Kolejne numery “Płaju”, 42 oraz 43.
Redakcja Płaju nadrabia zaległości wydając jednocześnie dwa kolejne tomy Almanachu Karpackiego: Tom 42 (wiosna 2011) oraz Tom 43 (jesień 2011).
Tom 42 (wiosna 2011) poświęcony jest niemal w całości dwóm tematom. Blisko połowę jego objętości zajmuje relacja Dariusza „Dzidy” Czerniaka z penetracji gór Metaliferi, grupy górskiej, kryjącej w sobie wiele atrakcji krajobrazowych, przyrodniczych i kulturowych. Opis własnych wędrówek wzbogaca autor szczegółowymi informacjami krajoznawczymi, historycznymi, przyrodniczymi.
Drugi blok tematyczny dotyczy legendarnej Hnitesy w Górach Marmaroskich. Jerzy Montusiewicz i Jerzy Warakomski podchodzą do niej od razu z trzech stron. Poprzez historię jej zdobywania i poznawania od początku XIX w., poprzez ewolucję jej nazwy, wreszcie po wrażenia ze współczesnej wędrówki. Na okrasę historia wymiany terytoriów, dzięki której mamy dziś w naszym kraju Ustrzyki Dolne i Lutowiska. Autorzy podważają potoczne sądy o tym wydarzeniu, a szczególnie ciekawe są fragmenty poświęcone losom ukraińskiej ludności wysiedlanej z terytorium przekazywanego Polsce.
Tom zamyka Kalendarium Towarzystwa Karpackiego – na podsumowanie jego 20-letniej działalności.
Tom 43 (jesień 2011) otwierają trzy artykuły dotyczące zachodnich Bieszczadów, w tym materiały do monografii Otrytu, w których Wojciech Krukar zawarł plon swoich wieloletnich badań terenowych. Blok huculski otwierają wspomnienia Karola Pohorskiego, o jego służbie w Straży Granicznej w dolinie Czeremoszu i dramatycznych losach rodziny Błażejaków cudem uratowanej przez Hucułów przed śmiercią z rąk innych Hucułów, członków UPA.
W tym bloku znajduje się też tłumaczenie fragmentu książki „Dido Iwańczyk” Petra Szekeryka-Donykiwa, oraz dwa ciekawa, nigdzie dotąd nie publikowane teksty Stanisława Vincenza. Kolejne dwa artykuły opowiadają o Józefie Turkocie, postaci niezwykle interesującej i bardzo z Karpatami związanej. Blok huculski dopełnia obszerny artykuł o dwóch schroniskach turystycznych w Czarnohorze projektowanych na wzór huculskiej grażdy, oraz bardzo rzeczowe i profesjonalne omówienie wydanej w 1938 r. książki Ernsta Hackla „Der Berg-Tarpan der Waldkarpathen genannt Huzul“.
Tom zamykają recenzje książek oraz miscellanea.
Na stronie www.karpaccy.pl można zapoznać się ze spisem treści poszczególnych tomów.