Tygodnik na lato
Miejsca ciekawe, nieznane i tajemnicze. Tatry dla ambitnych i leniwych. Darmowe bilety, kupony rabatowe, konkursy. Od dziś, przez całe wakacje, specjalne strony dla turystów. Warto poznawać Podhale z Tygodnikiem.
![]() |
Widok z Polany Biały Potok na Kominiarski Wierch fot. arch. www.tygodnikpodhalanski.pl |
Zaczynamy od Polany Biały Potok. To propozycja dla szukających spokoju, odpoczynku na łonie przyrody. Ze względów kulinarnych – wyprawa polecana szczególnie łysym. Oddalona od Zakopanego zaledwie o 10 km, przy drodze w kierunku Czarnego Dunajca. Czas dojazdu z Zakopanego samochodem wynosi ok. 15 minut. Rowerem ok. 1 godziny. Polana, oprócz tego, że łatwo dostępna z głównej drogi, jest pięknie usytuowana. Z jej zachodnich krańców rozciągają się widoki na Kominiarski Wierch, Czerwone Wierchy, Magurę Witowską i reglowe wzniesienia Tatr Zachodnich.
Ale zanim wjedziemy na samą polanę, możemy nieco rozpieścić podniebienie, wstępując do Zajazdu „U Józefa”, gdzie łysi mają specjalny przywilej. Możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej Zajazdu: „Właściciel, jako sympatyk polskiej Partii Łysych, wszystkim swoim gościom, którzy szczycą się ubytkiem włosów na głowie, przyznaje 10% zniżki na oferowane usługi”. Korzystając (lub nie) z tej oryginalnej oferty, warto wybrać się na poobiedni spacer na polanę.
Jednak, jeśli po obfitym daniu regionalnym „U Józefa” zechcemy skosztować jeszcze „czegoś na ząb” – możemy odwiedzić małą bacówkę Jana Długopolskiego Maślanego (tuż obok Zajazdu), który przez całe życie pasał owce, nawet w odległych Bieszczadach (w których spędził 35 lat). Jego opowieści przy watrze i kotliku, w półmroku bacówki, z pewnością zapadną w pamięci odwiedzających na długo, a wędzony duży oscypek będzie przypominał „smak Jaśkowych opowieści”. – Oscypki muszą mieć odpowiednią twardość. Trzeba je w ciepłej wodzie moczyć, wtedy nie będą pękać – zdradza sekret baca Jasiek.
Samą polanę warto obejść wokół wygodnymi drogami (od strony TPN Drogą pod Reglami), które są idealne również jako ścieżki rowerowe. Pętla wokół Polany Biały Potok zajmie piechotą ok. godziny. Na środku polany rozrzucone są stare szałasy pasterskie, których widok dodaje temu miejscu swoistego uroku. Z Polany Biały Potok możemy się także udać Drogą pod Reglami w stronę Doliny Chochołowskiej lub Kościeliskiej albo wejść w głąb reglowej Doliny Lejowej.