Wyrównają szlaki
Rząd uruchomi w Karkonoszach program udostępniania górskich szlaków niepełnosprawnym. To pierwszy taki projekt w Polsce. Jeśli się uda, będzie realizowany w innych regionach kraju.
Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, obiecał w Jeleniej Górze rządowe pieniądze na przystosowanie drogi z Małej Kopy do Domu Śląskiego w Karpaczu tak, by mogli korzystać z niej turyści na wózkach inwalidzkich. Przebudowane zostanie także samo schronisko. Jego zdaniem 5,5 mld zł, którymi dysponuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powinny służyć przede wszystkim przedsięwzięciom, które aktywizują duże grupy inwalidów.
– Trzeba zrobić wszystko, by wyciągnąć ich z domów i wyrwać z marazmu niepełnosprawności – uważa minister Duda. Wyrównywanie nawierzchni szlaku Karkonoski Park Narodowy zacznie w tym roku. W Domu Śląskim przebudowane zostaną toalety, wybudowany taras widokowy oraz winda. Dla potrzeb niepełnosprawnych dostosowanych zostanie też kilka pokoi. – Przedłużenie szlaku dostępnego dla osób niepełnosprawnych byłoby w Czechach. Turyści na wózkach mogliby dojeżdżać nim do schroniska Lučni Bouda – mówi Jerzy Pokój, przewodniczący sejmiku dolnośląskiego. Niepełnosprawni turyści coraz częściej przyjeżdżają w Karkonosze. Jednak większa część gór pozostaje dla nich niedostępna. Szlaki są wyboiste i trudne do pokonania.
Inwalidzi najczęściej korzystają z kolejek. Między innymi tej na szczyt Małej Kopy. Samochodem dojeżdżają pod sam wyciąg. Pracownicy pomagają im we wsiadaniu i wysiadaniu. Obecnie w Karkonoszach jest tylko jeden szlak przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Prowadzi on do wodospadu Szklarka w rejonie Szklarskiej Poręby. Rozpoczyna się przy parkingu i kioskach z pamiątkami, a kończy przy schronisku Kochanówka platformą widokową. Ułatwienia dla niepełnosprawnych zbudowano też w schronisku. Pod tym względem jest ono wyjątkiem w górach.