“Rowertour”, październik 2008
We wrześniowym numerze “Rowertour” między innymi: Islandia. Pomiędzy ogniem a wodą; Żuławy Wiślane; W cztery oczy z Grzegorzem Lato; Rowerem po Chinach, Wietnamie i Kambodży; Ukraina – dla romantyków i twardzieli.
Islandia. Pomiędzy ogniem a wodą
Islandia kusi nietkniętymi ludzką ręką krajobrazami oraz nieustannie trwającą wojną pomiędzy ogniem a lodem. Ciekawość wzbudza także izolacja tego miejsca od stałego lądu oraz niezachodzące w lecie słońce. To tutaj pierwsi astronauci przygotowywali się do lotu na Księżyc, zresztą wyspa miejscami naprawdę go przypomina. Ponad miesiąc, trójka studentów, poznawała Islandię na rowerze, okrążyli wyspę i dotarli do samego jej serca.
Żuławy Wiślane
Są piękne o każdej porze roku. Wiosną kuszą polami kwitnącego rzepaku, latem soczystą zielenią, jesienią złotymi barwami opadających liści. Idealne miejsce na weekendowy wypad czy nawet dłuższy wypoczynek na dwóch kołach. Żuławy to nie tylko zamek w Malborku. Ale także Raczki Elbląskie z najniższym punktem w Polsce – depresją sięgająca 1,8 metra czy Dzierzgonką, wsią, w której główną ulicą jest… rzeka i to do niej frontem zwrócone są domy.
W cztery oczy z Grzegorzem Lato
Mało kto wie, że Grzegorz Lato to nie tylko legenda polskiej piłki nożnej, pogromca reprezentacji Brazylii, miłośnik Meksyku, polityk i działacz sportowy, ale również zagorzały rowerzysta. Wprawdzie po Mexico City, gdzie dłuższy czas mieszkał, poruszać jednośladem by się nie odważył, ale po Mielcu, gdzie mieszka obecnie, dlaczego nie? Jednak Pan Grzegorz to nie tylko biker miejski. Ma w Polsce swoje tereny, na których uwielbia uprawiać turystykę rowerową, w tym górską. Ma też propozycje ustawowych zmian, które poprawić mają bezpieczeństwo rowerzystów.
Rowerem po Chinach, Wietnamie i Kambodży
Niezwykła podróż Robba Maciąga. Samotnie, w poszukiwaniu nie tylko wrażeń, ale też spokoju ducha. W Chinach – za równowartość 50 złotych – kupił miejscową Ukrainę. Pokonał na niej ponad 7000 kilometrów.
Ponadto – na szlaku:
Ukraina – dla romantyków i twardzieli
Już kilka kilometrów od polskiej granicy, w tak zwanych wschodnich Bieszczadach, zaczyna się świat jak z bajki – zielone pagóry, gęste lasy, zapomniane wioski. Ale także strome zjazdy, wyczerpujące podjazdy, przeprawy przez rwące potoki.
Pogranicze polsko-czesko-niemieckie
Miejsce, w którym spotykają się granice trzech państw nazywa się trójstykiem. W Polsce podobnych miejsc mamy sześć, jedno z nich – pogranicze polsko-czesko-niemieckie – prezentujemy na naszych łamach, porównując walory turystyczne i oczywiście – rowerową infrastrukturę.
Wielkopolska – Śmigiel stolicą wiatraków
Urokliwe Stare Bojanowo, Śmigiel – będący stolicą wiatraków, zabytkowe Włoszakowice, w którym urodził się znany kompozytor i dyrygent Karol Kurpiński. Malowniczo położone miejsca, z licznymi szlakami pieszymi i rowerowymi, kuszą turystów nie tylko z regionu. Prezentujemy część Wielkopolski, którą trzeba poznać.
Beskid Niski – pedałujemy do „kultowej” Chałupy Elektryków
Tatry w zasięgu wzroku, oznakowane trasy rowerowe, przyjemne podjazdy i zapierające dech w piersiach zjazdy. A wszystko to w miejscu, w którym czas nie zatarł jeszcze wszystkich śladów historii, choć o obecności człowieka nierzadko świadczą tylko zdziczałe owocowe drzewa.
Poradniki:
Z namiotem na wyprawę
Gdzie i w czym spać podczas rowerowej wyprawy.
Wymiana amortyzatorów
Aby wymienić amortyzator nie musisz biec do serwisu, radzimy – krok po kroku – jak z wymianą poradzić sobie samemu.
Regulujemy przerzutki
Sprawna i dobrze działająca przerzutka to gwarancja wygodnej, bezpiecznej i bezstresowej jazdy. Nieważne, czy nasza przerzutka to SIS, czy XTR. Jeśli do pancerzy dostanie się błoto, obie będą działać tak samo. Aby przerzutka pracowała szybko i precyzyjnie, warto ją często wymieniać.
Ponadto w numerze:
Rower – recepta dla młodych
Mogliby siedzieć na podwórkach i narzekać na życie pozbawione blasku. Zdecydowali się wsiąść na rowery. O rowerowych inicjatywach młodych ludzi, którzy z roweru uczynili ważny element życia.
Jak pedałować, to tylko w Paryżu
Miasto słynące ze swojego stylu, stylowych ma również rowerzystów. Na ulicy nie pokażesz się w byle dresie na brudnym rowerze. Elegancki garnitur na stalowym jednośladzie będą tu bardziej na miejscu.
Piotr Milaniak – zawsze przed siebie
Podróżnik i rowerzysta, znany z ekstremalnych rowerowych przedsięwzięć, często na granicy ludzkich możliwości. Opowiada o swoich przygodach i lękach. Tym razem chce samotnie przejechać andyjską pustynię Atacama.
Ankieta dla Czytelników
Wzorem numeru wrześniowego publikujemy ankietę dla Czytelników. Pytamy w niej, czy „Rowertour” spełnia Wasze oczekiwania. I co powinniśmy zrobić, na co położyć większy nacisk, aby nasz miesięcznik jeszcze lepiej trafiał w Wasze potrzeby. Na wypełnione ankiety czekamy do 31 października.