“Turcja. Kraj czterech mórz”, wyd. Bezdroża
Turcja – fascynujące źródło cywilizacji europejskiej – mitycznej Troi, Efezu i Konstantynopola: „drugiego Rzymu”, dawnej stolicy cesarstwa bizantyńskiego, ostoi młodego chrześcijaństwa.
Autor: Witold Korsak
Rodzaj: przewodnik turystyczny
Seria: Kraje
Format: 12,4 cm x 17,5 cm
Objętość: 656 strony
Okładka: oprawa miękka ze skrzydełkami
W książce ponadto: mapki, rysunki, zdjęcia
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Kraków
Wydawca: Wydawnictwo Bezdroża
O kraju
To szansa na intrygujące spotkanie z Orientem: tym kojarzonym z sułtańskimi skarbami i haremem oraz tym codziennym, na który składa się feeria barw i aromatów bazaru oraz rozkosz łaźni. Bogata historia Anatolii, której świadectwem jest niezliczona ilość zabytków i niezwykły folklor, czynią pobyt w Turcji niezapomnianym przeżyciem.
Dla amatorów pieszych, górskich wędrówek opisano skrawek gór Kaçkar oraz kilka innych szczytów Turcji. Przewodnik Turcja. Kraj czterech mórz wprowadza w egzotyczną kulturę i tradycję tego kraju oraz podpowiada, gdzie znaleźć nocleg, spróbować miejscowych specjałów oraz co kupić na pamiątkę.
Kraj podzielono na 9 regionów – opis każdego z nich zawiera informacje o historii i ukształtowaniu geografi cznym danego obszaru oraz charakterystykę komunikacji. Czytelnikom z pewnością przyda się zamieszczony na końcu słowniczek polsko-turecki.
O przewodniku
Polacy są tak zróżnicowaną grupą podróżujących, od tzw. plecakowców, poprzez zwiedzających własnym samochodem, do korzystających z usług biur podróży, że niełatwym zadaniem było dopasowanie przewodnika do oczekiwań wszystkich. Pomimo to autor starał się stanąć na wysokości zadania i napisał praktyczny przewodnik, który ma pomóc w zwiedzaniu Turcji zarówno samotnie podróżującym, jak i grupom oraz rodzinom, młodszym, dopiero zaczynającym podróże ciekawskim, oraz największym wyjadaczom. Niestety, nie jest możliwe umieszczenie opisu wszystkich tras górskich w Turcji, gdyż na to potrzebna by była osobna pozycja książkowa. Dla miłujących piesze, górskie wędrówki opisano skrawek gór Kaçkar oraz kilka innych, mniejszych szczytów Turcji, co będzie stanowić – przynajmniej taką nadzieję ma autor – chociażby namiastkę wspaniałych górskich krajobrazów.
Zasięg i układ rozdziałów
Przewodnik został podzielony na kilka rozdziałów, które ułatwią czytelnikowi szybkie dotarcie do odpowiednich informacji dotyczących zarówno zwiedzania, historii, jak i noclegów czy gastronomii. Rozdział I to przygotowania do wyprawy i dojazd do Turcji. Rozdział II stanowią, informacje historyczno-krajoznawcze. Są one dobrą lekturą przed wyjazdem lub podczas długich podróży po bezkresnych obszarach Anatolii. Rozdział III, to informacje praktyczne. Dzięki nim dowiemy się czym różnią się oferty noclegowe i lokale gastronomiczne, co robić w razie niebezpieczeństwa i jakie przywieźć pamiątki z podróży. Wreszcie rozdział IV poprowadzi nas po wspaniałym świecie zabytków i przyrody czekających na nas w Azji Mniejszej. Dzieli on Turcję na regiony. Każdy region jest opisany pod względem geograficznym, historycznym i komunikacyjnym.
Oprócz wspomnianych propozycji wędrówek górskich, Czytelnik znajdzie także przykładowe trasy zwiedzania Turcji, kraju tak obfitującego w atrakcje. Na końcu przewodnika znajdziemy słowniczek polsko-turecki oraz małą encyklopedię terminów dotyczących kultury i architektury, które zostały użyte w tekście.