Sześćdziesiąt lat PTTK na ziemi kłodzkiej
Wydawać by się mogło, że na ziemi kłodzkiej, gdzie turystyka jest znaczącą gałęzią rozwoju, takie wydarzenie jak 60-lecie Oddziału PTTK powinno przybrać rangę uroczystości wychodzącej daleko poza branżę.
Niestety, nie wyszło, co jednak nie umniejsza roli przewodników sudeckich i innych pasjonatów turystyki w regionie. Jubileuszowymi obchodami (13 bm.) przypomnieli, że istnieją i co najważniejsze – działają. Duszniki-Zdrój okazują się być wyjątkowe na turystycznej mapie ziemi kłodzkiej. To tutaj już w 1880 roku zawiązane zostało Górskie Towarzystwo Hrabstwa Kłodzkiego, rok wcześniej niż Kłodzkie Towarzystwo Górskie, znane do dziś jako GGV. Polanica-Zdrój również, bowiem po drugiej wojnie światowej, to właśnie w tym uzdrowiskowym miasteczku zaczął się kształtować ruch turystyczny. – Tutaj powstał pierwszy oddział i stąd wywodzili się pierwsi przewodnicy, tutaj też było prężne koło i przez długie lata podlegaliśmy pod Polanicę zanim oddział przeniesiony został do Kłodzka – mówi prezes Oddziału PTTK w Kłodzku Henryk Berczyński.
Z okazji obchodów 60-lecia Oddziału PTTK w Kłodzku przewodnicy sudeccy i sympatycy udali się najpierw do Polanicy, gdzie w leśnym parku przy kamiennym niedźwiedziu odsłonięta została pamiątkowa tablica, wmurowana na miejscu wcześniejszej z okazji 30-lecia, ale która, niestety, nie oparła się złodziejom. Później wraz z gośćmi zaproszonymi spotkali się w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, gdzie wielu z nich odznaczono i wyróżniono, m.in. Medalem PTTK „Za Pomoc i Współpracę”. Ten ostatni przyznano samorządom obu wymienionych miast, jako jedynym, które wspierają działalność PTTK-u, oraz dusznickiemu Muzeum Papiernictwa.
Sześćdziesiąt lat to piękny wiek dla Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Kłodzku, a właściwie pierwszych organizacji turystycznych na ziemi kłodzkiej, ale i wystarczający czas, by doświadczyć i dostatku, i trudności. Leszek Majewski, jeden z kilku przewodników o najdłuższym stażu, przypomniał, iż był to szybko rozwijający się oddział, z czasem jeden z najbogatszych w kraju, a później tonął w długach i tylko dzięki zaangażowaniu niewielkiej grupy ludzi udało się go uratować. Dziś kłodzki Oddział PTTK zrzesza tylko trzy koła: w Kłodzku, Dusznikach-Zdroju i koło przewodników sudeckich.
A oto odznaczeni działacze. Złotą Honorową Odznakę PTTK otrzymali: Jerzy Makrocki i Donat Toczyński; Srebrną: Barbara Dawiec, Czesław Gajda, Henryk Jadach, Lidia Karpowicz, Roman Kowalski i Romana Chimowicz-Majewska, Eugeniusz Taugień, Zbigniew Samaryk, Piotr Wojnarowski, Krystyna Żarnecka; Złotą Odznakę „Zasłużony w Pracy Wśród Młodzieży” przyznano Zbigniewowi Jaszkowi; Srebrną: Henrykowi Berczyńskiemu, Leszkowi Majewskiemu i Remigiuszowi Szymkiewiczowi; Srebrną Odznakę Zasłużony Pracownik PTTK otrzymali: Maria Borowczyk i Joanna Dworakowska, Honorową Odznakę Turysta Dolnego Śląska otrzymali: Kazimierz Barański, Teresa Biskupska, Władysław Biskup, Stanisław Fraus, Maria B. Ginter, Jolanta Jakubek, Marek Krzan, Stanisław Marszałek, Zbigniew Oliwa, Bogdana Rzekiecka, Zygmunt Szczepanek, a Odznakę Zasłużony dla PTTK Oddziału Ziemi Kłodzkiej: Władysław Dawiec, Agnieszka Drath, Marek Gałowski, Zbigniew Gołąb, Wioletta Górna, Bolesław Jaśkiewicz, Jerzy Karpowicz, Bożena Król-Michna, Wiesław Michna, Dariusz Mielec, Marek Petryk, Edyta Pieńkowska, Wanda Piotrowska, Stefan Remont, Eugeniusz Taugień, Tytus Wyczółek, Ryszard Ściebura, Andrzej Stryk.