“Głowny Szlak Beskidzki”, wyd. Compass
Długo oczekiwany przewodnik jest już w sprzedaży! Turyście, który chce podjąć wyzwanie, sprawdzić własne siły i zobaczyć wiele ciekawych miejsc polecamy przejście Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB). Niemal 500 km, prawie wszystkie grupy górskie polskich Beskidów, panoramy z najwyższych szczytów, przyjazna atmosfera schronisk, a w lecie baz namiotowych, parki narodowe, rezerwaty, drewniane kościoły i cerkwie.
skala 1:50 000
wydanie 1, rok 2011
przewodnik turystyczny
Zmierzenie się ze zmęczeniem, błotem, słońcem, a może nawet śniegiem i wichurami. Przejście od kropki do kropki zapewni przeżycia i wspomnienia na długi czas.
W przewodniku przedstawiliśmy trasę z zachodu na wschód (od Ustronia do Wołosatego), dlatego że Beskid Śląski jest bardziej popularny i łatwiej dostępny, jednak równie atrakcyjne jest wędrowanie w kierunku odwrotnym.
Przy mapach i wykresach przedstawiamy kilometraż oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w ten sposób, by pomagał turystom niezależnie od tego gdzie rozpoczęli wędrówkę. Każdy turysta znajdzie w naszym przewodniku coś dla siebie: zarówno ten, szukający ciekawostek krajoznawczych, jak i ten, który poprzez przejście GSB chce sprawdzić swoją kondycję i kwalifikacje turysty górskiego.
Zgodnie z przeprowadzonymi przez nas pomiarami, trasa ma około 496 km długości. Zazwyczaj informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim mówią o 519 km, jednak do dnia dzisiejszego nastąpiły w kilku miejscach zmiany trasy, także sposób mierzenia odległości jest dokładniejszy. Przy pomiarze tak długiego szlaku nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie długości co do metra, dlatego podajemy, że wynosi ona około 496 km.
Trasę można przejść traktując jak jedną, długą wycieczkę, a w przypadku braku takiej możliwości, jest inny wariant. Szlak można podzielić na kilka, a nawet kilkanaście odcinków i przejść je w dowolnym czasie. W zależności od predyspozycji i energii można wybrać się na wędrówkę o różnych porach roku, z własnym sprzętem, lub opierając się na noclegach w schroniskach i prywatnych gospodarstwach.