“Beskid Mały. Przewodnik”, wyd. Rewasz
Beskid Mały – od zawsze niedoceniany w kręgach turystycznych. Nie posiada wysokich szczytów, skalistych turni, egzotycznych zabytków. Zwykle mijany jest w podróży w Beskid Śląski czy Żywiecki, przytłumiony sławą Baraniej czy Babiej Góry. Istny beskidzki kopciuszek.
Autor Radosław Truś.
Wydanie I. Pruszków 2008
352 strony formatu B6,
68 zdjęć barwnych,
60 zdjęć oraz ilustracji czarno-białych w tekście,
10 planów i mapek,
7 panoram.
Broszura szyta nićmi.
Oprawa miękka ze skrzydełkami.
ISBN: 978 83 89188-77-9
Cena wysyłkowa: 31,00 zł
A jednak Beskid Mały potrafi zadziwić stromizną swych stoków, wychodniami skalnymi, malowniczymi zbiornikami wodnymi, a nade wszystko wspaniałymi widokami zarówno na otaczające pasma górskie, jak i leżące u jego stóp pogórze.
Przewodnik “Beskid Mały” obejmuje teren wieloboku wyznaczonego przez podgórskie miasta: Bielsko-Białą, Żywiec, Suchą Beskidzką, Wadowice, Andrychów. Zatem obejmuje swym zasięgiem także Czeretniki, czyli Pasmo Pewelskie i Grupę Żurawnicy, które to pasma geografowie najchętniej by widzieli w Beskidzie Makowskim (zwanym przez niektórych Średnim). Inni twierdzą, że Kotlina Rzycka to już Pogórze Śląskie, jeszcze inni w okolicach Mucharza widzieliby nawet Pogórze Wielickie, za to położoną na wschód od Skawy Jaroszowicką Górę włączają do Beskidu Małego. Gdy na dodatek uświadomimy sobie, że geologia traktuje Beskid Mały i Śląski jako całość, to już śmiało możemy powtórzyć za Sokratesem: Wiem, że NIC nie wiem.
Autor zajął tedy stanowisko pragmatyczne i uznał za Beskid Mały obszar nazywany tak przez turystów, a rozpościerający się między dolinami Białej i Skawy i położony na północ od linii kolejowej Żywiec – Sucha.
Opisano kolejno
- Grupę Magurki Wilkowickiej (909 m) z Cuplem (654 m), Rogaczem (828 m) i Chrobaczą Łąką (828 m)
- Grupę Łamanej Skały z Madohorą i Potrójną (884 m)
- Masyw Leskowca i Pasemko Bliźniaków z Leskowcem (922 m) i Jaworzyną (Groń Jana Pawła II, 890 m)
- Grupę Żurawnicy (734m).
- Czeretniki (Pasmo Pewelskie) z Gachowizną (758m) i Bąkowem (766 m)