‘Urlop w Bieszczadach’, wyd. Compass
W ofercie wydawnictwa COMPASS pojawił się nowy przewodnik dla zmotoryzowanych turystów dysponujących ograniczonym czasem zachęcający do zwiedzania Bieszczadów.
skala 1:40 000 – 1:100 000
wydanie 1, rok 2013
przewodnik turystyczny
cena katalogowa: 33,90 zł
“Przewodnik turystyczny dla zmotoryzowanych – Urlop w Bieszczadach”, prezentuje 8 tras komunikacyjnych tworzących zamknięte pętle. Umożliwiają one rozpoczęcie wycieczki z dowolnej miejscowości położonej na trasie lub dojazd do niej od miejsca zakwaterowania.
Starając się ująć w przewodniku jak największą sieć dostępnych dziś ciągów komunikacyjnych, nie chcąc rezygnować z opisu odcinków równoległych, wprowadzono alternatywne fragmenty tras. Czytelnik wg własnego uznania musi dokonać wyboru wariantu. W ten sposób w przewodniku ujęto zdecydowaną większość dróg publicznych dopuszczonych dla ruchu samochodowego.
Prowadzimy zatem turystów najpierw wokół Jeziora Myczkowieckiego, następnie małą obwodnicą wokół Jeziora Solińskiego i dużą obwodnicą bieszczadzką wokół połonin Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Proponujemy również przejazd wokół Wysokiego Działu doliną Hoczewki z Leska do Cisnej, a następnie dolinami górnej Solinki i Osławy – trasą karpacką nr 897 wzdłuż pasma granicznego – do Komańczy i Zagórza „zaglądając” przy okazji w boczne dolinki. Dolina Osławy między Smolnikiem a Zagórzem z wieloma pięknymi i czynnymi cerkwiami łemkowskimi obrządku bizantyjsko-ukraińskiego czy prawosławnego zwana jest też „szlakiem ikon”.
Miłośnikom naprawdę wyludnionych obszarów, a jednocześnie nasyconych dużą ilością obiektów sakralnej architektury drewnianej proponujemy kolejne dwie wycieczki: po Pogórzu Bieszczadów dolinami Kalniczki, Stężniczki, Wołkowyjki i Bereźniczki oraz z Ustrzyk Dolnych wokół Pasma Chwaniowa w północno-wschodniej części Bieszczadów.
Zapraszamy także w najbardziej chyba teraz odludne, a kiedyś tętniące życiem, zmuszające do refleksji i zadumy, urokliwe miejsca nad górnym Sanem. Jedna z tras prowadzi bowiem do przepięknego „worka bieszczadzkiego” – najbardziej wysuniętego obszaru południowo-wschodniej Polski, druga w przepiękną dolinę Sanu u południowego podnóża Otrytu, w samym sercu Bieszczadów.
Te dwie urzekające widokowo wycieczki (4 i 5 wg przyjętej numeracji) nieco różnią się od pozostałych, bo i ich trasy są wyjątkowe. Z uwagi na ochronę przyrody niektóre odcinki dróg zamknięto dla ruch samochodowego. Jeżeli wiec chcemy odbyć w całości zaproponowaną wycieczkę, to część jej trasy musimy pokonać pieszo (nr 4) lub na rowerze (około 30 km – nr 5). Można też odbyć spacer tylko na pewnym odcinku w zależności od czasu i okoliczności. Warto jednak podjąć wysiłek, bo to naprawdę niezwykle urokliwe miejsca, a ich obejrzenie możliwe jest tylko w ten sposób.
W przewodniku tym z konieczności opisujemy wyłącznie atrakcje turystyczne w miejscowościach położonych na proponowanych trasach wycieczkowych pokazując je jednocześnie na zdjęciach. Ponadto na wielu barwnych fotografiach przedstawiliśmy piękne panoramy roztaczające się z widokowych miejsc czy wręcz dostępne z okna samochodu.
Każda z ośmiu tras w sposób poglądowy przedstawiona jest na mapie samochodowej, natomiast szczegółowy przebieg tras pokazano na mapach w skali 1:100 000. Dodatkowo obszary o dużym nagromadzeniu obiektów zostały objęte wycinkami szczegółowych map w skali 1: 40 000 – 60 000.
Zobacz więcej w sklepie Compass »