dzisiaj jest ono centrum turystycznym z licznymi hotelami, w których zatrzymują się turyści zwiedzający Meteory. W jednym z takich hoteli odbywały się dwudniowe obrady przewodników górskich.