“n.p.m.”, październik 2008
W paździenikowym numerze Magazynu “n.p.m.” między innymi: Wanda pokonała mężczyzn; Bombowce latały nad głowami; Krywań patrzy z góry; Leszek Cichy ma swoją przełęcz.
Wanda pokonała mężczyzn
Mount Everest to 8850 metrów marzeń każdego himalaisty. Najwyższy szczyt świata przed zakusami wspinaczy bronił się do 1953 roku, gdy pokonali go Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Nim Czomolungma ugięła się przed kobietą, musiały jednak minąć kolejne 22 lata. Płeć piękna na Górze Gór niejednokrotnie pokazywała, że nie musi być płcią słabą. Na szczycie stanęło już wiele kobiet – w tym cztery Polki. W październiku przypada 30. rocznica przetarcia tego najważniejszego szlaku przez Wandę Rutkiewicz. Jej śladem poszły trzy kobiety z naszego kraju: Anna Czerwińska, Martyna Wojciechowska i Agnieszka Kiela-Pałys. O swoim zdobywaniu Everestu opowiadają na łamach “n.p.m.”.
– Nie chcę, by Everest był efektownym zakończeniem mojej górskiej działalności. Ja chcę iść ciągle naprzód – mówi Anna Czerwińska, która na dach świata weszła za czwartym razem.
– To najwyższa góra, a więc wymaga długiej i żmudnej aklimatyzacji. I właśnie ta cierpliwość długodystansowca była dla mnie wyzwaniem – wspomina Martyna Wojciechowska, znana dziennikarka, która podejmuje różne górskie wyzwania.
– Nie oczekuję w tym sporcie ulgowego traktowania tylko dlatego, że jestem kobietą. Niezależne od płci, jest tyle samo do zrobienia – podkreśla Agnieszka Kiela-Pałys.
Bombowce latały nad głowami
Wyprawa na Kaukaz latem tego roku oznaczała nie tylko zmagania z górskimi szczytami. Wojna rosyjsko-gruzińska sprawiła, że w górach były wzmożone kontrole, nie każdy rejon był dostępny dla turystów, a w nocy nad głowami latały. bombowce. Zapraszamy w gorący rejon Kaukazu, tym razem na trekking w Dolinie Adył-Su.
Krywań patrzy z góry
Narodowa góra Słowaków to najpopularniejszy dziś szczyt w Tatrach naszych południowych sąsiadów. W sezonie każdego dnia wchodzi na niego ponad 200 miłośników gór. Mimo to wierzchołek ma swoją magię, a widok ze szczytu należy do najpiękniejszych w całych Tatrach. Dlaczego tak chętnie wspinamy się na Krywań?
Leszek Cichy ma swoją przełęcz
Tomasz Walkiewicz był uczestnikiem pierwszej polskiej wyprawy na Gunnbjorns Feld, najwyższy szczyt Arktyki. W jej skład wchodzili między innymi znany himalaista Leszek Cichy oraz zdobywca biegunów – Marek Kamiński. O tym, co wydarzyło się na Grenlandii, opowiada w rozmowie z Jakubem Terakowskim.
A ponadto:
Ojciec lodowych gór – relacja z Pamiru Chińskiego i wyprawy na Muztagh Ata (7546 m n.p.m.). O tej górze mało kto słyszał, bo znajduje się z dala od najpopularniejszych miejsc wypraw wysokogórskich i trekkingowych.
Kraina bez stonki – Nazywano je śląskimi Bieszczadami, mimo że nigdy nie było w nich takich tłumów jak w Bieszczadach. Uważano, że są osobnym pasmem, choć stanowią tylko południowy fragment Gór Złotych. Góry Bialskie, bo o nich mowa, mają w sobie coś, co przyciąga.
Górska wersja Przystanku Woodstock – “Tu kończy się Lądek Zdrój. Dalej jest tylko szara rzeczywistość” – głosi billboard na szosie wylotowej z Lądka Zdroju. Jakby na przekór temu hasłu mieszkańcy uważają, że to oni żyją w szarej rzeczywistości, a kolorowo jest gdzieś hen, za horyzontem. Wszystko się jednak zmienia pod koniec września, kiedy to w Lądku Zdroju odbywa się Przegląd Filmów Górskich. Na czym polega fenomen tego festiwalu?
Czasem słońce, czasem deszcz – w “Poradniku n.p.m.” radzimy, jak nie zmoknąć na szlaku, w co się ubrać i przede wszystkim, jak zadbać, by wszystkie elementy naszego turystycznego stroju zachowały swoją odporność na wodę jak najdłużej.