Przyroda Jesioników jest zagrożona
Przyroda Jesioników jest zagrożona, wynika z oświadczenia grupy 20 uczonych, którzy przy tej okazji poparli ideę utworzenia Parku Narodowego Jesioniki.
„Z biologicznego punktu widzenia obszar Wysokiego Jesionika stanowi nadzwyczaj wartościowy przyrodniczo region. Przy czym występują tu poważne problemy ekologiczne. W ich wyniku dochodzi do zagrożenia unikatowych w skali Europy ekosystemów. Zagrożony przez to jest ogólny stan tutejszego środowiska naturalnego” – głosi oświadczenie. Jednym z sygnatariuszy oświadczenia jest kierownik Katedry Zoologii Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, Stanislav Bureš. Dokument podpisali również inni naukowcy tej uczelni, a także Uniwersytetu Ostravskiego i Akademii Nauk. Za najpoważniejszy problem uznali istnienie kosodrzewiny w najwyższych, pierwotnie bezleśnych partiach gór. Wypiera ona naturalne dla tych miejsc gatunki roślin i zwierząt. Ponadto utrudnia schodzenie lawin, bez których np. w Wielkiej Kotlinie bez przeszkód rosłyby drzewa, a szereg występujących tam gatunków by zniknął. Problemem według specjalistów jest także istnienie świerkowych monokultur, czy nadmierna ilość obcych gatunków.
Kierownik zarządu Parku Krajobrazowego Jesioniki Jan Halfar uważa, że problemów jest jeszcze więcej. Niektóre gatunki zwierząt, jak głuszec czy cietrzew prawie całkowicie wyginęły. Ilość innych, jak np. rysia, jest bardzo niewielka. „Bez wątpienia najpoważniejszym ekologicznym problemem jest obca w tym środowisku kosodrzewina, występująca na około 180 hektarach tzw. łąk subalpejskich. Wypas zwierząt lub koszenie na tym obszarze doprowadziłyby do zwiększenia róznorodności gatunków. Mamy jednak do czynienia z obszarem bezleśnym, który nie powstał w wyniku działalności człowieka. Powinny więc zachodzić w tych miejscach naturalne procesy przyrodnicze” – stwierdza Halfar. „Okazuje się, że dotychczasowa forma ochrony przyrody Jesioników w formie Parku Krajobrazowego nie jest wystarczająca, szczególnie dla centralnej, najcenniejszej części tego pasma. Domagamy się od ministra środowiska naturalnego, by podjął kroki zmierzające do poprawy ochrony wyjątkowych wartości Wysokiego Jesionika. Jako odpowiednie rozwiązanie, zaleca się przygotowanie i realizację propozycji utworzenia parku narodowego” – wyrażają swoje zdanie naukowcy.
Park narodowy ma szereg tak zwolenników, jak i przeciwników. Do tych pierwszych zalicza się np. Towarzystwo Przyjaciół Jesioników. „Podczas dyskusji o pomysłach jego utworzenia, od niektórych przedstawicieli władz usłyszeliśmy niestety, że dotychczasowa forma ochrony przyrody jest wystarczająca. Oświadczenie uczonych podważa te głosy i wręcz wskazuje, że problem należy pilnie rozwiązać” – powiedział przewodniczący Towarzystwa Ondřej Bačík. Z większą rezerwą do pomysłu powstania parku narodowego podchodzą Lasy Republiki Czeskiej, czy niektóre gminy. „Wydaje się, że dla ludzi będzie stanowiło to dodatkowy element otoczenia obwarowany przepisami. Według naszych opinii dotychczasowa forma ochrony jest wystarczająca. Odbieramy pomysł jako zamiar stworzenia miejsc pracy dla parkowych strażników, dla dyrekcji czy pozostałych pracowników” – podsumował niedawno stanowisko większości radnych Loučnej nad Desną starosta Pavel Martínek. Czy park narodowy wkrótce powstanie, tego nie wiadomo. Nie rozpoczęto nawet procesu zmierzającego do jego utworzenia. Ministerswto na razie nie ma na ten cel ani środków finansowych, ani możliwości przygotowania projektu.