“Rowertour”, marzec 2009
Nowy cykl – Rowerowa Baza Podjazdów; Jak zwiedzać Tunezję na rowerze; Kolarstwo na dwa głosy; Dolina Loary – w krainie zamków; Mały Szlak Beskidzki; Od A do Z – części językiem fachowca; Prognozujemy pogodę – to najważniejsze tematy marcowego numeru “Rowertour”.
Nowy cykl – Rowerowa Baza Podjazdów
Co miesiąc: wybrany podjazd, z profilem, parametrami technicznymi, mapką i opisem.
Podjazd nr 1 – Przełęcz Karkonoska.
Najtrudniejszy polski podjazd asfaltowy, zawierający dwa krótkie fragmenty o nachyleniu 30 procent i sporo odcinków po 20-25 procent na 100 metrach. Bardzo wymagający, nie tylko ze względu na nachylenie, ale także trudną nawierzchnię i kapryśną pogodę.
Dolina Loary – w krainie zamków
Dla miłośników zamków Dolina Loary powinna być obowiązkowym celem podróży. Tak twierdzą Justyna i Remigiusz Kitlińscy, którzy w towarzystwie córeczki: 2-letniej Natalki, zaledwie w kilkanaście dni zwiedzili 40 pięknych rezydencji niejednokrotnie otoczonych fosami, ogrodami i parkami. Dolina Loary okazała się obszarem bardzo przyjaznym dla rowerzystów podróżujących z małymi dziećmi. Łagodny teren pocięty jest gęstą siecią gładkich dróg, a od zamku do zamku prowadzą dobrze oznakowane szlaki rowerowe.
Jak zwiedzać Tunezję na rowerze
W jednym z najchętniej odwiedzanych krajów, rower nie jest najpopularniejszym środkiem lokomocji. Być może to jest odpowiedź na pytanie, dlaczego tunezyjskie linie nie biorą na pokład jednośladów. Cóż – pojazd trzeba wówczas wypożyczyć, co już jest przygodą samą w sobie. Na łamach – o tym jak znaleźć rower i pedałować nim po Tunezji, tak aby zobaczyć, co ciekawsze miejsca i przetrwać w gąszczu klaksonów.
Kolarstwo na dwa głosy
Krzysztof Wyrzykowski i Tomasz Jaroński – dwaj znakomici dziennikarze sportowi znani są miłośnikom kolarstwa szosowego przede wszystkim ze wspólnego komentowania największych wyścigów w stacji Eurosport. Specjalnie dla czytelników “Rowertouru” opowiadają o swojej pracy i pierwszych rowerach, narzekają na plagę dopingu i zachwycają się kobietami, a poza tym polecają najciekawsze miejsca na rowerowe eskapady.
Jazda cyklowa po mieście
Pod koniec XIX wieku na terenach dawnego zaboru rosyjskiego, najpopularniejszą gazetą dla rowerzystów był warszawski “Cyklista”. W 1896 roku, w numerze 21, najwybitniejszy polski biker końca XIX wieku – Mieczysław Horodyński, opublikował artykuł zatytułowany: “Jazda cyklowa po mieście”, w którym nie zapomniał poświęcić kilku akapitów kwestii odpowiedniego stroju rowerowego. Dla warszawiaków te kilka zdań było jak wyrocznia.
Na szlaku
Mazowiecki Park Krajobrazowy – wzdłuż rzeki Mieni
Ponoć nie ma rowerzysty, który przejechawszy się raz czerwonym szlakiem wzdłuż rzeki Mieni, nie życzyłby sobie rychłej powtórki z tej rozrywki. To skumulowana na przestrzeni kilku km esencja MTB. Ścieżka, w znacznej części singletrack, wije się ciasnymi serpentynami w rytm rzecznych zakoli. Momentami trzeba jechać samym skrajem urwiska – a miejsca na opony z każdym rokiem ubywa.
Mały Szlak Beskidzki
Czerwone znaki prowadzą na sam szczyt Lubonia Wielkiego (1022 m n.p.m.), a 137-kilometrowa przeprawa Małym Szlakiem Beskidzkim to propozycja dla wytrawnych bikerów. Nie sposób powiedzieć, ile godzin zajmuje dotarcie do celu na dwóch kółkach, jeżeli chce się trasę pokonać w jeden dzień. Ale czy warto aż tak się spieszyć?
Przedwiośnie w Dolinie Baryczy
Dolina Baryczy to wymarzony wręcz teren dla rowerzystów. Liczna sieć utwardzonych dróg leśnych oraz dróg lokalnych o wyjątkowo małym ruchu, piękne krajobrazy, a także urozmaicona miejscami rzeźba terenu szczególnie zachęca do odbywania wycieczek rowerowych. Łagodny klimat sprawia, że na pierwsze przebiśniegi szybciej się tu trafi niż w innych miejscach.
Poradniki
Prognozujemy pogodę
Co nam mówią chmury, rozgwieżdżone niebo i lekki wietrzyk o poranku? Pogoda to jeden z ważniejszych składowych, a często niewiadoma każdej rowerowej wycieczki. Na łamach – jak patrzyć w niebo i wyciągać wnioski.
Wymieniamy przerzutkę tylną
Przyczyny niedomagania przerzutki to często niedokręcona śruba mocująca przerzutkę do haka, zły naciąg linki lub wygięty hak. Wtedy wystarczy dokręcić, wyregulować, wymienić hak. Gdy jednak okazuje się, że przerzutka ma “luzy”, konieczna jest jej wymiana. Pomoże nam w tym: ściągacz do łańcucha, śrubokręt, klucz imbusowy szóstka lub płaski dziewiątka oraz kombinerki.
Od A do Z – części językiem fachowca (część II)
Nie każdy biker musi być fachowcem w kwestii konstrukcji roweru, tak samo jak nie każdy użytkownik samochodu musi się znać na mechanice samochodowej. Znajomość własnego pojazdu jednak nie zaszkodzi. Po ramie, widelcu i kokpicie, w tym numerze rozbieramy na części koła, ogumienie, hamulce, napęd oraz publikujemy listę rowerowych synonimów.