Środki doustne
Każda decyzja o podaniu środka farmakologicznego osobie potrzebującej pomocy, powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem. Należy bowiem mieć świadomość, że podanie leku w zbyt dużej dawce, lub podanie go osobie uczulonej na jeden lub więcej z jego składników; może zakończyć się ciężkimi dla poszkodowanego powikłaniami, a nawet śmiercią.
Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne
W aptekach możemy znaleźć całą gamę środków przeciwbólowych (np.: Apap, Codipar, Panadol). Zwykle ich głównym składnikiem jest paracetamol, który też działa przeciwgorączkowo. Należy jednak pamiętać, że nie są to leki przeciwzapalne, więc nie nadają się do leczenia przeziębień oraz objawów grypowych. Natomiast dobrze nadaje się do tego Coldrex oraz Ibuprofen Ten ostatni wykazuje również działanie przeciwreumatyczne. Stosując środki na bazie paracetamolu, powinno się pamiętać aby dokonywać tego tylko doraźnie, i nie przekraczać 1-gramowej dawki jednorazowej, oraz dobowej wynoszącej 4 gramy (u dorosłego człowieka), a w przypadku Coldrexu 1200mg w ciągu doby.
Środkami typowo przeciwzapalnymi są wszystkie leki zawierające kwas acetylosalicylowy. Są to środki uniwersalne, dopuszczone do stosowania również u dzieci. Do apteczki plecakowej polecić należy Polopirynę “S” do rozpuszczania w niewielkiej ilości wody (przez co jest szybciej przyswajalna przez organizm). Leków tych (np.: Aspiryna, Polopiryna, Scorbolamid) nie należy przyjmować na czczo, przez osoby uczulone na salicylany oraz z chorobą wrzodową.
Popularna do niedawna Pyralgina jest obecnie dostępna tylko receptę. Lek ten jest silnym środkiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym (stosowanym szczególnie przy wysokich temperaturach) i rozkurczowym. Niebezpiecznym jednak dla organizmu jest zażywanie Pyralginy w postaci płynu (ampułki), ponieważ przekracza on wartość dopuszczalnej, jednorazowej dawki. Ostatnio na polskim rynku farmaceutycznym pojawił się lek ogólnodostępny Pyralginum, w postaci pastylek 500mg, który jest niczym innym jak Pyralginą pod zmienioną nazwą. Środek ten należy stosować doraźnie, pamiętając by dawka dobowa nie przekroczyła 3 gramów. Bezwzględnie nie podawać go dzieciom!
Środki rozkurczowe
Powszechnie znanym środkiem rozkurczowym jest No-spa. Zwykle stosowany jest w przypadku wystąpienia kolki wątrobowej lub nerkowej. Podawany jest też przy silnych bólach menstruacyjnych. Pamiętać należy, że każdy silny ból w rejonie jamy brzusznej kwalifikuje poszkodowanego do wizyty lekarskiej, nawet jeżeli bóle ustąpią same, czy po podaniu leku. Przy bólach jamy brzusznej o niewiadomym źródle nie należy podawać żadnych środków. No-spa jest silnym lekiem, dlatego też jednorazowo należy podać jedną tabletkę, jednak nie więcej niż dwie tabletki na dobę.
Środki nasercowe
Rzadko zdarza się aby osoby posiadające schorzenia układu sercowo-naczyniowego wędrowały po górach, dlatego też w apteczce nie jest koniecznością posiadanie silnych leków nasercowych. Z resztą osoba z takimi schorzeniami ma zwykle przy sobie odpowiednie środki i wie jak je stosować. Pamiętać też należy, że nie posiadamy kwalifikacji do podawania leków pochodzących z tej rodziny środków.
Dobrze jednak by było, żeby w apteczce znalazło się miejsce na krople nasercowe. Ich działanie jest pomocnicze w przypadku omdleń i zasłabnięć, a także psychologiczne wpływające na polepszenie się samopoczucia poszkodowanego. Innym lekiem wpływającym na pracę serca i oddychanie jest Glucardiamid. Głównie jednak jest traktowany jako “dawka energii” w przypadku zmęczenia, a także jako środek przeciwodmrożeniowy.
Środki przeciwuczuleniowe
W apteczce, czy to przewodnika, czy to turysty górskiego powinien znaleźć się choć jeden lek przeciwuczuleniowy. Najbardziej popularnym środkiem jest wapno występujące w różnej postaci: tabletek musujących, syropów, tabletek do połykania. Jest łatwo przyswajalne przez organizm, dlatego może być stosowane również u dzieci. Nie od rzeczy jest posiadanie wapna z witaminą C, gdyż w przypadku przeziębienia można go użyć jako środek pomocniczy w jego zwalczaniu. Przy objawach uczuleniowych i braku wapna można zastosować awaryjnie Aviomarin, który również wykazuje działanie antyalergiczne.
Silnymi środkami przeciwuczuleniowymi są np.: Amertil czy Phenazolina. Nie powinno się ich jednak stosować na własną rękę. Przy poważnych objawach uczuleniowych należy podać doraźnie jedną tabletkę, a przy braku poprawy zapewnić poszkodowanemu fachową pomoc medyczną.
Środki na dolegliwości ze strony układu pokarmowego
Węgiel jest podstawowym środkiem stosowanym w przypadku zatruć, biegunek, wymiotów czy wzdęć. Zamiennie można też użyć preparat wstrzymujący o nazwie Smecta, polecany szczególnie w przypadku dzieci. Aby podanie powyższych środków odniosło skutek należy podać duże ich dawki, kilka razy dziennie, jednak w odstępach co najmniej 30-minutowych od innych leków. W przeciwnym razie zneutralizują działanie ich i swoje.
Środkami działającymi rozkurczowo w obrębie przewodu pokarmowego, przeciwbólowo i likwidującymi wzdęcia oraz kolki z nimi związane, są krople żołądkowe, mięta, rumianek oraz mocna, gorzka herbata.
Nifuroskazyd stosuje się w przypadku zatruć bakteryjnych, których podstawowymi objawami są: biegunka i gorączka. Zastępczo można zastosować lek o nazwie Salotannal, który działa odkażająco na przewód pokarmowy, oraz Raphacholin, który choć używany głównie przy dolegliwościach ze strony wątroby, ze względu na zawartość węgla i mięty działa również odtruwająco.
Środki uspokajające i przeciwwymiotne
W przypadku wystąpienia stresu, trudności z zaśnięciem, niepokoju, czy wręcz histerii pomocne będzie zastosowanie Nervosolu lub ziołowych tabletek uspokajających. Wprawdzie są stosunkowo słabe, nie należy jednak podawać ich w zbyt dużej ilości. W razie ich braku można zastosować krople żołądkowe, zawierające nalewkę walerianową.
Doskonale działającym i ogólnie znanym środkiem zapobiegającym wymiotom jest Aviomarin. Szczególnie poleca się go osobom podatnym na chorobę lokomocyjną. Zażywa się go na 30 minut przed podróżą. Nie należy jednak tego leku stosować przy wymiotach pochodzących od zatrucia czy urazów. Zastępczym preparatem (z rodziny leków homeopatycznych) jest Cocculine, jednak wiele osób nie odczuwa po nim ulgi.
WRÓĆ DO GŁÓWNEGO MENU: