“n.p.m.”, sierpień 2008
W sierpniowym numerze “n.p.m” między innymi: O krok od śmierci; Dolomity w polskich górach; Zugspitze motywuje piłkarzy; Ostra jazda między turystami.
O krok od śmierci – Markowi Klonowskiemu i Tomaszowi Mackiewiczowi udało się zdobyć Mount Logan (5959 m n.p.m.), najwyższy szczyt Kanady.
Przez trzy tygodnie nie spotkali na lodowcu żywej duszy, a trudnego trawersu dokonali bez pomocy samolotu. Na głównym wierzchołku stanęli jako pierwsi Polacy, mimo że w internecie trwały gorące dyskusje, czy ktoś ich jednak nie wyprzedził. Dowodów jednak nie znaleziono. Wyprawa zakończyła się szczęśliwie, choć kończący przygodę spływ rzeką Chitina o mały włos nie zakończył się tragicznie. Relacja z wejścia na Logan z pewnością dostarczy miłośnikom gór wielu wrażeń.
Dolomity w polskich górach
Gdzie w Tatrach szukać alpejskiego klimatu? Tym razem proponujemy wędrówkę na Czerwone Wierchy. Wielu miłośników gór może powiedzieć, że tam iść nie warto, bo tłok i za blisko Giewontu oraz Kasprowego Wierchu. Ale na szlaku z Przysłopu Miętusiego na Małołączniaka ceprów jest niewielu. Przed wyjazdem w Tatry warto przeczytać, jakie historie wiążą się z Czerwonymi Wierchami i co można zobaczyć na granicy polsko-słowackiej. Choć od wejścia do strefy Schengen tak naprawdę granic już nie ma.
Zugspitze motywuje piłkarzy
Przed zakończonymi niedawno piłkarskimi mistrzostwami Europy w Austrii i Szwajcarii trener piłkarskiej reprezentacji Niemiec Joachim Löw ogłosił skład narodowej kadry na ośnieżonym i spowitym chmurami alpejskim szczycie Zugspitze (2962 m n.p.m.). Motywował swoich podopiecznych na tle skalnego bloku ze złotym krzyżem. Miejsce nie było przypadkowe, bo najwyższa góra Niemiec ma dla tego kraju symboliczne znaczenie, a wspinaczka miłośnikom gór dostarcza niezapomnianych wrażeń. Proponujemy wejście na szczyt od austriackiej strony, z uroczego Ehrwaldu.
Ostra jazda między turystami
Szaleni właściciele motocykli krosowych i quadów to coraz większy problem na górskich szlakach. Wyczyny szukających adrenaliny młodych ludzi doprowadziły już w górach do kilku tragicznych wypadków. Wielu z nich nie boi się nawet łamać prawa obowiązującego w parkach narodowych. Dlatego w sierpniowym „n.p.m.” proponujemy dyskusję na ten budzący emocje temat. Czy góry to odpowiednie miejsce dla motocykli i quadów? Czy służby mundurowe robią wszystko, by skutecznie karać amatorów szalonej jazdy, którzy łamią regulaminy parków? A może dobrym wyjściem z tej sytuacji byłoby wytyczenie oficjalnych tras dla tych, którzy szukają w górach adrenaliny? Daliśmy szansę wypowiedzi zarówno zwolennikom, jak i przeciwnikom obecności tych pojazdów w górach. Czy na quady i motory w górskiej ciszy jesteśmy już skazani?
A ponadto:
Wszystkie szlaki są czerwone – Chorwacja kojarzy się przede wszystkim z gorącymi plażami. Ale to także kraj, gdzie gór nie brakuje. Proponujemy wędrówkę po Parku Narodowym Paklenica, gdzie niemal z poziomu morza można wejść na ponad półtora tysiąca metrów.
Punkowy KSU miał rację – Połoniny Wetlińska i Caryńska to ulubione miejsca wielu Polaków. W sierpniu przypominamy ten rejon z wielką przyjemnością. Tym razem natchnieniem do wędrówki jest kultowa piosenka punkowego zespołu KSU pod tytułem „Moje Bieszczady”.
Narnię mieli kręcić w Bieszczadach – Bieszczadzką tematykę uzupełnia wywiad ze Stanisławem Strzyżewskim, założycielem jednego z najpopularniejszych portali internetowych poświęconych temu regionowi. Dowiecie się z niego między innymi, że niewiele brakowało, a w polskich górach kręconoby drugą część „Opowieści z Narnii”.
Skarby ukryte w górach – Geocaching to jeden z nowych sposobów spędzania w górach wolnego czasu. Na szlakach nie tylko delektujemy się widokami i walczymy z własnymi słabościami, ale i szukamy skarbów. Polecamy reportaż o ludziach, którzy za pomocą GPS-u odkryli w górach nową pasję.